Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Pred časom sme písali o rozšírení a dostavbe typovej škôlky v malom sídle ležiacom na pravom brehu Vltavy. Dnes predstavíme novostavbu, ktorá vyrástla iba pol kilometra od tohto miesta.
Autori územného plánu stredočeského mesta Klecany vymedzili na malom pozemku, priamo uprostred rozsiahleho rozvojového územia obytnej zóny, plochu pre občiansku vybavenosť. Trojuholníkový pozemok kúpili miestni patrioti - dobrovoľný hasič a jeho manželka s víziou realizácie škôlky s menším pridruženým kultúrnym priestorom.
Cez južnú časť trojuholníkovej parcely, obklopenej zo všetkých strán cestami, vedie kanalizačný zberač, na východnom okraji je zas sústredená "zmes" verejnej technickej infraštruktúry. Časť pozemku bola pôvodne vybetónovaná. Jednu z trojice ciest sa nakoniec podarilo premeniť na pešiu komunikáciu. Architekti si prostredníctvom troch typov nepriehľadného oplotenia pomohli s udržaním vlastného kontextu v (zatiaľ) nedostavanej periférii obce. Pri živote sa podarilo udržať najväčšiu devízu pozemku - košatý topoľ.
Zatiaľ čo na prízemí sa nachádzajú priestory škôlky na poschodí so samostatným vstupom a multifunkčnou sálou sa odohráva nielen administratíva a poradenstvo, ale aj množstvo aktivít pre rodičov a obyvateľov sídla. Objekt tak od svojho otvorenia slúži aj ako malé kultúrne centrum. Majitelia škôlku postavili prakticky vlastnými rukami a ďalej ju vedú, spravujú a starajú o záhradu aj stavbu.
“Barevná i věcná střídmost, absence křiklavých hraček a s nimi i motivů, to vše provází specifika vzdělávání, které je postaveno na Montessori pomůckách. Náš návrh však ze všeho nejvíce odráží jeden ze základních principů Montessoriovské pedagogiky, a sice tzv. připraveného prostředí. Podle této zásady bývá prostor uspořádán do koutků, v nichž se často odehrávají takzvané skutečné aktivity. Děti pracují na skutečném ponku, zatloukají skutečným kladivem skutečné ostré hřebíky, vaří ve skutečné kuchyňce s plnohodnotným dřezem, sporákem a troubou, skutečně pečují o rostliny na zahradě… Mezi aktivitami si svobodně vybírají, rozvíjejí své vnitřní motivace podle individuálních potřeb. Tyto koutky v naší školce nejsou jen symbolické, skutečně jsou umístěny v koutech, které se propisují z interiéru do exteriéru, kde vytvářejí své negativní obrazce - koutky v zahradě. Naší ambicí bylo i na limitovaném pozemku připravit členité prostředí tak, aby podněcovalo zájem dětí samo o sobě a pomáhalo jim vnímat svět, včetně světa architektury jako něco nesamozřejmého, hodného přemýšlení.” približujú koncept architekti.
Podklady: NoArchitects a Studio Flusser