Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Ďalší ročník súťaže Active House Award, tento raz s témou „Future Living“ bol vyhodnotený.
Predmetom súťaže bol návrh konceptu stavby určenej pre bývanie tak, aby priniesla nový pohľad na problematiku bývania a fungovala v súlade s princípmi aktívneho domu. Ten je určený kvalitou vnútorného prostredia, pozitívnym prístupom k životnému prostrediu a energetickou efektivitou. Budúcnosť zdravých domov si vyžaduje zmenu myslenia v otázke ich navrhovania a stavby. Navrhovanie by malo prejsť od riešenia jednotlivých aspektov k uceleniu pohľadu na stavbu.
Porota súťaže zasadala 4.12.2018 v zložení: Ing. arch. Zuzana Morávková (ERA 21), prof. Ing. arch. Ján Stempel (Stempel & Tesař architekti, FA ČVUT) a Ing. arch Klára Bukolská (VELUX).
Porota primárne hodnotila celkové urbanistické, architektonické a dizajnové riešenie budovy; dosiahnutie štandardov aktívneho domu a zabezpečenie dostatku denného svetla.
Prvú cenu sa porota rozhodla neudeliť, predstavujeme ďalšie ocenenia aj s komentárom poroty:
2. cena: Lucia Hrdlovičová, FA STU (vedúci práce T. Varga)
Projekt pracuje s tradičnou štruktúrou dediny, rešpektuje základné formy a dispozičné riešenie vidieckych domov. Koncept je použiteľný na zahustenie existujúcej zástavby aj na doplnenie úplne novou štruktúrou. Prirodzeným spôsobom pracuje so základnými princípmi prirodzeného osvetlenia a vetrania. Dispozície sú funkčné. Projekt neprináša žiadne zásadne nové myšlienky, ale pracuje s existujúcimi, osvedčenými princípmi.
3. cena: Pavel Juříček, FA VUT Brno
Myšlienka "co-housingu" v radovej zástavbe predstavuje jeden z možných variantov budúcich foriem bývania. Navrhnuté riešenie vychádza z tradičných foriem, ktoré sú možno až príliš formálne. Problematické sa tiež javí otvorené schodisko v átriu.
3. cena: Lucia Blahová, FA STU (vedúci práce H. Pifko)
Projekt sa zaoberá nesmrteľnou témou sídliska, jeho zahustením a poľudštením. Využitie kontajnerov v modulárnom systéme zodpovedá logike sídliska, dispozičné riešenie je najmä vo vzťahu k prepojeniu jednotlivých podlaží schodiskom problematické.
3. cena: Andrej Vojtko, FA STU (vedúci práce L. Šíp)
Porota oceňuje komplexnosť riešenia problematiky, avšak výsledné riešenie je zbytočne komplikované a nákladné, lebo pomer plôch pre bývanie je vzhľadom k celkovému obostavanému priestoru neadekvátny a neprináša želaný komfort.
Odmena: Martin Horváth / Matúš Hornyák, TU Košice
Porota oceňuje zamyslenie sa nad princípom prenosu denného svetla do vnútorných dispozícií akejkoľvek stavby. Autor sa zamýšľa nad dostupnosťou / nedostupnosťou denného svetla v rámci existujúcich štruktúr.