Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 13.6.2019 18:00 |
Koniec | 13.6.2019 17:00 |
Miesto | Esterházyho palác |
Adresa | Námestie Ľ. Štúra 33/4, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | SNG +421 2 204 761 00 info@sng.sk |
Slovenská národná galéria predstavuje novú publikáciu venovanú umeniu socialistického realizmu nadväzujúcu na rovnomenný galerijný výstavný projekt SNG z roku 2012. Uvedenie knihy spojené s prednáškou Alexandry Kusej sa uskutoční vo štvrtok 13. júna o 18.00 v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov na 1. poschodí Esterházyho paláca v Bratislave.
Publikácia Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956 je venovaná umeniu socialistického realizmu v čase jeho nástupu a najtvrdšieho stalinského obdobia 50. rokov – tzv. sorely. Kniha je výsledkom dlhodobého výskumu nadväzujúceho na rovnomenný galerijný výstavný projekt SNG z roku 2012, ktorý ako prvý po roku 1989 dôsledne zmapoval umenie socialistického realizmu v prvej polovici 50. rokov 20. storočia. Výstava v tom čase získala veľký ohlas a vzbudila rôzne kritické diskusie.
Ambíciou Prerušenej piesne je vykresliť dané obdobie ako výsledok svojbytného sociálneho a kultúrneho systému, ktorý mal svoje pravidlá, históriu, ambivalencie a pochybnosti. Odkryť zákonitosti a dobové mechanizmy kultúrnej praxe, popísať dobu, ktorá ani jedno výtvarné dielo neprijala bez výhrad, a tiež nastupujúcu generáciu umelcov a intelektuálov, ktorých osudy boli v mnohom podobné ako tej „stratenej“ pred viac ako dvoma dekádami.
Sumarizujúca vedecká monografia prináša prvý ucelený kritický názor na obdobie stalinského realizmu. Privádza späť na svetlo sveta dnes nepoznanú a zabudnutú kultúrnu produkciu tohto obdobia, ktorá sa v čase svojho vzniku tešila veľkej mediálnej pozornosti a ekonomickej podpore. Vo výsledku ukazuje umenie sorely v kontexte globálnych dejín umenia, nie ako digresiu, ale ako súčasť dejinného vývoja. Chronologicky štruktúrovaný text knihy je doplnený o obrazový a textový poznámkový aparát, obrazovú prílohu a o antológiu dobových textov.
Publikácia bude uvedená prednáškou Alexandry Kusej, ktorá predstaví jej koncept, úskalia bádania, viažuce sa k tejto téme a obdobiu dejín umenia, ako aj zdroje a metódy, ktoré pri jej tvorbe využila.
Knihu si môžete zakúpiť na stránkach SNG.
Kniha bude v deň jej uvedenia dostupná v kníhkupectve Ex Libris s 10 % zľavou.
Názov: Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956
Editorka a autorka textov: Alexandra Kusá
Odborné recenzentky: doc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD.; doc. Ing. arch. Monika Mitášová, Ph.D.
Grafická úprava a layout: Pavlína Morháčová
Vydala: Slovenská národná galéria v Bratislave, 2019