Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Na počiatku bol nevysoký pahorok zarastený stromami a kríkmi. Skrýval klenbu bývalej, vyše 200-ročnej dedinskej tehliarskej pece. Klenba pece bola prisypaná zeminou, ktorá izolovala proti úniku tepla.
Zhruba od konca 2. svetovej vojny sa tu prestala tehla páliť, pec chátrala, zarastala a menila sa na ruinu. Bola to pôvabná romantická situácia akou vegetáciou porastené ruiny vedia byť, naviac v prostredí starého ovocného sadu. Aby stavba, vlastne jej zbytky, mohla slúžiť novému účelu – atelieru, bolo potrebné najprv klenbu zachrániť. Po odkrytí zemného násypu bola klenba zhora fixovaná tenkou armovanou betónovou škrupinou a obostavaná hranolovitým objemom – obalom z novej lícovej tehly. Polovalcová figúra klenby bola vsadená do nového hranolovitého objemu. Na jeho hornej úrovni vznikla ľahkým prístreškom prekrytá loggia ponúkajúca jedinečný pobyt v korunách okolitých stromov. Na túto úroveň sú znova nasadené stromy – stĺpové hraby.
Pôvodná stavba nebola samozrejme izolovaná proti zemnej vlhkosti. Stále vysušovanie starej murovanej substancie je zabezpečené prostredníctvom pozdlžnych vetracích dutín zvonku a vstavanými pozdlžnymi vyvetrávanými medzipriestormi zvnútra. Takto mohla byť stavba znovu čiastočne prisypaná zeminou. Vnútro pôvodnej stavby i nové vstavané stienky vetracích dutín sú omietnuté prírodnou vápennou omietkou bez ďaľšej úpravy. Podlaha je nalakovaná betonová mazanina na separujúcej tepelnej izolácii. Hranolovitá hmota má identické presklené priečelia zabezpečené počas neprítomnosti posuvnými okenicami zo šalovacej preglejky. Pôvodný bočný vstup pre navážanie surovej tehly do hornej úrovne pod klenbu je zachovaný ako okno. Vonkajšia lícová tehla nového objemu postupne zarastá brečtanom do drôtených vedení.
Prestavba bývalej tehliarskej pece na atelier trvala takmer 10 rokov bez stresu z určeného termínu dokončenia. Je vlastne sezónnou stavbou, slúži ako atelier – pracovňa i ako detašovaná spálňa od apríla do októbra. Obsahuje základnú hygienu a šporák. Po 10 rokoch akoby znovu nastala východisková situácia – zarastený pahorok, ibaže je hranatý.
Podklady: Pavol Paňák