Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Koncom decembra minulého roku sme informovali o vyhlásení súťaže na premenu starého cintorína v Leopoldove. Tešíme sa, že sa v tomto prípade vyskúšal nový model súťaženia. O súťaži sme rozsiahlejšie písali v tomto článku.
Vzhľadom na to, že sa jedná o zákazku neveľkého rozsahu, je proces obstarávania nastavený čo najekonomickejšie, konal sa preto tzv. francúzskym modelom (nejdná sa o "súťaž návrhov", ako ju definuje Zákon o verejnom obstarávaní). V prvom kole sa hodnotili predložené ponuky, ktoré obsahovali cenu, aspoň jednu referenciu a motivačný list. Komisia na svojom zasadnutí 14.1.2017 po preštudovaní a hodnotení 16 prijatých ponúk určila pre postup do 2. kola troch účastníkov. Postupujúci chádzači vypracovali koncepčné štúdie a osobne ich odprezentovali pred komisiou a zastupiteľstvom.
Zámerom mesta Leopoldov je revitalizácia verejného priestoru v centre mesta – bývalého cintorína. Chodník, ktorý vedie jeho stredom, je obkolesený mohutnou gaštanovou alejou a ukrýva zatiaľ nenaplnený potenciál byť významnou spojnicou v rámci mestskej štruktúry. Predmetné územie dnes nie je pre obyvateľov mesta dostatočne príťažlivé na to, aby tu trávili čas. Aj to sú dôvody, prečo sa z tohto priestoru stal v súčasnosti minimálne využívaný a tým pádom trochu zanedbaný verejný park s občasnými problémami s vandalizmom.
Komisia na svojom zasadnutí 17.2.2017 po preštudovaní prijatých koncepčných štúdií, prezentáciách účastníkov a po diskusii určila výsledné poradie takto:
1. miesto
autori: Klára Zahradníčková, Jakub Kopec, Tomáš Džadoň
spolupráca: Ondřej Fous, Luboš Zbranek
Hodnotenie poroty:
Komisia pokladá urbanistické riešenie za najlepšie z predložených návrhov, najmä vďaka posunutiu plotu pri Hlohoveckej ceste do polohy za kaplnku, čím sa vytvorila “piazetta”. Tá vytvára hodnotný predpriestor nového parku. Celkové riešenie pracuje sviežo s pietnym charakterom areálu. Novú identitu miesta návrh vytvára najmä prostredníctvom stromov. Na základe diagonálnej pôdorysnej geometrie, ktorú udala existujúca alej, autori vytvárajú plán postupného zakladania unikátnej krajinnej úpravy s takmer lesným charakterom, ktorý je v situácii mesta výnimočný. Toto riešenie zaručí pre návštevníkov príjemnú lokálnu klímu počas leta. Návrh minimalizuje potrebu budúcich údržbových prác a ako jediný premýšľa nad charakterom krajinných úprav v dlhodobom horizonte. Návrh je postavený spôsobom, ktorý umožňuje veľmi voľné narábanie s umiestňovaním mobiliáru, objektov a povrchov. Je v tomto smere otvorený a jednoducho upravovateľný aj v budúcnosti. Komisia považuje predložený rozpočet za veľmi schematický, ale etapizovateľnosť výstavby za bezproblémovú. Komisia hodnotila kladne multidisciplinárne zloženie tímu – architekt, krajinná architektka a výtvarník.
2. miesto
n/a s.r.o.
autori: Benjamín Brádňanský, Vít Halada
spolupráca: Mária Novotná, Ernest Bevilaqua
Hodnotenie poroty:
Komisia sa po diskusii zhodla, že návrh svojou mierkou a charakterom nezodpovedá očakávaniam mesta. Riešenie iba okrajovo pracuje s pietnym charakterom miesta. Autori riešili viac architektonickú kvalitu centrálneho objektu, než celkový krajinný ráz. Komisia ale ocenila architektonické kvality návrhu, ktoré umožňujú pestré využitie pre deti a mládež.
Riešenie umožňuje flexibilitu úpravy návrhu a etapizovatelnosť výstavby iba v obmedzenej miere.
Komisia považuje reálnosť predloženého rozpočtu za otáznu.
3. miesto
Refuel s.r.o.
Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Denisa Kyselicová, Lucie Radilová
Hodnotenie poroty:
Komisia sa zhodla, že navrhované riešenie bolo až príliš intímnym prístupom k reinterpretácii témy cintorína. Napriek proklamovanému zapojeniu parku do širšieho systému verejných priestorov mesta, návrh vizuálne oddelil park od jeho okolia. Veľkosť mlatových plôch bola v pomere k malému množstvu objektov, ktoré by im dali programovú náplň, pokladaná za prílišnú a nevyužitú.
Komisia sa okrem vysokých nákladov na údržbu obávala aj technického riešenia povrchu chodníka v styku s kmeňmi stromov v aleji.
Zdroj: Súťaž Leopoldov