Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V historickom centre dolnosaského mesta Göttingen bola v roku 2021 dokončená verejná galéria - Kunsthaus Göttingen, ktorá sa stala pevnou súčasťou štvrte Kunstquartier. Projekt vychádza z návrhu oceneného v architektonickej súťaži. Súťaž, vyhlásená v roku 2019 hľadala ideálnu podobu pre nový kultúrny objekt v prieluke s výmerou 315 m2.
Podľa slov architektov výsledná forma objektu nadväzuje na členitú štruktúru starého mesta a parafrázuje prvky okolitej zástavby (presahy striech, vystúpené rímsy…). Súčasne si zachováva výrazovú strohosť, typickú pre súčasné realizácie tohto typologického druhu. Objem, stupňovito rastúci k hrebeňu strechy, umožniľ maximalizovať využiteľnú podlahovú plochu. Dôležitým momentom je tiež prepojenie vstupu galérie a ulice na úrovni parteru. Veľkorozponová monolitická konštrukcia prispela k flexibilnému priestorovému riešeniu. Hlavné výstavné priestory v nadzemných podlažiach sa tak zaobišli bez akýchkoľvek podporných konštrukcií vo vnútri dispozície.
Pôvodný súťažný návrh počítal s ešte výraznejšou abstrakciou objemu a úplnou absenciou okien zo strany ulice aj dvora. Zámer použitia reliéfnej textúry fasád z modelovacej omietky, ktorá má pripomínať povrch ručného papiera (odkaz na exponáty vystavené v galérii) sa však preniesol až do realizácie. Pre potreby projektu bola zhotovená šablóna s nepravidelnými ryhami, ktorá bola využitá pri starostlivom texturování vrstvy minerálnej omietky.
S fasádou farebne korešponduje aj strešná krytina, ktorú tvorí pravidelný raster pásov hliníkovej krytiny systému PREFA Prefalz. Architekti zvolili ľahký a trvácny materiál, najmä kvôli dôrazu na “čistotu” detailov v styku strechy a fasád. Presah strechy je zo spodnej strany opláštený rovnakým materiálom.
Päťposchodová novostavba so suterénom a využiteľným podkrovím slúži ako verejná galéria umenia. Miestne aj medzinárodné umenie sprístupňujú výstavy na troch výškových úrovniach. Ťažiskom je fotografia, kresba, maľba ale tiež nové médiá.
Výstavné priestory sú koncipované ako nezávislé od denného svetla. Okná slúžia ako miesta kontaktu návštevníka s výhľadmi do centra mesta. Dajú sa však v prípade potreby zatemnenia miestností uzavrieť prostredníctvom posuvných stien.
V podkroví vytvorili architekti miestnosť, určenú primárne pre pre výtvarnú výchovu a vzdelávanie. Prirodzene osvetlený priestor, otvorený do podkrovia, dokáže zastrešiť tiež širokú paletu akcií ako semináre, prezentácie, alebo vernisáže. Pri spomínaných akciách rozširuje priestor terasa s posuvným zasklením, zapustená do západnej strany strechy.
Obslužné priestory ako šatne, sklady, alebo hygienické a technické zázemie situovali autori do suterénu.
Ako zdroj tepla, a elektrickej energie slúži plynová kogeneračná jednotka, ktorej odpadové teplo sa v kombinácii s absorpčným chladičom využíva celoročne na klimatizáciu budovy. Vďaka systému adiabatického spätného chladenia je možné využiť prirodzené chladenie odparovaním.
Kvôli ochrane citlivých umeleckých diel sú všetky výstavné priestory vetrané prostredníctvom centrálnej jednotky vzduchotechniky, ktorá zabezpečuje optimálnu vlhkosť vzduchu. Systém rekuperácie zvyškového tepla pracuje s účinnosťou až 90 %.
Podklady: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE, Atelier ST, Gesellschaft von Architekten mbH
Použité materiály a riešenia: hliníková krytina PREFA Prefalz