Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Autorkou textu je architektka Tatiana Kuva.
Kaviareň Ziegelfeld. Nomen est omen. Tehla v centre pozornosti. Koncept, ktorý možno stvárniť na nekonečno dobrých spôsobov. Na mieste, kde sa tehla historicky vyrábala je to prístup obhájiteľný, samozrejmý.
Paradox, že v okolí je tehla až na priestor kaviarne neprítomná. Na Slovensku je to, zdá sa bežný jav, fenomén. Zbúrať historickú štruktúru (resp. ponechať len fragmenty chránené ako NKP) a na jej mieste postaviť novú generickú architektúru bez akejkoľvek snahy o citáciu kontextu miesta. Zaniknutú identitu sa následne sa pokúsiť navrátiť podnikmi s menom / slovnou hrátkou názvu historickej časti miesta.
Podobných interiérov nájdeme za pár minút na internete veľa. Podstatný je kontext. Okrem spomínanej citácie histórie miesta je na tomto konkrétnom stvárnení a použití tehly niečo regionálne. Tehla ako taká v slovenskom interiéri historicky nebola prítomna. Vnímame ju až skrz slávne domy architektov Skočkovcov, Milučkého a Matušíka. Práve s ním architekt Sebastian Nagy v ranej tvorbe spolupracoval a v interiéri cítiť jasný súvis, kontinuitu.
Tvorba mimo hlavného prúdu tvorby architektov na Slovensku je autorovým rukopisom. Diela sú súčasné, ale akoby oprostené od doby vzniku a jej hlavných trendov.
Dotiahnutý detail a remeselné prevedenie je pre ateliér charakteristické́. Interiér skladá z jednotlivých prvkov, s ich poznaním - fascináciou, namiesto plošného obaľovania do materiálov. Prvky majú dômyselne nastavené proporcie, vedome pracujú s tieňom a vytvárajú plasticitu priestoru.
Jasne členený priestor kaviarne na živo prekvapí príjemným obojstranným svetlom. Uzatvorený priestor sa stáva akýmsi medzipriestorom plynúcim medzi novovytvoreným námestím na plató bytového domu a rušnou Bajkalskou ulicou.
Dominantou interiéru je tehlová predstena s ornamentálnym lemom vertikálne ukladaných tehál a tehlová lavica s koženým čalúnením identickej farebnosti. Pozdĺžnosť priestoru umocňuje rad kruhových svietidiel nad pásom stolov, večer doplnený efektným podsvietením steny. Tehla ako bar, podlaha aj podhľad z tvárnic. Interiér vďaka nej pôsobí́ teplo a nenútene, nevtiera sa. Večerné́ teplé svetlo priestor zintímňuje, zmäkčuje.
Materialita je stručná, tehla doplnená jednotným odtieňom sivej na podhľade, kovom a drevom vo forme regálu pred boxom sanity a mobiliáru. Nadčasová kombinácia, ktorá́ bude vďaka patinujúcej tehle starnúť do krásy.
Autor: Sebastian Nagy Architects
Text: Tatiana Kuva
Foto: Matej Hakár