Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Akcelerátorom domu v Břeclavi boli tri činitele:
1. zadanie v programe definovanom investorom, 2. pozemok, ktorý predstavoval vzťah k okoliu a 3. súvislosti s nadstavením energetickej úspornosti obálky. Každý z nich sa na projekte podieľal svojím dielom a stavba bola podmienená ich vzájomným previazaním.
A) program domu je nekonvenčný – vznikol na objednávku investora, železničiara z viacgeneračnou rodinnou tradíciou. Zadanie definoval ako museion – múzeum železníc, ku ktorému nakombinoval vlastné rodinné bývanie. Spojenie tak odlišných programov generovalo vo vývoji projektu neštandardné postupy a riešenia. Prestupmi dvoch sfér vznikli medzipriestory a 'iné' formy priestorov v rodinnom dome.
B) pozemok – dom je osadený v zadnej časti rodičovskej usadlosti pani. Tvorí mu protipól na opačnej strane pozemku a medzi nimi je záhrada. Pôvodný dom je umiestnený v uličnej zástavbe, v štvrti rodinných domov z predvojnového obdobia, blízko brehu rieky. Zo záhrady sme vyčlenili lichobežníkový pôdorys a stavbu sme umiestnili pozdĺž cesty, opretú o štít susedného domu. Dom je posledný v uličnej rade a svojou orientáciou sa prihovára k susednej samostatne stojacej vile na opačnej strane.
C) záujem o energetickú náročnosť stavby je prirodzeným prejavom súčasnej situácie. V istom štádiu zasiahol aj vývoj nášho projektu a postupne sa preklopil k radikálnej polohe pasívneho štandardu. Dôsledkom bolo, že časom nám ostal len malý priestor k obhajobe iných, než užívateľských kritérií domu, či technických postupov stavby.
Ďalším z činiteľov, ktorý bol prítomný a ovplyvnil stavbu bol schvaľovací proces projektu. Prvý projekt s konkávnym oknom do átria nebol akceptovaný úradmi pre nesplnenie podmienok lokálnej vyhlášky (dvojpodlažný dom s červenou sedlovou strechou). K reštartu sme preto využili zjednodušenú formu ohlásenia stavby, pri dodržaní max. zastavanej plochy 150 m2. To nás donútilo dodržať kompaktný objem a jasnejšie artikulovať vnútorné členenie.
Pre stavbu sme použili montovanú panelovú konštrukciu z dreveného masívu – prejavuje štruktúru domu svojou prítomnosťou v interiéri – ostáva pohľadová. K nej sú osadzované výplne otvorov a obklady hygienického príslušenstva. Steny delia pôdorys na priečne sekcie – byt do záhrady, zmiešaný stredný trakt so schodiskom a hygienickým zázemím a výstavné priestory s pracovňou k štítovej stene. Strešná terasa je kľúčovým momentom domu – popisuje geometrické súvislosti a orientuje výhľad smerom k rieke.
Technické parametre:
Vonkajšia stena: U = 0,127 W/m2.K
Podlaha na teréne: U = 0,151 W/m2.K
Strop v podkroví: U = 0,081 W/m2.K
Vetranie: Riadené s rekuperáciou a chladením
Vykurovanie: Teplovzdušné
Príprava TUV: Solárne panely
Okná: Drevohliníkové Uw = 0,7 W/m2.K
Vstupné dvere: Drevohliníkové Ud = 0,7 W/m2.K
Tienenie: Vonkajšie žalúzie
Prievzdušnosť obálky: n50 = 0,14 h-1
Spotreba tepla na vykurovanie: 22 kWh/m2.a (PHPP) (PHPP)
Spotreba tepla na vykurovanie: 12 kWh/m2.a (TNI 73 0329) (TNI 730329)
podklady: Ján Studený
Načítavam diskusiu...