Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Ateliér SLLA zvíťazil v roku 2017 vo vyzvanej architektonickej súťaži na využitie rozvojového územia medzi stabilizovanou zástavbou mesta a prírodným prostredím rieky Kysuca. Návrh pre súkromného investora vypracovalo 13 tímov, do finále sa dostal tiež ateliér POINT a kolektív PLURAL + TOTALSTUDIO.
Víťazný koncept bývania pri rieke sme v januári 2018 predstavili v samostatnom článku. Vyzdvihli sme snahu autorov o hľadanie adekvátnej formy na rozhraní mesta a krajiny. Návrh sa usiloval o funkčné prepojenie s jestvujúcou mestskou štruktúrou a zachovanie prístupu k rieke - dominantnému prvku v území.
Prvá etapa rozsiahleho projektu, ktorý počíta s 26 bytovými domami a ďalšími stavbami občianskej vybavenosti, bola dokončená v júli minulého roku. Trojica bytových domov rešpektuje pôvodný masterplan. Aj v menšej mierke cítiť princíp heterogénneho obytného prostredia, ktoré zodpovedá individuálnym nárokom obyvateľov.
V lokálnom kontexte zaujmú výtvarné diela mladých slovenských umelcov, ktoré akcentujú vchody a dotvárajú fasádu garáží a bloku D1. Exteriérové herné prvky stvárnili architekti v spolupráci s medzinárodne uznávanými výtvarníkmi. Aj napriek viacerým kompromisom, vyplývajúcim z predajnej ceny bytov okolo 1600 € / m2 (napríklad prevládajúce parkovanie na teréne), sa architektom z ateliéru SLLA podarilo vytvoriť účelnú a efektívnu architektúru, obohatenú o komplexnejšie kvality riešenia.
Projekt a realizáciu bližšie predstavia autori:
Masterplan
Riešené územie sa nachádza priamo pri rieke Kysuca a súčasne hneď vedľa centra mesta, v tesnej blízkosti pešej zóny a historického jadra. V priamom kontakte s navrhovanou zástavbou je breh rieky s kvalitnou vysokou zeleňou, ktorý je prepojený s mestom zelenými koridormi pomedzi plánované objekty až po existujúcu časť mesta.
Tieto zelené priestory bez áut prepájajú existujúce Kamence s riekou a ponúkajú široké spektrum situácií a aktivít pre nových aj súčasných obyvateľov tak, aby nová zástavba nebola bariérou, ale spájajúcim elementom medzi mestom a riekou. Územie je organizované do pruhov, ktoré sú napojené na existujúcu štruktúru ulicami so vstupmi, spoločnými priestormi, vybavenosťou a parkovaním.
Súčasťou novej zóny bude 26 bytových domov s 540 až 720 bytmi. Výstavba bude prebiehať v desiatich etapách, v rámci ktorých sú plánované aj doplnkové funkcie, ako napríklad polyfunkčné objekty s obchodnými priestormi, verejné priestory, materská škola, relaxačné centrum, športoviská, bezpečné zóny bez áut, množstvo zelene, a hlavne kontakt s riekou a súčasne s centrom mesta.
Projekt zahŕňa viaceré typy domov, s rôznymi výškami, dispozíciou, orientáciou a charaktermi verejných priestorov. Od súkromných predzáhradiek, cez záhrady a terasy spoločné pre obyvateľov jednotlivých domov, komunitné priestory pre obytné bloky s detskými ihriskami, pingpongovými stolmi, miestami pre piknik, až po verejné priestory.
V okolí sú panelové bytové domy, ale aj rodinné domy, ktoré sa najčastejšie spájajú s predstavou kvalitného bývania. Na druhej strane väčšia hustota, v kombinácii s kvalitným prostredím je ekonomicky, sociálne a z hľadiska životného prostredia a fungovania mesta udržateľnejší spôsob stavania. Preto je dôležité, aby bola nová štvrť prostredím, ktoré zodpovedá individuálnym nárokom rôznych obyvateľov. Sú tu rôzne typy domov, bytov. Byty na prízemí s predzáhradkami, strešné byty s terasami, rôzne veľkosti, rôzne typy lodžií, balkónov, rôzne orientácie, rôzne výhľady... Každý byt má prístup do komunitnej záhrady na prízemí, prepojenej so spoločným priestorom viacerých domov. Priestranstvo nadväzuje na verejný priestor v rámci štvrťového centra - existujúcej časti Kamencov a nábrežia Kysuce, ktoré poskytujú novým aj pôvodným obyvateľom spoločnú platformu a vytvárajú príjemné miesto a mesto na život.
Bytové domy Kamence, 1. etapa
Prvú etapou pripravovanej obytnej zóny tvorí trojica bytových domov na rozhraní existujúceho mesta, sídliska, rodinných domov, centra mesta a biokoridoru rieky. Postupná realizácia jednotlivých etáp prebieha formou samostatných projektov, organizovaných do pásov vymedzených ulicami so vstupmi, spoločnými priestormi, vybavenosťou a ekonomickým riešením parkovania. Zelené koridory sú súčasťou každého pásu, prepájajú nábrežie s existujúcou časťou mesta, aby nová zástavba nebola bariérou medzi mestom a riekou, ale spájajúcim elementom.
Tri bytové domy D1, D2 a D3, spolu so 67 bytmi, boli skolaudované v lete 2020. Prvá etapa projektu sa vyznačuje širokým záberom typológie. Kamence ponúkajú byty s predzáhradkami, mezonetové byty s terasami, alebo rôzne štandardy bývania s lodžiami a balkónmi. Od menších "dvojizbákov" až po nadštandardné štvorizbové byty s priestornými strešnými terasami.
Nosnú konštrukciu objektu tvorí monolitická stenová železobetónová konštrukcia, ktorá pozostáva z nosných železobetónových stien, železobetónových stĺpov a stropných dosiek. Obvodové steny sú na niektorých stenách nahradené nosným murivom z keramických tvaroviek hrúbky 250 mm. Zateplenie tvorí minerálna vlna hrúbky 160mm.
Bledá hladená omietka zjednocuje stavebné objemy a necháva vyniknúť tektoniku architektonickej kompozície.
Podklady: SLLA Architects