Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. júl 2023
3
780

Karlovo náměstí, Třebíč (ČR)

Medzi ozdobnými štítmi meštianskych domov.
Karlovo náměstí, Třebíč (ČR)
Autori: doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, PhD., doc. Ing. arch. Ivan Wahla, PhD., Ing. arch. Petr MutinaSpolupráca: Ing. Jiří Matula, Ing. Radka Matulová, Ing. Eva Wagnerová (zeleň), H3T architekti (vodný prvok "Prstenec"), Atelier RAW (vodný prvok "Špirála")Investor: mesto TřebíčPlocha pozemku: 23025 m2Investičný náklad: 4,8 mil. €Návrh: 2012 - 2020Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Karlovo náměstí , Třebíč, Česká republikaPublikované: 6. august 2023

Realizácia s rukopisom brnianskeho kolektívu Atelier RAW, ktorý stojí aj za rekonštrukciou Mierového námestia v Trenčíne. Priestor charakterizuje poctivá materialita, nová výsadba zelene, autorský mobiliár a výtvarné prvky.

Karlovo námestie je najdôležitejším verejným priestorom v Třebíči.

Rozsiahle centrálne priestranstvo obsahuje fragmenty, vytvárajúce obraz historického vývoja mesta. Plocha námestia je prevádzkovo rozdelená na západnú a východnú časť. Západná časť slúži predovšetkým ako zhromažďovací priestor - miesto konania trhov a jarmokov, ľudových slávností a kultúrnych podujatí. Východnú časť námestia, ktorá pokrýva potreby mestskej hromadnej dopravy a parkovania, dotvára pobytová časť s vodným prvkom, zeleňou a lavičkami. 

Táto časť slúži aj ako prestupný priestor mestskej hromadnej dopravy so zastávkami radenými po oboch stranách. Po obvode centrálnych častí námestia vedú komunikácie s pozdĺžnymi parkovacími miestami. Rekonštrukcia priniesla novú organizáciu dopravy v priestore celého námestia.

Zámerom autorov je upokojenie priestoru, čo sa najviac prejavuje obmedzením osobnej automobilovej dopravy v západnej časti námestia. Na jeho vonkajšom obvode, pozdĺž obchodného partera domov, došlo k výraznému rozšíreniu chodníkov. Tie lemuje stromoradie, ktoré formuje pokojné predpolie reštaurácií a kaviarní. 

Pôvodnú nesúrodú mozaiku povrchov a materiálov v priestore Karlovho námestia architekti výrazne zredukovali. Na všetky nové povrchy využili tradičný miestny materiál - žulu. Centrálne plochy po rekonštrukcii charakterizuje jednotný výtvarný prvok v podobe diagonálnych línií, vychádzajúcich z pôvodného dláždenia zo 60. rokov 20. storočia. S ohľadom na hygienické požiadavky platnej legislatívy o ochrane zdravia pred nepriaznivými účinkami hluku a vibrácií bolo nutné na komunikáciu spájajúcu ulice Jekovská a Jihlavská použiť asfaltový povrch. Na ostatných plochách našla využitie pôvodná dlažba so známkami používania, ktorá bola pretriedená, doplnená a nanovo položená.

Priestor námestia doplnil kvalitný mobiliár, ktorý zabezpečuje dostatok miest na sedenie, oddych a občerstvenie. Pri jeho výbere bol kladený dôraz na prírodné materiály, kvalitné remeselné spracovanie, bezpečnosť a jednoduchú údržbu.

V rámci obnovy námestia sa podarilo realizovať aj zámer architektov - obnovu výtvarných diel v pôvodnej polohe na pozdĺžnej osi priestoru.

K obnovenému pomníku Cyrila a Metoda pribudla dvojica vodných prvkov, ktoré svojim umiestnením nadväzujú na pôvodnú kompozíciu niekdajších barokových fontán. Tie tvoria nielen významné estetické prvky, ale zároveň prispievajú k zlepšeniu mikroklímy a pobytovej pohody v priestore námestia. V západnej časti námestia je umiestnený vodný prvok - zlatý prstenec od ateliéru H3T architekti, ktorý vzišiel z verejnej architektonickej súťaže. Za fontánou vo východnej časti stojí Atelier RAW. Vo väzbe na kamenné lavice, v úrovni líniových vyrovnávacích stupňov, umiestnili architekti 12 bronzových dosiek zapustených do úrovne dlažby. Tieto dosky obsahujú reliéfny text pripomínajúci dôležité časové medzníky vo vývoji a histórii mesta.

Nová úprava námestia počíta s obnovením dvojradových línií stromov pozdĺž južného a severného chodníka námestia. Nová výsadba zahŕňa tradičný taxón stromovej okrasnej formy - Pyrus calleryana 'Chanticleer' (Hruška Calleryova). Výber zodpovedá druhom a kultivarom, ktoré sú v prostredí historických miest dlhodobo zažité a viažu sa k prevažujúcej epoche okolitého stavebného fondu.

Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Pôdorys námestia
Pôdorys námestiaAutor: Atelier RAW
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák
Foto: Bořivoj Čapák

Súčasťou projektu bolo vybavenie priestoru funkčným a estetickým mobiliárom mmcité:
Miela - parkové lavičky s operadlom i bez operadla, stoličky s operadlom, Vera Solo - parkové lavičky na centrálnej nohe bez operadla a podrúčiek, Vera Solo - stavebnica lavičky na centrálnej nohe, Isac - stĺpiky, Diagonal - odpadkové koše, Edgetyre - stojany na bicykle, Aureo - zastávkové prístrešky, Clig - reklamné plochy

Podklady: Atelier RAW
Fotografie: Bořivoj Čapák

Poloha diela

doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, PhD.
doc. Ing. arch. Ivan Wahla, PhD.
Ing. arch. Petr Mutina

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím