Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Informácie o slávnostnom odovzdávaní cien Active House Award 2016 ako aj ďalšie ocenené práce vám predstavíme začiatkom budúceho týždňa.
Riešený pozemok sa nachádza v dedine Wolkersdorf v oblasti Weinviertel. Táto obec je súčasťou prímestskej oblasti nachádzajúcej sa v okolí Viedne. Predmestie tvorí veľké množstvo nových rodinných domov, ktoré nie sú v súlade s dnešnými požiadavkami na moderné a zdravé bývanie šetrné k životnému prostrediu. blízkosť hlavného mesta vytvára množstvo pracovných príležitostí a potenciál pre rozvoj turizmu. Práca z domu a viacgeneračné bývanie je ďalším fenoménom dnešnej doby. Návrh reaguje na tieto príležitosti a zmeny existujúcich požiadaviek alebo budúcich potrieb.
Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť rodinný dom v aktívnom štandarde, ktorý ťaží z existujúcej štruktúry, ale tiež vyplýva zo súčasných podmienok konkrétneho charakteru miesta. Celá stavba je rozdelená do dvoch častí - hlavnej obytnej plochy a časti určenej na prenájom (vytváranie dodatočných príjmov) alebo na viacgeneračné bývanie. Tieto dve časti domu môžu fungovať samostatne alebo ako jeden celok.
Dispozícia existujúceho rodinného domu vychádza z jeho konštrukčného riešenia. V návrhu bolo ponechaných veľa pôvodných konštrukcií, no nevyhnutné bolo vyčistenie a otvorenie interiéru. Aj vďaka tomu sa dostalo do interiéru viac svetla. Kľúčovým architektonickým prvkom je práca so stavebnými otvormi, ich rozmer a proporcia. Pôvodne ťažkopádna hmota sa zmenila na kompaktný objem s citlivo oknami, ktorých rozmery a umiestnenie reflektuje dispozíciu a prevádzku domu. Strecha objektu dostala nový tvar, ale dom si stále zachováva svoj typický charakter. Pridanie nových prvkov k existujúcemu objektu zvyšuje kvalitu života majiteľov. Veľké zasklenie v obývacej miestnosti umožňuje prepojenie so súkromnou terasou a maximálny kontakt s exteriérom. Nová terasa priamo rozširuje obytný priestor a otvára dom do záhrady, zatiaľ čo hlavná hmota domu vytvára bariéru od ulice.
Návrh sa snaží o vytvorenie logickej dispozície, ktorá pretrvá v čase. Ako kľúčová sa ukázala variabilita dennej časti. Ústredným prvkom domu sa stal krb - ako miesto stretávania pre celú rodinu. Dôležité bolo zachovať hierarchiu priestorov s cieľom spojenia a kontaktu medzi generáciami, ale tiež zachovania súkromia obyvateľov. Rekonštrukcia domu sleduje meniaci sa počet užívateľov a nároky na priestor.
Jedným z dôležitých aspektov, ktorý ovplyvňoval návrh bolo aktívne a pasívne využívanie slnečnej energie. Vykurovanie je riešené pomocou tepelného čerpadla. Povrch strechy je pokrytý solárnymi kolektormi a fotovoltickými panelmi na výrobu elektrickej energie. Dažďová a odpadová voda je znova využívaná. Tienenie exteriérovými žalúziami zabraňuje prehrievaniu domu v letných mesiacoch.
Celá stavba kombinuje murované a drevené konštrukcie s využitím izolácie z konopnej vlny. Materiály boli zvolené s ohľadom na primeranú mieru recyklovateľnosti stavby. Fasáda je opláštená dreveným obkladom s jemnou dekoráciou. Všetky hlavné vnútorné priestory sú bohato presvetlené prirodzeným svetlom pomocou nových okien a svetlíkov, čo umožňuje priečne a pozdĺžne vetranie. Celkovo možno povedať, že interiér je riešený s dôrazom na prírodný charakter materiálu a estetickú hodnotu. Väčšinou sa jedná o použitie tradičných omietok a masívneho dreva.
Podklady: Lukáš Kvaššay