Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Spoločnosť VELUX dlhodobo venuje pozornosť trvalo udržateľnému stavebníctvu a najmä téme zdravého bývania. Predmetom súťaže bola štúdia rodinného domu, kde denné svetlo a prísun čerstvého vzduchu prichádza do objektu cez strechu, prostredníctvom výrobkov VELUX.
Porota ocenila kvalitu prác
V celoslovenskom kole súťaže vyberala porota víťazov zo 60 projektov, ktoré postúpili zo 14 stredných odborných škôl. Členovia poroty sa pre vysokú kvalitatívnu úroveň prác rozhodli, že udelia okrem prvých troch miest aj päť mimoriadnych odmien. „Som súčasťou súťaže dlhé roky a môžem potvrdiť, že kvalita každý rok stúpa. Veľmi ma teší, že sa študenti zaujímajú aj o to, aký je svet okolo nich a reflektujú to do projektov,“ zhodnotila Klára Bukolská.
Ďalší člen poroty – Štefan Polakovič z ateliéru Gut Gut – bol pozitívne prekvapený vysokou kvalitou prác: „Učím na univerzite a musím povedať, že rozdiel medzi projektmi v súťaži a na univerzite je skutočne minimálny, hoci vekovo je medzi autormi veľký rozdiel.“
Odborná porota v celoslovenskom kole zasadala v nasledujúcom zložení:
Slávnostné vyhodnotenie
Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo v Bratislave na najvyššie položenej terase v meste s výhľadom na rastúce nové centrum Bratislavy. Ceny budúcim projektantom a architektom prišla spolu so zástupcami odbornej poroty odovzdať aj Dagmar Plevačová, generálna riaditeľka spoločnosti VELUX. „Túto súťaž vnímame ako platformu pre rozvoj talentu a inovatívneho premýšľania, čo je vidieť vo vašich prácach. Nebáli ste sa nových riešení, skĺbili ste kreatívu s funkčnosťou a vaše práce sú neobvykle vyzreté. Verím, že sme vás nadchli pre vašu prácu, a že si prenesiete to, čo ste sa naučili o zdravom bývaní aj do ďalších prác,“ prihovorila sa zúčastneným Dagmar Plevačová.
Prvé tri miesta si v 11. ročníku súťaže Rodinný dom VELUX odniesli dievčatá. Svedčí to o tom, že architektúra rozhodne nie je mužskou doménou. Prvé dve miesta putovali na Strednú priemyselnú školu stavebnú Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave. Na prvom mieste sa umiestnila Lea Dominika Ondrejková, na druhom mieste Barbora Haladová a tretie miesto si odniesla Sarah Maria Hiravá zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline.
Sponzorský dar pre školu v hodnote 300 eur za najvyšší počet odovzdaných prác si tento rok odniesla Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická v Bratislave, za 32 odovzdaných projektov.
Celoročná starostlivosť o mladé talenty
VELUX pomohol v procese tvorby prác s odbornou prípravou študentov. Architekt Martin Doršic pripravil priamo na školách špecializované workshopy. Študenti spolu s pedagógmi navštívili aj Kompetenčné centrum VELUX v Brne, kde si mohli vyskúšať prácu s denným svetlom. „Veľmi pozitívne vnímame možnosti, ktoré VELUX ponúka pre študentov. Je výborné, že žiaci si môžu vyskúšať v praxi vedomosti získané na škole a ešte ich aj rozširovať. Ďakujeme spoločnosti VELUX, že takúto súťaž organizuje a venuje sa študentom,“ doplnila Vlasta Puchovská zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
Fotky zo slávnostného vyhlásenia a informácie o súťaži Rodinný som VELUX môžete nájsť aj na Facebooku.
Výsledky:
1. miesto:
Lesná kabína
Lea Dominika Ondrejková, Stredná priemyselná škola stavebná Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave
Vedúci práce: Oliver Hacaj
Hodnotenie odbornej poroty: „Veľmi jemné, kultivované, materiálovo vyvážené riešenie. Aj pri malom objeme sa zdal byť jedným z najsilnejších.“
2. miesto:
Dom v sýpke
Barbora Haladová, Stredná priemyselná škola stavebná Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave
Vedúci práce: Ing. Zuzana Mištinová, Oliver Hacaj
Hodnotenie odbornej poroty: „Rekonštrukcie sú moja srdcovka a táto veľmi citlivo pracovala s pôvodným stavom. Vďaka tomu vznikli unikátne priestory, ktoré v novostavbe málokedy získame.“
3. miesto:
TTH2 (MARINGOTKA)
Sarah Mária Hiravá, Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline
Vedúci práce: Ing Eva Kuchárová, Ing. Marcel Zsóka, PhD. a Ing. arch. Ľubomíra Buchová
Hodnotenie odbornej poroty: „Riešenie sa nám zdalo až natoľko zjednodušené, že sa nám v úvode nezdalo dostatočne vzácne. Až krásne skice interiéru nás privideli späť k tomuto projektu. Ocenili sme práve jeho jednoduchosť. Dom je otvorený a presvetlený len tam, kde má byť.“
Mimoriadne ocenenia:
Porota udelila päť mimoriadnych ocenení
BARN HOUSE
Roman Hudec a Matúš Meňhert, Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická v Bratislave
Vedúci práce: Ing. Zita Kósová
Lumppeo House
Miroslav Častulín, Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša v Trenčíne
Vedúci práce: Ing. Zuzana Illová
Terrace house
Samuel Moravčík a David Štibraný, Stredná priemyselná škola stavebná Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave
Vedúci práce: Ing. Zuzana Mištinová
ART GALERY HOUSE
Benjamín Gontkovič, Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu v Poprade
Vedúci práce: Ing. Ján Čendula
DOM MEDZI STROMAMI
Nina Bukorová, Stredná priemyselná škola stavebná Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave
Vedúci práce: Oliver Hacaj