Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 19 absolventských projektov:
Fakulta architektúry STU Bratislava - 7
Katedra architektúry SvF STU Bratislava - 3
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 3
Fakulta umení TU Košice - 2
Katedra architektúry VŠVU Bratislava - 4
Diplomová práca Terézie Tomkovej vznikla na pôde bratislavskej Fakulty architektúry a dizajnu STU. Téma projektu pochádza z cyklu zadaní vertikálneho ateliéru Kusý / Paňák - "Ťažké miesta".
Ako hovorí vedúci práce Pavol Paňák: "V kontexte bratislavských mestských zelených priestranstiev je záhrada Grasalkovičovho paláca, záhrada Arcibiskupského paláca a Námestie slobody jedinečným súborom...Terézia Tomková vo svojej práci nadväzuje na preddiplomovú tému týkajúcu sa celého areálu Grasalkovičovho paláca, jeho záhrady, saturovania priestorových potrieb úradu prezidenta SR, predefinovanie jeho exteriérového štátno-ceremoniálneho rámca a dôstojného preriešenia záveru záhrady voči Spojnej ulici a voči spojnici ulíc Spojná-Banskobystrická. Práve na kultiváciu tohto miesta je absolventský projekt tažiskovo zameraný..."
"V diplomovej práci sa zamýšľam nad problematickou no atraktívnou časťou mesta Bratislava - Areálom Grasalkovičovho paláca. Z môjho pohľadu je preto nevyhnutné k tomuto územiu pristupovať citlivo a s úctou.
Svoje zásahy vnímam ako jemnú akupunktúru tohto územia, pričom sa zameriavam najmä na ukončenie Prezidentskej záhrady v nadväznosti na ulicu Spojná. V tomto mieste situujem pavilón pre verejnosť a kolonádu s vyústením do prístavby ku Karáčoniho palácu. Mojím cieľom bolo zvoliť vhodnú architektonickú reč, gesto a odkaz, ktorým toto miesto pretvorím na vitálnu zónu prístupnú verejnosti, avšak s prihliadnutím na nutnú reprezentatívnosť novovytvorených prvkov.
Verejný pavilón ponúka verejnosti zážitok najmä v podobe funkcie zimnej záhrady, čo vyplýva z pokusu o prinavrátenie takmer zaniknutého typologického druhu, tzv. follies. Follies môžeme voľne preložiť ako vrtochy, objekty z rozmaru pre radosť a potešenie, osadené do krajiny či záhrady. Pavilón taktiež disponuje neobvyklou konštrukciu, ktorá v sebe nesie potenciál odmaterialozovania sa a nadviazania komunikácie s okolitými prírodnými prvkami, čo do veľkej miery ovplyvnilo formovanie objektu...," píše Terézia Tomková.
Zhutnená grafická časť diplomovej práce:
Kompletné portfólio diplomovej práce Terézie Tomkovej:
Plagát:
Modely:
Osobité poďakovanie patrí Jakubovi Hantákovi