Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.
Citlivý a tvorivý prístup na mieste historického a symbolického významu. Odvaha a dôslednosť autorov sa pretavila do estetickej koherencie novej architektúry a historického prostredia. Masívna materialita vložených betónových konštrukcií odkazuje na pevné múry Varšavskej citadely. Dôsledne komponovaný priestor a plánovaný pohyb návštevníka ovplyvňuje predstavivosť a vzbudzuje emócie. Fyzickej architektúre sekundujú moderné technológie, ako nadstavba ktorá umožňuje vnímať divákovi historické udalosti ako celistvý príbeh.
Betón je hlavným výrazovým prostriedkom. Pridaním farby stráca svoju technickú strohosť. Získava ušľachtilosť kameňa. Začleňuje sa do starých múrov opevnenia. Starne so cťou, interaguje so svetlom. Počas leta je teplý a príjemný na dotyk, v zime zostáva chladný a neprístupný.
Nosným motívom je cesta. Cesta 22 000 poľských občanov, ktorí boli zavraždení. Návštevník prehliadku začína na otvorenom priestore parku v južnej časti Varšavskej pevnosti. Na mieste je vysadených 90 stromov v úzkych radoch, ktoré symbolizujú vojenskú formáciu. Prehliadka pokračuje do kaponiery (súčasť bastiónového opevnenia z 19. storočia). Zbierka múzea je situovaná na dvoch podlažiach. Na prízemí sa nachádza moderne stvárnená multimediálna expozícia objasňujúca okolnosti smutnej historickej udalosti. O poschodie nižšie sa nachádza časť nazvaná “svedectvo”, kde je vystavených viac ako päťtisíc predmetov z katynských hrobov. Cesta pokračuje v exteriéri.
Návštevník musí najprv prejsť tmavým tunelom, do ďaľšej časti múzea nazvanej Ulica neprítomných. Úzky priestor je vymedzený vysokou stenou citadely na jednej strane, a strmým násypom opevnenia na strane druhej. Zemný val evokuje masové hroby. Koridor vedie k monumentu nazvanom Katynský epitaf. Objekt vložený do priestoru citadely obsahuje oceľové platne s menami všetkých známych obetí. Prázdna platňa je pamiatkou neznámym obetiam. Priamo oproti epitafu sa nachádza impozantné schodisko, ktoré je zarezané do zemného valu opevnenia. Stupne sú v polovici rozdelené pramienkom tečúcej vody, ktorý smeruje k epitafu. Tečúca voda predstavuje snahu ľudí, ktorí sa zaslúžili o odhalenie pravdy. Schodisko ukončuje prehliadku a návštevník sa dostáva na otvorené priestranstvo pred opevnenie.
Podklady: BBGK Architekci