Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. august 2021
1
1635

Solitaire Horw, Švajčiarsko

Keď tancujú okná, fasáda musí držať krok...
Solitaire Horw, Švajčiarsko
Autori: Tilla Theus und PartnerZastavaná plocha: 404 m2Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Allmendstrasse 6048, Horw, ŠvajčiarskoPublikované: 20. september 2021

Výšková budova Solitaire je súčasťou dynamicky sa rozvíjajúcej infraštruktúry sídla Horw na Luzernskom predmestí. Rozvoj zóny pri severozápadnom výbežku Luzernského jazera (okolo železničnej stanice Horw) rieši transformáciu územia s rozlohou 40 hektárov. Nová výstavba zahŕňa rozšírenie kampusu Luzernskej Univerzity aplikovaných vied a vybudovanie mestského parku. Spomínaná výstavba, spolu s dobrým dopravným napojením na centrum mesta, pôsobí ako impulz pre rozvoj bývania a občianskej vybavenosti. Napriek svojej polohe v rámci urbanizovaného územia je južné predmestie Luzernu stále blízko k prírode a jazeru. Projekt Solitaire je prvou výškovou stavbou v oblasti. Štrnásťposchodová budova sa stala po dokončení symbolom rozvoja v zóne Horw Mitte.

Foto: PREFA / Croce & Wir

Kontext

Výškové stavby, zvlášť obytné budovy sú vo Švajčiarsku zriedkavé. v kontexte Luzernského predmestia sa však zvolené riešenie javilo ako racionálna voľba. Budova v zahustenej mestskej štruktúre vyrástla na pôdoryse s výmerou 404 metrov štvorcových. Horných trinásť poschodí poskytlo priestor pre 46 nájomných bytov (2+kk až 4+kk). Zvýšené prízemie je určené pre občiansku vybavenosť. Obmedzený priestor bol výzvou najmä pri budovaní podzemného parkoviska, ktoré zaberá celú plochu pozemku. V prvej fáze výstavby bolo možné využiť plochy na susednom pozemku. Neskôr sa manipulačný priestor zredukoval na minimum.  

Foto: PREFA / Croce & Wir

Architektúra

Návrh novej výškovej dominanty s príznačným názvom Solitaire zveril investor zürišskému ateliéru Tilly Theus. Architektka sa počas svojej tvorivej kariéry, ktorá trvá už viac ako pol storočia, zaradila medzi najvýraznejšie švajčiarske profesionálky. Architektonický koncept, ktorý zohľadňuje lokalitu na rozhraní urbanizovaného prostredia a krajiny, sa zámerne odkláňa od matematického rastra fasád, typického pre výškové budovy. Základ aj v tomto prípade tvorí klasický monolitický skelet s bielou vaňou, založený na 95 pilótach s priemerom 500 až 1400 mm. Pre Solitaire je však typická kryštalická forma, zjednotená reflexným hliníkovým plášťom, ktorý takmer bez výrazného prerušenia “obaľuje” celú stavbu. Výrazná monolitická forma je perforovaná nepravidelným rastrom okien.

“Chôdza, sedenie pri jedálenskom stole, ležanie na gauči - okná v ideálnej výške otvárajú obytnú plochu k výhľadom,” vysvetľuje Tilla Theus svoj zámer, ktorý sa premietol do výtvarného riešenia fasády. Už byty na spodných podlažiach majú nerušený výhľad na blízke hory Pilatus a Rigi. Z ôsmeho poschodia sa otvára pohľad na hladinu Luzernského jazera.

Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir

Fasáda

Dôležitou súčasťou konceptu je už spomínaný plášť z hliníkových šablón, ktorý vnáša do kompozície dynamický prvok. Lesklý povrch s prírodným eloxom, zrkadlí okolité prostredie a svetelné podmienky. Pravidelný raster kosoštvorcových šablón súčasne príjemne štruktúruje celok a necháva vyniknúť kompaktnú architektonickú formu. 

Prevetrávanú fasádu, s celkovou výmerou 3100 metrov štvorcových tvorí viac ako 17 000 kosoštvorcových šablón s rozmermi 440 x 440 mm, hrubých 0,7 mm. Odvetraná fasáda a strecha je systémovým riešením spoločnosti PREFA ALUMINIUMPRODUKTE, ktoré dopĺňajú atypické detaily prispôsobené na mieru projektu. Výsledná realizácia je zaujímavým príkladom riešenia komplexných detailov, ktoré sú kľúčové pre celkové vyznenie architektonického konceptu. 

Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Foto: PREFA / Croce & Wir
Tilla Theus s pracovnými modelmi
Tilla Theus s pracovnými modelmiFoto: PREFA / Croce & Wir

Realizácia a detaily

Pre realizáciu prevetrávaného obvodového plášťa bolo podstatné dobré plánovanie. Práce realizovali najprv štyria, neskôr ôsmi a v čase najväčšej intenzity šestnásti remeselníci. Časovo najnáročnejším úkonom bolo zhotovenie dilatovanej podkonštrukcie z hliníkových omega profilov. Po osadení okenných rámov začali majstri tempom jedno poschodie za jeden deň s realizáciou finálnej pohľadovej vrstvy prevetrávanej fasády. Postupne sa prepracovali od sokla až po hrebeň šikmej strechy. Návrh a realizácia opláštenia budovy Horw Tower spĺňa náročné požiadavky kladené na požiarnu ochranu výškových objektov.

Základné detaily riešenia prevetrávaného obvodového plášťa približujeme v technických  výkresoch PREFA ALUMINIUMPRODUKTE:

Deatil riešenia horného ostenia so skrytým systémom rolety
Deatil riešenia horného ostenia so skrytým systémom roletyAutor: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE
Detail parapetu a nadväzujúceho obkladu
Detail parapetu a nadväzujúceho obkladuAutor: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE
Detail riešenia sokla
Detail riešenia soklaAutor: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE
Detail riešenia obvodového plášťa v mieste zalomenia konzoly
Detail riešenia obvodového plášťa v mieste zalomenia konzolyAutor: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE
Detail odvodnenia strechy
Detail odvodnenia strechyAutor: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE

Projekt Solitaire aj vďaka využitiu udržateľných stavebných materiálov (napríklad recyklovaný betón), vysokému tepelného odporu obvodových konštrukcií a použitím centrálneho mestského zdroja tepla splnil certifikáciu podľa normy Sustainable Building Switzerland (SNBS).

Podklady: PREFA ALUMINIUMPRODUKTETilla Theus und Partner 
Použité materiály a riešenia: Strešná a fasádna šablóna PREFA 44x44 v neštandardnom prevedení prírodný elox

Poloha diela

Tilla Theus und Partner

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím