Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Už po desiatykrát prebehla na Slovensku súťaž Rodinný dom VELUX, nad ktorou každoročne preberá záštitu Štátny inštitút odborného vzdelávania. Študenti stredných odborných škôl si zmerali sily v návrhu projektov rodinných domov. Porota opäť kládla dôraz na ich dostatočné presvetlenie, energetickú hospodárnosť a kvalitu vnútorného prostredia.
Jubilejný ročník s dvoma kategóriami
Na okrúhle výročie súťaže si jej vyhlasovateľ– spoločnosť VELUX – pripravila špeciálnu jubilejnú kategóriu – Interiér. Svoje návrhy v kategórii Rodinný dom predstavilo viac ako 200 študentov. O Jubilejnú cenu za interiér zabojovalo v celoštátnom kole 15 projektov zo 6 škôl.
Hodnoteniu súťažných prác tradične predchádzala odborná príprava. Na jar si VELUX pripravil pre študentov, ktorí sa rozhodli zapojiť do súťaže, špecializované workshopy. Študenti spolu s pedagógmi navštívili Kompetenčné centrum VELUX v Brne, ktoré je súčasťou sídla firmy VELUX. Mohli si tu vyskúšať prácu s denným svetlom a interaktívnou formou sa dozvedieť viac o prirodzenom svetle a možnostiach presvetlenia interiéru.
Organizátori neskrývajú radosť zo záujmu budúcich projektantov a architektov o súťaž i workshopy. „Tento ročník bol pre nás výnimočný, nielen preto, že súťaž oslávila desať rokov, ale hlavne preto, že počas tých desiatich rokov sme pocítili nárast kvality projektov,“ hovorí Klára Bukolská, hlavná architektka spoločnosti VELUX.
O svoje dojmy sa podelila aj Alena Galanová zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV). „Je pekné vidieť, keď firmám záleží na odbornom vzdelávaní mládeže. VELUX je práve jednou z takýchto firiem.“
Odborná porota v celoslovenskom kole zasadala v nasledujúcom zložení:
Výsledky 10. ročníka súťaže Rodinný dom VELUX
Počas slávnostného vyhodnotenia, ktoré sa konalo na konci školského roka v Bratislave, udelila porota v kategórii Rodinný dom prvé tri miesta, dve zvláštne ocenenia, cenu zamestnancov VELUX a dve ceny pre školy s najvyšším počtom odovzdaných prác. V kategórií Interiér porota udelila prvé miesto a dve špeciálne ocenenia. Výnimočným ocenením tohto roka bola cena Skokan roka pre školu, ktorej žiaci odovzdali najviac projektov v kategórii Interiér.
Sponzorský dar pre školu v hodnote 150 eur si tento rok odniesli dve školy: Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická v Bratislave a aj Stredná odborná škola stavebná v Liptovskom Mikuláši s rovnakým počtom odovzdaných prác - 24. Skokanom roka sa stala takisto Stredná odborná škola stavebná v Liptovskom Mikuláši.
KATEGÓRIA RODINNÝ DOM
1. miesto: Martin Melicher
Prvé miesto si odniesol projekt s názvom PERFÖRHAUS, ktorého autorom bol Martin Melicher zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave. Vedúcou práce bola Ing. Zuzana Mištinová a Oliver Hacaj.
2. miesto: Samuel Lukáč
Druhé miesto získal Samuel Lukáč zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Bratislave. Autor sa do súťaže prihlásil s projektom SIMPLE HOUSE a konzultoval ho s Ing. arch. Máriou Brondošovou.
3. miesto: Simona Halásová
Tretie miesto si odniesla Simona Halásová s projektom SKOVHUS. Študentka študuje na Strednej priemyselnej škole stavebnej a geodetickej v Bratislave. Konzultantkou projektu bola Ing. arch. Mária Brondošová.
Porota udelila aj dve zvláštne ocenenia.
Projekt s názvom ARK 1/2 vytvorila Daniela Majáková. Študentka je zo Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline a jej konzultantmi boli Ing. arch. Ľubomíra Buchová, Ing. Eva Kucharová a Marcel Zsóka.
Ďalšie zvláštne ocenenie v súťaži Rodinný dom VELUX získala aj Zlatica Briestenská, študentka Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline, s projektom GROW. Prácu konzultovala s Ing. Evou Kucharovou a Marcelom Zsókom.
Cena zamestnancov VELUX: Klára Maťková
Cenu zamestnancov VELUX si tento rok odniesla Klára Maťková zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave a jej projekt Inside VOYNUNG.
KATEGÓRIA INTERIÉR
1. miesto: Samuel Moravčík
Prvé miesto získal Samuel Moravčík s projektom WH.4. Samuel je študentom Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave. Pracoval na ňom pod odborným dohľadom Ing. Zuzany Mištinovej, Daniely Hulalovej a Olivera Hacaja.
Porota udelila dve zvláštne ocenenia kategórii Interiér:
Projekt SLIDEBARN do súťaže prihlásil Adrián Sumega zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline. Konzultantmi jeho práce boli Ing. arch. Ľubomíra Buchová, Ing. Eva Kucharová a Marcel Zsóka.
Ďalšiu odmenu získala Klára Maťková zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave. Projekt Inside VOYNUNG konzultovala s Ing. Zuzanou Mištinovou a Oliverom Hacajom.