Cena Dušana Jurkoviča 2021 - výsledky
Laureátmi 57. ročníka Ceny Dušana Jurkoviča sa stali Richard Murgaš, Martin Lepej a Lukáš Cesnak za realizáciu Základná škola Guliver v Banskej Štiavnici.
Spolok architektov Slovenska udelil Cenu Dušana Jurkoviča už po 55. krát.
Architektonická cena, ktorá bola zriadená ako trvalá pocta pamiatke zakladateľa modernej slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča, je najstarším architektonickým ocenením na Slovensku. Od roku 1964 sú oceňovaní autori, alebo autorské kolektívy za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.
V roku 2021 Spolok architektov Slovenska organizoval 57. ročník Ceny Dušana Jurkoviča. Aj v tomto roku v rámci pravidiel, ktorými štát usmerňoval život v pretrvávajúcej pandemickej situácii, medzinárodná porota rokovala online. Spoluorganizátorom bol opäť architektonický portál ARCHINFO, ktorý zabezpečil technické zázemie a koordináciu podujatia v elektronickom formáte. O optimálny priebeh rokovania poroty, koordinačné a jej organizačno-technické zabezpečenie sa postarali Jakub Moravčík a Sebastián Nagy.
Porota posudzovala 26 prihlásených diel. Na základe štúdia predložených návrhov a následnej diskusie rozhodla 8. októbra o laureátovi a štyroch nominovaných dielach.
Hodnotiaca komisia zasadala v nasledovnom zložení: Dénes Fajcsák (Maďarsko), Marek Chrobak (Poľsko), Vladimíra Leníčková (Česká republika), Milan Csanda (Slovensko), Peter Marcinko (Slovensko) a Martin Repický (Slovensko). Porotcovia si zvolili za svoju predsedníčku Vladimíru Leníčkovú.
Cenu Dušana Jurkoviča 2020 sa rozhodla porota udeliť architektonickému dielu:
Základná škola Guliver, Banská Štiavnica (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Spolupráca: Michaela Žáková, Filip Krump, Viktória Szabóová
Rok dokončenia: 2021
Lokalita: Banská Štiavnica
Z komentárov poroty:
- Nápadité priestorové riešenie a perfektne zvládnutá symbióza exteriéru a interiéru. Vhodne zvolená farebná a materiálová skladba, doplnená o invenčne poňatú kon-štrukciu bazénovej haly. Jasný víťaz a inšpirácia pre ďalšie školy.
- Komplexný príbeh stavby od hmotového usporiadania a inšpirujúcej fasády po kvalitnú a účelnú dispozíciu. Školský interiér, ktorý sa stal súčasťou kultúrneho vzdelá-vania žiakov a vytvoril nesporne pozitívny vzor.
- Návrh sa vymyká kvalitou riešenia priestoru, konštrukčnej prepracovanosti aj nadčasovosťou.
- Zo stavby cítiť pomyselnú voľnosť, kreatívnu prácu s priestorom.
- Príkladné prostredie pre výchovu novej generácie.
- Komplexné, výborne zvládnuté dielo od konceptu cez filozofiiu až po remeslo a detail.
- Stavba vytvára hneď niekoľko precedensov v spoločnosti, ktorá dlhodobo funguje v zamortizovanom systéme a neraz limitne vyžitej hmotnej báze.
- Architektúra ako impulz k rozvoju užívateľov. Realizácia nespadá do klišé žánru, veselá elegancia dáva najavo že ide o nezvyčajnú vzdelávaciu inštitúciu.
Nominácie na Cenu Dušana Jurkoviča 2021 získali nasledovné diela:
Dom V, Bratislava – Vajnory (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Martin Skoček
Spoluautor: Lucia Miklová
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Rok dokončenia: 2019
Lokalita: Bratislava – Vajnory
Z komentárov poroty:
- Výborné riešenie celkových väzieb objektu na okolie
- a využitie parcely, orientácia hlavných obytných priestorov do útulnej záhrady, nezaprú inšpiráciu a rešpekt k tradičnej vidieckej architektúre.
- Komplexný prístup k celej stavbe sa odráža v každom detaile; vhodná kombinácia prírodných materiálov s viditeľným fortieľom remeselníkov.
- Práca s tradičným vzhľadom, tradičným materiálom a detailom. Máme tu moderný dom s modernou dispozíciou a modernými prvkami. Príjemné prepájanie, prelínanie a prerozprávanie medzi pôvodným a novým.
- Inšpirácia tradičným vidieckym domom s posunom do súčasnosti. Inovatívne v detailoch a materiálových kombináciách, príkladné využitie tradície a génia loci v modernej architektúre.
- Čisté a kontextuálne... Perfektná práca s materiálom, priestorom, svetlom a detailom. Skvelý príklad nekompromisného prerozprávania stáročia fungujúcich princípov založených na efektívnom narábaní s pozemkom, bezkonfliktných susedských vzťahoch a „nevytŕčaní“ z radu.
- Stavba je napriek východiskám z tradícií jednoznačne súčasná. Bez preháňania, bez zbytočností, zameraná na užívateľský komfort a príjemný pocit z bývania. Citlivé spojenie logických, fungujúcich, no nie každodenných súvislostí. Proporcie priestorov, historická esencia a hrubé textúry len umocňujú zážitok.
Rodinný dom zo storočného humna, Veličná (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autorka: Eliška Turanská
Spoluautorka: Margaréta Šuvadová
Rok dokončenia: 2021
Lokalita: Veličná
Z komentárov poroty:
- Konverzia realizovaná so vzťahom ku geniu loci a s pokorou k historickému charakteru stavby. Citlivá vstavba, pôvodné tradičné materiály a konštrukcia nielen zachovávajú ale aj ich povyšujú na novú architektonickú hodnotu, pričom výsledok nepôsobí samoúčelne.
- Takmer neviditeľná intervencia. Dom so starým obalom, ktorý dokonale maskuje konverziu hospodárskej stavby na bytový priestor. Absolútne súznenie s prostredím.
- Cenný príklad možnosti prestavby a dostavby hospodárskej zástavby na vidieku s cieľom zachovania tradičného charakteru a transformácie na nové funkčné využitie. Inšpiratívne riešenie. Výborný odkaz majiteľom podobných stavieb, že nie je nutné všetko búrať. Nová kvalita stojí zato.
- Invenčný koncept na hranici experimentu s nutnosťou akceptovať kompromisy ako obmedzená svetelnosť, limitné priestorové vzťahy, konštrukčné obmedzenia...
Vyhliadková veža Devínska Kobyla (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Aleš Hradecký, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Denisa Pavkovček Šťastná
Spolupráca: Katarína Frivaldská, Júlia Jackulíková
Rok dokončenia: 2020
Lokalita: Devínska Kobyla
Z komentárov poroty:
- Invenčný a netradičný prístup. Konštrukcia je subtílna a elegantná, úsporná na materiál, bez zbytočných príkras a doplnkov. Elegantná sochárska silueta pôsobí v krajine nerušivo.
- Pôsobivá biela konštrukcia / socha očistená na základný statický princíp so symbolikou trojhraničia a vzrušujúce výhľady ako bonus. Osobitná intervencia, ktorá vytvára novú kvalitu siluety Devínskej Kobyly.
- Práve subtílnosť konštrukcií, odhmotnenie pomocou rastrov, roštov a vyvarovanie sa plošným hmotným prvkom dáva stavbe ľahkosť až sochársky charakter. Nejde ani tak o vežu, skôr o schody dohora, ponad stromy a končiare… originálne.
- Svieže, expresívne a filozofiou podporené prevedenie
- v poslednej dobe frekventovanej a nie vždy náležite zvládnutej témy. Dobre zvládnutá a vo finále bezkonfliktná intervencia do prírodného prostredia.
- Jednoduchá geometria, účelná inžinierska stavba… Architektonický koncept však posúva realizáciu do sféry výrazne prevyšujúcej utilitárne technické dielo.
Domy Roličky (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek
Spolupráca: Tomáš Fojtik, Michal Kyselica, Soňa Dianová, Diana Michnová
+
Byt pre mladú rodinu (Dielo sme podrobne predstavili tu)
Autori: Katarína Moneva, Metodiy Monev
Spolupráca: Kalin Cakov, Ján Obušek
Z komentárov poroty:
-
Roličky – ukážka radovej architektúry s prívetivým vzhľadom a presvedčivou architektonickou formou. Veľký dôraz na kvalitné hmotové riešenie, zaujímavý rytmus fasád, logické dispozície, striedmy a moderný výzor a čistota v realizácii detailu.
- Byt – interiér, ktorý je svojim konceptom puristický, ale vďaka vhodnej interakcii elegantných materiálov vytvára prívetivé priestory na bývanie.
- Premyslená, elegantná architektúra (vie nás učariť tektonika a rytmus fasády) a moderné bývanie s kvalitným exteriérom (ukážkový interiér). Príklad výborne zvládnutej zástavby.
- Neskrývaný, nie však okázalý luxus prezentovaný kultivovanou architektonickou formou v exteriéroch, ako aj v interiéroch. Precízne remeselné spracovanie a domyslené mikrovzťahy s preferenciou súkromia a komfortu rezidentov. V hierarchii priestorov je očakávane avšak prvoplánovo nadhodnotené súkromné a polosúkromné nad verejným a poloverejným, čo je možno zbytočná sugescia smerom k predpokladanej cieľovej skupine. Však aj deti solventných rodičov sa radi hrajú s deťmi od susedov.
- V rámci typológie radových domov patrí projekt medzi najlepšie príklady. Na logické priestorové riešenie nadväzuje vydarená architektonická kompozícia.
Záverečné slovo predsedníčky poroty – Vladimíry Leníčkovej:
Být předsedkyní poroty Ceny Dušana Jurkoviče vnímám nejenom jako velikou čest, ale především jako závazek. U všech staveb je nutné posuzovat nejen aspekt architektonický, ale také ostatní aspekty, které jsou součástí každého tvůrčího procesu – k jakému stavba slouží účelu, složitost stavebního programu, zda se jedná o novostavbu či rekonstrukci, výše investičních nákladů, jaké jsou okolní vazby a okolní limity a v neposlední řadě prosaditelnost záměru.
Jsem potěšena, že v letošním ročníku se sešla porota plná osobností, z nichž každá přinesla svůj úhel pohledu na přihlášené práce, ale zároveň byla otevřena širší diskusi. Kvalita přihlášených prací je opravdu na vysoké úrovni a nebylo pro nás jednoduché vybrat jen jednoho vítěze a několik nominovaných. Přesto věřím, že jsme společně vybrali stavby, které reprezentují nejen „to nej“ z realizovaného na Slovensku, ale zároveň svým pojetím vytváří prostor pro inspiraci a tvůrčí přístup u budoucí architektonické tvorby.
Slávnostné odovzdanie cien Spolku architektov Slovenska prebehlo dnes – 18. novembra 2021 v Moyzesovej sieni FFUK.
Aktuálny ročník Ceny Dušana Jurkoviča sprevádza znovu aj tlačený katalóg, ktorí si môžete v elektronickej podobe prelistovať v prílohe nižšie: