Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
LANDSCAPE REVISITED 4 / LANDARCH – krajina znovunájdená, krajina znovunádejná.
Za pracovný nástroj štvrtej edície projektu Landscape Revisited, navracajúceho dych pôvodnému duchu vidieckej krajiny, zvolilo o.z. Periférne centrá pre rok 2015 architektúru a dizajn.
Po Landscape revisited 2 v roku 2012, ktorého súčasťou bolo presťahovanie krajinného nomáda - vyhliadky UNIMO z detvianskych lazov do Dúbravice a projektu Kunstdorf 2013 – Stredoslovenskej saunovacej koliby od H3T architektov, do Dúbravice a okolia pribudli ďalšie hodnotné architektonické koncepty pretavené do reálnych objektov.
V období od 25.augusta do 6.septembra 2015, vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR, Nadácie Orange a inej hmotnej podpore zo strany obce Dúbravica, Obecnej píly Poniky, spoločnosti Lunter – AlfaBio a Periférnych centier o.z., dostali priestor a podmienky pre tvorbu mladé slovenské ateliéry a tvorcovia - architekti Young.s, 2021 architekti; kompozit tím Eva Šestina, Romana Maľová, dizajnér Ján Štofko, Martin Fabian a český ateliér H3T.
Okrem spojovacích materiálov bolo hlavným materiálom pre zhotovenie objektov výlučne drevo – najdokonalejší, najprirodzenejší a najdostupnejší materiál v našich zemepisných podmienkach.
Tvorcovia odpovedali na zadanie a libreto samotnej obce a Periférnych centier.
Young.s architekti
Tím architektov Young.s a prizvaných študentov architektúry a záhradnej architektúry navrhol a zhotovil pre obec stánky určené spoločenským udalostiam. Dúbravičania ich odskúšali a ocenili už počas Dňa obce Dúbravica, spojeného s vernisážou Landscape Revisited 4 5.septembra 2015. Elementárnu kubickú formu s miernymi nuansami (napr.zvonkohra zo závitových tyčí, či lanový výplet), prebrali aj preliezka, konvertibilná na stánok a kaplnka - meditačný stánok umiestnená v krajine dúbravického katastra. Young.s svoj koncept neskôr doplnili o prestrešenie, ktoré bude čoskoro dokončené.
2021 architekti
2021 architekti v zostave Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký stvárnili prístrešok pre kvalitnejšiu opekačku na vŕšku Kavíl priamo nad obcou. Opekanie pod holým nebom tak dostalo architektonický rozmer a aj bez plastových pohárikov či papierových tanierikov si pri opekačke môžete pripadať maximálne civilizovane. Nezabudnite si však prosím doštičku na krájanie, aby ste nerezali priamo na stole v prístrešku. 2021 potvrdili svoju profesionalitu, čitateľný vlastný jazyk v práci s drevom a aj s návrhom a vynáškou materiálu na vlastných pleciach stihli „seriózny prístrešok“ (ako ho sami nazvali) za úctyhodných 5 dní.
Kompozit Eva Šestina / Romana Maľová / Ján Johny Štofko / Martin Fabian
Priamo na mieste vznikol tím zložený z architektov Evy Šestiny, Martina Fabiana, študentky architektúry a dúbravičanky Romany Maľovej a dizajnéra Jána “Johnyho” Štofka. Títo nadviazali na skoršie Štofkove pôsobenie v Dúbravici v projekte Kunstdorf. Rebrovaný mobiliár - sedenie/ležanie, osadený priamo pred obecným úradom pri potoku Zolná pripomína dúbravickú pláž, aj keď má oveľa prozaickejšiu funkciu. Napríklad si na lavičkách môžu poklebetiť dúbravické babičky.
H3T architekti
H3T architekti z Prahy, známi svojim alternatívym prístupom k navrhovaniu, ale i celému procesu zhotovovania architektúry – svoje diela stavajú takmer vždy vlastnými rukami, navrhli pre o.z Periférne centrá rezidenčný ateliér v záhrade pri potoku. Bude slúžiť budúcim umeleckým rezidentom ako jednoduché a skromné bývanie a zázemie pre ich tvorbu. 7 metrov vysoký hrad, ktorý v pôdoryse nepresahuje 25m2 je už štvrtým dielom z dreva pochádzajúceho zo storočnej drevenica z neďalekej Ľubietovej, tentokrát v podobe dreveného skeletu so vsadenými hmotami miestností s „Polly pocket“ vyklápacou letnou kuchyňou.
Vzletná tvorivá stavba bez predsudkov a dogiem, ba až za hranicami racionálneho uvažovania, ktorá je na pokračovanie. Keďže výstavba objektu takýchto rozmerov žiada viac času, ako bolo trvanie workshopu, pražskí absolventi UMPRUMu nechali radosť z tvorby, ale i starosť s detailami a dokončením objektu ďalším tvorcom. Štafetu prebrali sochár Marek Halász, Andrej Poliak z Periférnych centier a architekt a remeselník Martin Fabian.
Faktom bezpochýb je, že takmer každý začínajúci architekt, či architektka nemajú predstavu o náročnosti remeselnej práce, resp.celého procesu zhotovenia diela. Nevedia ako dlho sa vyrába stolička, či drevený obklad a tým pádom nevedia, akú majú hodnotu a koľko stoja. Murár, stolár, tesár, štukatér, klampiar či zámočník sú nielen v ich očiach, ale i celkovom súčasnom spoločenskom vnímaní takmer až vulgarizmom medzi povolaniami - výkonná sila s nízkym vzdelaním a bez konštruktívneho myslenia a prínosu. Lenže dobrá architektúra nie je vizualizáciou ani pdf dokumentom na internete.
Mladí autori si teda v Dúbravici mohli na vlastnej koži vyskúšať ako sa správa drevo, ale i obec s cca.300 obyvateľmi, v ktorej dobrú noc dávajú líšky. Na druhej strane, i v takýchto podmienkach dokážu pôsobiť ľudia tvoriaci kvalitné hodnoty a napríklad aj v takýchto obciach dokáže vznikať architektúra. Veď aj vďaka Landscape Revisited 4 je obec Dúbravica pravdepodobne najkvalitnejším sídlom, čo sa týka počtu kvalitných súčasných architektonických objektov na počet obyvateľov.
fotoreport z akcie na:
facebook Periférne centrá
www.perifernecentra.com
Vďaka za podporu patrí Ministerstvu kultúry SR, Nadácii Orange, obci Dúbravica a jej obyvateľom, Periférnym centrám o.z., Lunter - AlfaBio, Obecnej píle Poniky, Matejovi Vojtušovi, Danovi Diošimu a Jurajovi Zamkovskému z Ponickej Huty, Zuzane Ďuricovej zo Záhrady CNK, samozrejme autorským kolektívom a všetkým podporovateľom zdravého rozumu.
autor textu: za občianske združenie Periférne centrá Martin Fabian
grafický design propagačných materiálov: Matej Vojtuš