Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Adaptácia dvora prebiehala v historickom jadre Trenčína, vo vnútrobloku Meštianskeho domu na Mierovom námestí číslo šesť. Najstaršie časti domu sú datované až do obdobia 15. storočia.
Východiskom pre adaptáciu bol zdevastovaný dvor, ktorý bol zastavaný prístavkami a skladmi. Prístavby vznikali postupne, vyplývali z potrieb jednotlivých prevádzok, ktoré sa hlavne v časoch socializmu nachádzali v priľahlom objekte. Po vyčistení dvora od týchto "nánosov" sa odkryli steny z pálenej tehly. Slúžili ako oporné múry, ktoré fixovali svahovitý reliéf pozemku. V hornej časti pozemku sa nachádzal altánok z obdobia prvej republiky.
Zámerom tvorcov bolo vytvoriť nový mestský priestor a vtiahnuť tak dianie z priľahlého námestia aj do vnútrobloku, ktorého devízou je osobitá poloha a reliéf. Priamo z neho sa odkrývajú priehľady na Trenčiansky hrad a Farský kostol - výrazné dominanty mesta. Hlavným zámerom bolo vytvoriť variabilný priestor, ktorý by bol svojou formou hodný lokality. Vzniklo miesto, ktoré hostí kultúrne akcie, exteriérové výstavy, posedenia, koncerty... a ďaľšie mestotvorné aktivity.
Pri samotnom návrhu sa autori rozhodli zachovať pôvodné oporné múry, ktoré doplnili stupňovitými drevenými terasami. Členité schodíská potom umožňujú návštevníkovi pohyb po celom dvore. Systém terás, ktorý týmto riešením vznikol, vytvára malý mestský amfiteáter s kapacitou cca 150 miest. Vďaka členitému pôdorysu vznikli vo vnútrobloku aj intímne miesta, ktoré dávajú možnosť variabilného využitia priestoru podľa potrieb jeho užívateľov. Vzhľadom na potrebu zachovať čo najlepší výhľad sú zábradlia na všetkých úrovniach z bezpečnostného skla. Pochôdzne plochy sú stvárnené rôznorodo. Na teréne nájdeme drevo, pôvodnú pálenú tehlu, ktorá je recyklátom asanácie niektorých častí, žulu a betón.
Priestor dvora môžu tiež využívať majitelia prevádzok v priľahlom objekte.
Snaha autorov vtiahnuť mestský život aj do vnútra objektu je úspechom, pretože už po krátkom čase sa dá skonštatovať, že o priestor je veľký záujem, či už návštevníkov akcií alebo len bežných okoloidúcich, ktorý môžu vstúpiť a pokochať sa pohľadom na jeden z našich najkrajších hradov z novej nezvyklej perspektívy.
Podklady: ateliér Neustále