Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Kamenný dom z prelomu 17. a 18. storočia patril pernikárovi, neskôr to bol obchod s miešaným tovarom, potom banka. Objekt sa nachádza v zástavbe liptovskej obce tzv. cieňového typu.
V roku 2006 ho získali nový majitelia s úmyslom adaptovať stavbu na rekreačné účely. Keďže jeden zo stavebníkov (mladý pár) je aj architektom, tak si prestavbu určovali sami majitelia – architekt sa stal investorom vlastnej stavby, tak si mohol „užiť“ proces výstavby z oboch strán.
Na pozemku boli pôvodne viaceré stavby, oproti prvému zámeru boli nakoniec okrem hlavného domu ponechané iba hospodárske stavby, ktoré boli zredukované a sú postupne obnovované; Záhradná úprava je navrhnutá tak, aby jednotlivé stavby vynikli a aby vynikli kamenné steny okolitých domov, ktoré vytvárajú nečakanú až stredomorskú atmosféru. Z týchto dôvodov boli ponechané kamenné stĺpy spadnutých budov a doplnené o novodobé kamenné články (stôl, lavica);
Dispozičné riešenie dnes pôsobí až zarážajúco logicky a jednoducho, je výsledkom nespočetných variant a diskusii. Architekt riešil spojenie so záhradou a usporiadanie miestností tak, aby poskytli komfort štvorčlennej rodine a prípadnému návštevníkovi. Prechodná „osmičková“ dispozícia je veľmi výhodná počas dlhých liptovských dažďov, kedy rodina využíva na hry s deťmi doslova celý dom. Dispozícia rieši aj oddelenie súkromných priestorov od spoločných a možnosť separátnych prevádzok;
Napriek tomu, že na budovu sa nevzťahuje pamiatková ochrana architekt sa rozhodol zachovať, čo najviac charakteristických súčastí stavby, a to nielen článkov ale aj priestorových kvalít. Nová dispozícia v maximálne možnej miere zachováva danosti priestoru a niektoré doslova podtrhuje.
Všetky zásahy sú realizované bez stopy rustikálnosti – zamerané na materiál a jeho kvalitu. Murovaná pec, staré okenice, osadenie kovového prekrytia vetráku sú opravené a zakonzervované bez snahy pridávať im „starobylú atmosféru“. Všetky nové časti dvere, okná sú navrhnuté tak, aby súzneli s atmosférou domu, ale aby bolo ich zjavné ukotvenie v súčasnosti, napr. dvere do kúpelní v prvom pláne imitujú dedinské jednoduché dvere ale ich dizajn je jednoznačne súčasný a technicky presný.
Nový detail (spoj steny s podlahou, dvere, okná, miesta stretnutí materiálov, zariaďovacie prvky) je doslova pointovaný a postavený na účinky, ktorý prináša jeho nenápadná precíznosť vychádzajúca z funkčnosti, vyznenia materiálu a stavebných princípov (napríklad zasklenie svetlíkov nad kúpeľňou).
Vďaka takémuto prístupu je podlaha (zrepasované storočné staré dosky aj so svojimi nerovnosťami), stena (vždy viditeľná a hrboľatá, prechádzajúca do jednoduchej dedinskej klenby) oceľová okenica (ponechaná bez rustikalizujúceho náteru) etc. posunuté do vyššej roviny – sú výpoveďou o názore k materiálu, remeslu a tradícií bývania.
Dom získal cenu CE.ZA.AR 2014 v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov.
Podklady: Martin Kusý ml.