Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Východisko pre návrh domu tvoril nezastavaný pozemok neďaleko solitérnych objektov školy hasičskej zbrojnice a kostola. Pri tvorbe konceptu, ktorý mal naplno využiť potenciál parcely s výmerou viac ako tisíc metrov štvorcových, prejavili investori plnú dôveru ateliéru Sebastiana Nagya. Výsledkom nie je jednoduchá modernistická “kocka”, ale zložitejšia priestorová štruktúra s výrazným autorským rukopisom.
Architekti ťažia z vyvýšenej polohy záhrady voči ceste a rozvíjajú schému otvoreného bývania na jednej úrovni. Príjemná je absencia obvyklého oplotenia zo strany ulice. Súkromie vymedzuje metrový oporný múrik pozdĺž cesty, ktorý prerušuje zapustená plocha parkoviska. Spevnená plocha na úrovni komunikácie zároveň jasne definuje vstup na pozemok. Výškový rozdiel prekonáva pár schodov, vedúcich k hlavnému vstupu do domu a charakteristickej lavičke na priedomí. Aj takéto detaily odlišujú bývanie v Adamovských Kochanovciach od anonymného sveta prímestských satelitov.
Neobvyklú dispozičnú schému tvorí sústava piatich vzájomne prepojených objemov, plynúcich okolo centrálneho priestoru s horným osvetlením. Členitá obytná štruktúra logicky vymedzuje nielen vnútorný priestor, ale aj pobytové zóny v exteriéri. S podobným konceptom pracoval Sebastian Nagy aj v prípade rodinného domu v Lužiankach pri Nitre.
Riešenie rodinného domu ťaží z bezbariérového kontaktu bývania so záhradou, ktoré sú v jednej úrovni. Bývanie sa rozprestiera na jednej úrovni. Jeho architektonická kompozícia umožňuje rozmiestnenie okenných otvorov s ohľadom na súkromie obyvateľov, pričom zostávajú zachované dôležité priehľady do okolia. Denná zóna domu je otvorená na tri svetové strany. Tvorí ju pôdorysne aj výškovo akcentovaný trakt. Časti, ktoré potrebujú súkromie sú oddelené, zvyšok je veľkoryso prepojený. Vzniká tak prehľadné a zároveň štruktúrované obytné prostredie, ktoré na ploche 140 m2 pokrýva všetky potreby rodiny.
Výsledná kompozícia archetypálnych hmôt, ktorá vychádza z vnútornej logiky dispozičného riešenia, navonok vyniká vďaka elementárnemu farebnému a materiálovému riešeniu. Biele omietnuté fasády dopĺňajú plechové strechy s čistými detailmi zaatikových žľabov a rozsiahle plochy zasklenia. Monochromatickú farebnú schému v interiéri oživuje rozsiahle využitie dreva. Drevené podlahy, drevo-hliníkové rámy zasklenia, alebo krídla dverí na celú výšku priestoru dopĺňa dyha na autorskom vstavanom nábytku a drobných prvkoch zariadenia.
Podklady: sebastian nagy | architects
Fotografie: Matej Hakár