Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Autorkou textu je architektka Tatiana Kuva.
Kaviareň Ziegelfeld. Nomen est omen. Tehla v centre pozornosti. Koncept, ktorý možno stvárniť na nekonečno dobrých spôsobov. Na mieste, kde sa tehla historicky vyrábala je to prístup obhájiteľný, samozrejmý.
Paradox, že v okolí je tehla až na priestor kaviarne neprítomná. Na Slovensku je to, zdá sa bežný jav, fenomén. Zbúrať historickú štruktúru (resp. ponechať len fragmenty chránené ako NKP) a na jej mieste postaviť novú generickú architektúru bez akejkoľvek snahy o citáciu kontextu miesta. Zaniknutú identitu sa následne sa pokúsiť navrátiť podnikmi s menom / slovnou hrátkou názvu historickej časti miesta.
Podobných interiérov nájdeme za pár minút na internete veľa. Podstatný je kontext. Okrem spomínanej citácie histórie miesta je na tomto konkrétnom stvárnení a použití tehly niečo regionálne. Tehla ako taká v slovenskom interiéri historicky nebola prítomna. Vnímame ju až skrz slávne domy architektov Skočkovcov, Milučkého a Matušíka. Práve s ním architekt Sebastian Nagy v ranej tvorbe spolupracoval a v interiéri cítiť jasný súvis, kontinuitu.
Tvorba mimo hlavného prúdu tvorby architektov na Slovensku je autorovým rukopisom. Diela sú súčasné, ale akoby oprostené od doby vzniku a jej hlavných trendov.
Dotiahnutý detail a remeselné prevedenie je pre ateliér charakteristické́. Interiér skladá z jednotlivých prvkov, s ich poznaním - fascináciou, namiesto plošného obaľovania do materiálov. Prvky majú dômyselne nastavené proporcie, vedome pracujú s tieňom a vytvárajú plasticitu priestoru.
Jasne členený priestor kaviarne na živo prekvapí príjemným obojstranným svetlom. Uzatvorený priestor sa stáva akýmsi medzipriestorom plynúcim medzi novovytvoreným námestím na plató bytového domu a rušnou Bajkalskou ulicou.
Dominantou interiéru je tehlová predstena s ornamentálnym lemom vertikálne ukladaných tehál a tehlová lavica s koženým čalúnením identickej farebnosti. Pozdĺžnosť priestoru umocňuje rad kruhových svietidiel nad pásom stolov, večer doplnený efektným podsvietením steny. Tehla ako bar, podlaha aj podhľad z tvárnic. Interiér vďaka nej pôsobí́ teplo a nenútene, nevtiera sa. Večerné́ teplé svetlo priestor zintímňuje, zmäkčuje.
Materialita je stručná, tehla doplnená jednotným odtieňom sivej na podhľade, kovom a drevom vo forme regálu pred boxom sanity a mobiliáru. Nadčasová kombinácia, ktorá́ bude vďaka patinujúcej tehle starnúť do krásy.
Autor: Sebastian Nagy Architects
Text: Tatiana Kuva
Foto: Matej Hakár