Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Priestor pre sústredenú prácu maliara. Elementárna forma, bez zbytočných rušivých vplyvov. Severné difúzne svetlo, kontakt so zeleňou záhrady. Výrazný priestorový prvok, oddeľujúci prácu od bývania.
Realizáciu bližšie predstaví architekt Peter Stec:
Prístavba rozširuje rodinný dom s pôvodným ateliérom, teraz plným obrazov. Je to jednoduchý objem, ktorý s existujúcou stavbou prepája translucentný kryštál. Vzniká tak vstupný priestor, rozhranie medzi komplexitou kontextu a abstrakciou novostavby, s miestom pre parkovanie a uskladnenie plátien.
Nový ateliér je presvetlený difúznym severným svetlom z veľkoryso presklenej severovýchodnej fasády. Je priamo prepojený so záhradou, ktorú ohraničuje stena zelene a naskladaného dreva. Tá tvorí doplňujúci, inšpirujúci vonkajší priestor. Interiér je striedmym odkazom na “cabanon”: na bielych stenách rozpracované obrazy, pracovný stôl a sedenie pri kachliach… Za knižnicou zákutie pre oddych a za tajnými dverami – asi sklad maliarskych potrieb.
Fasáda z nehobľovaného smrekovca, priamo z píly, od ulice akoby mizne za hustou výsadbou tisov, tují a krovín – a zboku podopiera starú marhuľu. Čistá prizmatická forma ateliéru sa na rozhraní k rodinnému domu podobne stráca – pozostáva z priesvitného polykarbonátu na spletitej konštrukcii drevených trámov a väzníkov, prepájajúcich starú a novú geometriu.
Dom je tak nepriamym, čiastočne podvedomým odkazom na Fischerove obrazy, kde vizuálne komplexný kontext maskuje prekvapenia ukryté v rozdieloch mierok a rozmerov, v oscilácii interpretácie medzi plochou a priestorom.
Podklady: Peter Stec Studio
Foto: Ján Kekeli