Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Park na nábreží, Poprad

Miesto stretnutí pre všetky vekové kategórie.
Diela
Red 304.06.2024
16164+69
Park na nábreží, Poprad
Autori: Ing. arch. Tatiana Dunajská, Ing. arch. Michaela Dunajská, Ing. Helena Sarvašová (krajinná architektúra), Ing. Lívia Neupauerová, Ing. Jana Dunajská (doprava)Investor: Mesto PopradPlocha pozemku: 5 605 m2Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Popradské nábrežie , SlovenskoPublikované: 4. jún 2024

Návrh ateliéru DUNAJSKI studio reflektuje polohu priestoru medzi centrom mesta a obytnou zónou. Riešenie priestoru s kvalitami mestského parku zároveň rešpektuje súkromie obyvateľov priľahlých rodinných domov. Organizácia plôch a použité materiály vytvárajú plynulý prechod medzi riekou a zeleňou. Zelené ostrovy definujú zóny s rozdielnym charakterom a mierou súkromia. Organické tvary, zvlnený terén a herné prvky čerpajú podľa slov autoriek inšpiráciu z prítomného vodného elementu.

 

Realizáciu bližšie predstaví sprievodný autorský text:

 

Cieľom návrhu bolo vytvorenie udržateľného verejného priestoru, ktorý zlepší klímu v území a poskytne nové možnosti trávenia voľného času v meste a prírode zároveň.

Foto: Michaela Dunajská

Pôvodný stav

Park na nábreží tvorila prevažne trávnatá plocha s niekoľkými štrkovými chodníkmi v zlom technickom stave. V parku sa nachádzali ovocné stromy, viaceré v zlom stave podľa dendrologického prieskumu. Funkcia parku bola tranzitná, pričom peší mali tendenciu využívať primárne cyklistickú cestičku ktorá parkom prechádza.

Pôvodný stav
Pôvodný stavAutor: DUNAJSKI studio

 

Koncept

Malé ostrovy zelene na brehu rieky, medzi ktoré sa "rozlieva" spevnená plocha pre peších

Organizácia plôch a použité materiály vytvárajú plynulý prechod medzi riekou a samotným parkom. Element vody bol inšpiráciou pri návrhu parku či už pre organické tvary, zvlnený terén alebo herné prvky. Zeleň je sústredená v menších aj rozsiahlejších zoskupeniach - zelených ostrovoch, ktoré tak vytvárajú priestory s rôznou mierou súkromia a s rôznou atmosférou.

Koncept - skica základného členenia priestoru
Koncept - skica základného členenia priestoruAutor: DUNAJSKI studio
Schéma funkčného členenia parku
Schéma funkčného členenia parkuAutor: DUNAJSKI studio

Návrh

Park je rozdelený na zónu aktivít a oddychovú zónu. Zóna aktivít s detským ihriskom a športovým vybavením pre mládež a dospelých postupne prechádza do oddychovej časti v okolí kostola na východnej strane.

Plochy sú oddelené hustou výsadbou kríkov od rodinných domov, aby nenarúšali súkromie miestnych obyvateľov. Východná časť parku v okolí kostola poskytuje možnosť sedenia v tieni stromov, dostatočne veľká rozptylová plocha pred kostolom umožňuje konanie bohoslužieb bez obmedzenia ostatných návštevníkov parku.

Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská

Materiálové riešenie

Prírodné, recyklované, trvácne

Materiálové riešenie je kombináciou prírodných materiálov (mlat, štrk, kameň, drevo) s recyklovanými (liata guma, pieskovisko z recyklátu, využitie pôvodných kamenných obrubníkov z parku), ktoré dopĺňajú trvácne materiály (betón, oceľ).

Priepustné, nepriepustné

Spevnené plochy sú z priepustných a nepriepustných materiálov. Priepustné plochy (mlatový kryt, kamenná dlažba, betónová dlažba, liata guma, štrk) celým svojim povrchom prirodzene odvádzajú vodu v smere spádov konštrukcií k zeleni. Nepriepustný betónový chodník je spádovaný smerom k trvalkovým záhonom a do priepustných plôch. Dažďová voda je tak využitá pre závlahu rastlín v záhonoch. Betónový chodník zabezpečuje pohodlný bezbariérový pohyb v parku. Vďaka svetlej farbe sa neprehrieva a nezhoršuje tak klímu parku počas letných mesiacov.

Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská

Trvalkové záhony, kríky, stromy

Výsadba zelene podporuje biodiverzitu a prispieva k ochladzovaniu parku. Trvalkové záhony sú vysadené lokálnymi druhmi rastlín, ktoré kvitnú v rôznych časoch počas roka a dotvárajú celkovú atmosféru miesta. Kríky plnia aj izolačnú funkciu, oddeľujú plochy parku od cesty a vytvárajú intímnejšie priestory.

Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská

Podklady: DUNAJSKI studio
Fotografie: Michaela Dunajská

Súčasťou projektu bolo vybavenie priestoru mobiliárom od mmcité.
Lavičky - woody, woody scorpio
Odpadkové koše - crystal
Pieskovisko - Loop circle z recyklátu (outsider)

Poloha diela

Ing. arch. Tatiana Dunajská
Ing. arch. Michaela Dunajská
Ing. Helena Sarvašová
Ing. Lívia Neupauerová
Ing. Jana Dunajská

Súvisiace články

Vložené
28. máj 2024
4
1616
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím