Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Za kostolom Povýšenia svätého kríža od Johanna L. Hildebrandta (rakúsky barokový architekt, o.i. autor viedenského Belvedéru) sa nad farou dvíha západný svah kopca Výhon. Najvyšší vrch Dyjsko - svrateckého úvalu korunuje rozhľadňa - Agátová veža. Zo svahu s vinohradom sa otvárajú pohľady na vedutu mestečka a nížiny pred Pálavou. Pri dobrej viditeľnosti jmožno na juhu zahliadnuť aj prvé výbežky Álp. Práve výhľad predurčil umiestnenie vily v strednej časti svahu a jej orientáciu západným smerom.
Štíhla dvojpodlažná hmota domu je votknutá do svahu. Pri pohľade z vrchnej časti pozemku objekt aj vďaka extenzívnej zelenej streche splýva so svahovitým terénom vinohradu. Na spodnej časti parcely, v úrovni susedných domov, situovali architekti garáž. Z ulice stúpa do svahu kaskádový chodník, vedúci k domu. Ďalšou z možností je prístup priamo z komunikácie, ktorá vedie pozdĺž južnej hrany parcely.
Hlavný vstup na južnom priečelí vedie do priestrannej vstupnej haly na vyššom podlaží. Na vstup priamo nadväzuje schodiskový priestor a pracovňa. Schodisko presvetľuje rozmerné okno, orientované do vnútorného átria. Presklené dvere v ľavej časti schodiskovej haly ústia do hlavného obytného priestoru. Dvere na opačnej strane oddeľujú nočnú zónu domu.
Hlavná obytná miestnosť je prirodzene orientovaná k západným panoramatickým pohľadom. Priestor s prijímacou a odpočinkovou funkciou je spojený s jedálňou s kuchyňou a pracovňou. V prípade potreby je možné jednotlivé celky oddeliť posuvnými dverami. Dennú zónu domu rozširuje priestorná lodžia, oddelená presklenou stenou. Nočnú časť člení chodba na južné a severné krídlo. V južnom krídle sú situované spálne detí. V severnom, s orientáciou do átria je spálňa rodičov.
Schodisko zostupuje do športovo relaxačného podlažia, v ktorom sú umiestnené aj technické miestnosti. Bazén a spoločenská viacúčelová miestnosť sú orientované do priestorovo veľkorysej "saly terreno“ - druhej veľkej obytnej lodžie. Táto je na rozdiel od hornej prepojená s terénom a slúži aj ako hlavný vstup do kaskádovej záhrady. Lokalitný program zahŕňa tiež hosťovskú izbu so zázemím. V hĺbke dispozície nájdeme technické a skladové miestnosti.
Nosné prvky prevládajúceho stenového konštrukčného systému domu dopĺňajú v niektorých partiách subtílne stĺpy. Konštrukcie sú murované z keramických tehál, kombinovaných s betónovými a oceľovými stĺpovými prvkami. Kresbu pohľadového betónu, so stopami debnenia z úzkych dosiek, dopĺňa svetlá prírodná hladká omietka. V prípade výplní otvorov siahli architekti po tmavosivom odtieni.
Interiér domu charakterizujú predovšetkým prírodné materiály. Na podlahách je použitý prírodný kaučuk, vápenec a masívne drevené parkety. Biele steny tvoria neutrálny podklad pre prírodnú dyhu a farebne lakované povrchy nábytku.
Podklady: Atelier RAW
Fotografie: Filip Šlapal, Bořivoj Čapák