Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 19 absolventských projektov:
Fakulta architektúry STU Bratislava - 7
Katedra architektúry SvF STU Bratislava - 3
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 3
Fakulta umení TU Košice - 2
Katedra architektúry VŠVU Bratislava - 4
Diplomová práca Terézie Tomkovej vznikla na pôde bratislavskej Fakulty architektúry a dizajnu STU. Téma projektu pochádza z cyklu zadaní vertikálneho ateliéru Kusý / Paňák - "Ťažké miesta".
Ako hovorí vedúci práce Pavol Paňák: "V kontexte bratislavských mestských zelených priestranstiev je záhrada Grasalkovičovho paláca, záhrada Arcibiskupského paláca a Námestie slobody jedinečným súborom...Terézia Tomková vo svojej práci nadväzuje na preddiplomovú tému týkajúcu sa celého areálu Grasalkovičovho paláca, jeho záhrady, saturovania priestorových potrieb úradu prezidenta SR, predefinovanie jeho exteriérového štátno-ceremoniálneho rámca a dôstojného preriešenia záveru záhrady voči Spojnej ulici a voči spojnici ulíc Spojná-Banskobystrická. Práve na kultiváciu tohto miesta je absolventský projekt tažiskovo zameraný..."
"V diplomovej práci sa zamýšľam nad problematickou no atraktívnou časťou mesta Bratislava - Areálom Grasalkovičovho paláca. Z môjho pohľadu je preto nevyhnutné k tomuto územiu pristupovať citlivo a s úctou.
Svoje zásahy vnímam ako jemnú akupunktúru tohto územia, pričom sa zameriavam najmä na ukončenie Prezidentskej záhrady v nadväznosti na ulicu Spojná. V tomto mieste situujem pavilón pre verejnosť a kolonádu s vyústením do prístavby ku Karáčoniho palácu. Mojím cieľom bolo zvoliť vhodnú architektonickú reč, gesto a odkaz, ktorým toto miesto pretvorím na vitálnu zónu prístupnú verejnosti, avšak s prihliadnutím na nutnú reprezentatívnosť novovytvorených prvkov.
Verejný pavilón ponúka verejnosti zážitok najmä v podobe funkcie zimnej záhrady, čo vyplýva z pokusu o prinavrátenie takmer zaniknutého typologického druhu, tzv. follies. Follies môžeme voľne preložiť ako vrtochy, objekty z rozmaru pre radosť a potešenie, osadené do krajiny či záhrady. Pavilón taktiež disponuje neobvyklou konštrukciu, ktorá v sebe nesie potenciál odmaterialozovania sa a nadviazania komunikácie s okolitými prírodnými prvkami, čo do veľkej miery ovplyvnilo formovanie objektu...," píše Terézia Tomková.
Zhutnená grafická časť diplomovej práce:
Kompletné portfólio diplomovej práce Terézie Tomkovej:
Plagát:
Modely:
Osobité poďakovanie patrí Jakubovi Hantákovi