Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Cena ARCH 2022 - zvíťazil Dom 10plošín

Víťazné dielo zaujalo porotu odvážnym vstupom do intelektuálneho diskurzu architektúry.
Diskusia
Red 428.04.2022
41021+40
Cena ARCH 2022 - zvíťazil Dom 10plošín

28. apríla bola udelená cena ARCH za výnimočnú architektúru, laureátmi sa stali Benjamín Brádňanský a Vít Halada z ateliéru N/A s dielom Dom 10plošín, Jarovce. Dielo sme podrobne predstavili v samostatnom článku.

Medzinárodná porota v zložení Maria Topolčanská, Szymon Rozwałka, David Neuhäusl, Szabolcs Molnár a Michal Janák v spolupráci s redakčnou radou časopisu ARCH vybrali 9 nominácií na cenu ARCH 2022 spomedzi 45 realizácií publikovaných v časopise ARCH medzi rokmi 2020 – 2021. Hodnotiaca komisia následne absolvovala obhliadky všetkých stavieb v užšom výbere.

Víťazné dielo zaujalo porotu odvážnym vstupom do intelektuálneho diskurzu architektúry, ktorý je absolútne univerzálny. Odkazy na archetypy architektúry možno vnímať ako príjemnú hru s architektúrou ako takou. Na druhej strane, celá hra vytvára rozhodne dobre fungujúce životné prostredie, v ktorom vzťahy medzi budovou a jej okolím, ako aj vzťahy v samotnej budove fungujú. Prináša mnohorakosť, ktorá neruší, ale obohacuje. Napriek konvenčnej typológii a zjavným výzvam, ktorým čelí v súčasnosti suburbánna výstavba rodinných domov, predviedla stavba najambicióznejšiu a najprepracovanejšiu priestorovú artikuláciu svojho programu. 

Slávnostné vyhlásenie Ceny ARCH sa uskutočnilo 28. 4. 2022 v Galérii mesta Bratislavy. Veríme, že práve v komplikovanej dobe pandémie a politickej nestability vo svete je oceňovanie kvalitnej architektúry dôležitou zložkou dobrého a zdravého fungovania spoločnosti.

Cena ARCH je cenou časopisu ARCH o architektúre a inej kultúre. Ustanovil ju v roku 1998 zakladateľ časopisu ARCH architekt Martin Mašek v spolupráci so šéfredaktorkou Henrietou Moravčíkovou a členmi a členkami redakčnej rady s úmyslom vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény. Cena sa udeľuje každoročne architektonickému dielu, ktoré medzinárodná porota (v ktorej sa striedajú renomovaní kritici a kritičky architektúry) uzná za najvýraznejší architektonický čin reflektovaný v uplynulom období na stránkach časopisu ARCH. 

Na cenu ARCH bolo v priebehu jej existencie nominovaných 937 realizácií slovenských architektov a architektiek. V rámci jedného ročníka sa pohyboval počet publikovaných (a tým i nominovateľných) diel medzi 30 - 75. V ostatnom roku bolo hodnotených posledných 45 publikovaných realizácií.

Atmosféru Domu 10plošín v čase obhliadky priblížia fotografie Michala Línera:

Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner
Foto: Michal Líner

Dom 10plošín, Bratislava-Jarovce 
Autori: N/A - Benjamín Brádňanský, Vít Halada
Spolupráca: Maroš Greš
Projekt: 2012 - 2014, realizácia: 2014 - 2021
Pozemok: 643 m2
Zastavaná plocha: 156 m2, úžitková plocha: 173 m2

 

 

Rekapitulácia zvyšných nominácií na cenu ARCH 2022:

Bytový dom, Račianska 20, Bratislava (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Investor: Lofty s.r.o.
Autori: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Matej Honč, Barbara Šranková-Borščová

Projekt: 2015 – 2017, realizácia: 2017 – 2019
Plocha pozemku: 1 510,2 m2, zastavaná plocha: 388,7 m2
Úžitková plocha: cca 3 000 m2, obstavaný priestor: 11 745 m3

"Bytový dom na Račianskej ulici je rekonštrukciou a nadstavbou pôvodného domu s bytmi pre zamestnancov susednej tlačiarne Svornosť. V pôvodnom dome sa nachádzali len malometrážne byty, ktoré boli preusporiadané na nový pestrý mix bytov. Nový raster okien vizuálne spojil pôvodný dom s nadstravbou do jedného objemu. V dvorovej časti sme doplnili dlhé, priebežné loggie. Na najvyššom podlaží sú dva veľké byty s rekreačnými pátiami. Nový výťah a úpravy v spodnej hale umožnii bezbariérový prístup zo strany ulice. Dom je prvou etapou pripravovanej rekonštrukcie areálu bývalých tlačiarní Svornosť, ktoré sa premenia na objekt s loftovými bytmi."

Foto: archív autorov

Foto GutGut
Foto: GutGut
Pôdorys typického podlažia 3. - 7. NP
Pôdorys typického podlažia 3. - 7. NPAutor: GutGut

 

Dom V, Bratislava-Vajnory (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autor: Martin Skoček
Spolupráca: Lucia Uhnáková, Marián Krajči, LABAK (záhradná architektúra)
Statika: Jánoš Kállay

Projekt: 2016 – 2017, realizácia: 2017 – 2019
Plocha pozemku: 609 m2, zastavaná plocha: 183 m2
Úžitková plocha: 156 m2, obstavaný priestor: 1 027 m3

"Dom svojou líniovou hmotou a priečelím nadväzuje na tradičnú vidiecku zástavbu okrajovej časti Bratislavy. Postavený je na mieste pôvodného rozobraného domu, z pôvodného priznaného režného muriva, ktoré tvorí aj jeho hlavnú interiérovú charakteristiku. Samotné členenie domu je inšpirované trojdielnym slovenským domom kde centrálnym priestorom sa stáva „pitvor” orientovaný do záhrady, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Výrazným konštrukčným prvkom je aj tvarovanie krovu, ktoré umožňuje prístup východného svetla pomocou svetlíkov tak, aby nenarúšal pohľadovú kontinuálnu plochu strechy zo záhrady."

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Rezy
RezyAutor: Martin Skoček

 

Letný dom, Bratislava-Vajnory (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Totalstudio / Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík

Projekt: 2017, realizácia: 2017 – 2020
Plocha pozemku: 1 317 m2
Zastavaná plocha: 100 m2
Úžitková plocha: 81 m2 + 50 m2 terasa

"Letný dom vo Vajnoroch je domom, ktorý by chcel splynúť s veľkou záhradou a stať sa jej súčasťou. Formálne odkazuje k dočasným prázdninovým konceptom bývania ako karavan, alebo stan a tiež na tradičné Vajnorské stavanie. Výsledkom je kompozícia troch domov, ktoré tvoria jeden dom. Nočný dom, denný dom a záhradný dom."

Foto: Eva Benková

Foto: Eva Benková
Foto: Eva Benková
Axonometria
AxonometriaAutor: Totalstudio

 

The Corner – polyfunkčný dom, Námestie 1. mája, Bratislava (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Investor: Vodohospodárske stavby Malacky, a. s.
Autori: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Mária Michalič-Kusá

Spolupráca: Richard Kereškényi, Július Vass, Beáta Paňáková
Projekt: 2003 – 2016, realizácia: 2016 – 2019
Plocha pozemku, zastavaná plocha: 550 m2, úžitková plocha: 4 511 m2
Stavebné náklady: 5 800 000 EUR

"Snahou autorov bolo postaviť mestský panský dom v strede hlavného mesta – svojou identitou, tektonikou, materialitou a detailom. Od začiatku sme si stanovili ako princíp – urobiť budovu s 3 tvárami. Dosiahli sme to plasticitou fasády. Z jednej strany pôsobí ako kamenná plastická stena a z druhej ako stena s otvormi a z frontálneho pohľadu ako raster otvorov. Jednoduchá šikmina okenného ostenia, ako reakcia na zalomenie cesty. Je paradoxné, že napriek kamennému pôsobeniu budovy je táto vlastne vyskladaná zo síce masívnych, ale okenných otvorov. Tie oddeľuje titerná horizontála betónového prefabrikátu. Od začiatku sme kládli veľký dôraz na detail, materialitu a logiku fasády."

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Pohľad - Námestie 1. Mája
Pohľad - Námestie 1. MájaAutor: Architekti A B.K.P.Š.

 

Polyfunkčný dom, Konventná ulica 9, Bratislava (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Investor: Konventna, a. s., Bratislava
Autori: Martin Kusý II., Pavol Paňák, Martin Kusý III.

Spolupráca: Richard Kereškényi, Július Vass
Projekt: 2011 – 2016, realizácia: 2017 – 2020
Plocha pozemku a zastavaná plocha: 725 m2, úžitková plocha: 5 025 m2

"Kľúčovou architektonickou otázkou návrhu objektu bola voľba takých postupov, ktoré reagujú na historický kontext miesta a zároveň jednoznačne identifikujú túto architektúru ako dnešnú, súčasnú. Okolitú historickú architektúru charakteristickú bohatým reliéfnym klasicistným zdobením sa návrh pokúša interpretovať súčasným architektonickým vokabulárom, ktorý abstrahuje ver-tikálne (smerom na hor) a horizontálne (smerom k susedovi z 20 teho storočia). Rovnako použité materiály, ušlachtilé omietky, drevo.... prezentujú jednak celistvosť vlastného objemu a vzťah s okolím. Architektúra dvornej strany je v detaile prostejšia, tak ako u susedov, dôraz je kladený na drobnejšie proporcie, zeleň na terasách a strechách a svetlotechnické podmienky, ktorých dopad je zrejmý hlavne z uličnej strany."

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Priečny rez
Priečny rezAutor: Architekti A B.K.P.Š.

 

Súkromná základná škola Guliver, Banská Štiavnica (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Spolupráca: Michaela Žáková, Viktória Szabóová, Filip Krump

Projekt: 2017, realizácia: 2021
Plocha pozemku: 17 892,4 m2, zastavaná plocha: 1747,6 m2
Úžitková plocha: 4786,5 m2, obstavaný priestor: 27 584 m2

"Zložitý priemyselný areál na okraji mesta premenený na obrovské športovisko s jednoduchou blokovou stavbou školy, ktorá vsádza na proporčnosť objemov a čistý detail. Benefit kontaktu s exteriérom a forma tienenia presklenej fasády vytvárajúca hlavný vizuálny zážitok nielen cez deň, ale aj v noci keď sa farebné vnútro školy ukáže verejnosti. Klastre ako unifikované plošné jednotky pokrývajúce potrebu vzdelávacieho procesu a prestávkových aktivít 40-60 žiakov, vzá-jomne výškovo posunuté o polovicu podlažia a pospájané ramenami pobytového schodiska. Minimalistická telocvičňa s kontaktom na školský dvor posadená na betónovú halu plaveckého bazéna, to všetko zložito napojené na školu...

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Detail membránovej fasády
Detail membránovej fasádyAutor: RMAA

 

Hrad Uhrovec, obnova hospodárskej budovy (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: ô - Martin Varga, Martin Kvitkovský, Pavol Pauliny
Spolupráca: Miroslav Matejka, Peter Horanský, Filip Jaššo, Peter Nižňanský, Obnova, s.r.o.
Investor: O.z. Hrad Uhrovec

Projekt: 2012 - 2017, realizácia: 2018 - 2020
Zastavaná plocha: 84 m2
Úžitková plocha: 165,15 m2, obstavaný priestor: 1010 m3
Stavebné náklady: 342 042 EUR

"Hrad Uhrovec ležiaci vysoko v Strážovských vrchoch a ukrytý mimo všetkých obchodných ciest, je dodnes najzachovalejšou hradnou ruinou na Slovensku. Komplexná obnova neskororenesančnej Hospodárskej budovy na dolnom nádvorí hradu je míľnikom pri jeho ďalšej obnove a zároveň nastavuje nové kritériá pamiatkovej obnovy v našom regióne. Trojpodlažný objekt so zmiešanou funkciou slúži ako výstavný priestor so spoločenskou miestnosťou
a ubytovacími kapacitami pre návštevníkov, ako aj ľudí podieľajúcich sa na ďalšej systematickej obnove. Tradičné stavebné materiály, klasické remeselné postupy a množstvo detailov, ktoré sa zdali byť stratené, opäť vnášajú život opustenému komplexu."

Foto: Peter Čintalan

Foto: Peter Čintalan
Foto: Peter Čintalan
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: ô

 

Bytové domy Kamence, Kysucké Nové Mesto (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: SLLA -  Miriam Lišková, Michal Sulo
Spolupráca: SLLA - Jana Nagyová, Boris Rusiňák, Viktória Sabadošová
Krajinná architektúra: Ateliér Divo - Ján Augustín, Iveta Augustínová 
Sochárske riešenie: Pavlína Sceranková, Dušan Zahoranský, Rom Kostrica
Výtvarné diela: Ivica Markovičová, Marek Ormandík, Oto Hudec, Mišo Ormos, Veronika Cvinčeková
Investor: Istrofinal, a.s.

Projekt: 2018 - 2019, realizácia: 2019 - 2020
Podlažná plocha: 7346 m2, zastavaná plocha: 1040 m2
Úžitková plocha: 6703 m2, obstavaný priestor: 22 037 m3

"Tri bytové domy sú prvou etapou pripravovanej obytnej zóny na rozhraní exis-tujúceho mesta, sídliska, rodinných domov, centra mesta a biokoridoru rieky. Masterplan vychádza z predpokladu postupnej realizácie jednotlivých etáp ako samostatných projektov organizovaných do pásov vymedzených ulicami so vstupmi, spoločnými priestormi, vybavenosťou a parkovaním na povrchu zohľad-ňujúcim ekonomické možnosti regiónu. Zelené koridory sú súčasťou každého pásu, prepájajú nábrežie s existujúcou časťou mesta, aby nová zástavba nebola bariérou medzi mestom a riekou, ale spájajúcim elementom."

Foto: SLLA

Foto: SLLA
Foto: SLLA
Pôdorys prízemia, pôdorys 3.NP, pohľad a rez
Pôdorys prízemia, pôdorys 3.NP, pohľad a rezAutor: SLLA

Nový časopis ARCH si môžete predplatiť na tomto odkaze. V roku 2022 vyjdú 4 čísla.

Súvisiace články

Vložené
27. apríl 2022
1
4102
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím