Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Aktuálna realizácia bratislavského ateliéru MAPA môže byť v mnohom príspevkom pre aktuálnu tému obnovy domov v slovenských obciach.
Aj "bežná" architektúra má svoj šarm. Často stačí pokračovať v historickom odkaze a premyslene zhodnotiť pôvodné, mnohokrát zaznávané a zabudnuté kvality...
Architekti pri dome v Lozorne pristupujú k východiskám a zadaniu s rešpektom. S využitím striedmych architektonických prostriedkov. S poctivým priznaním ducha pôvodnej architektúry a primeranou úrovňou nových intervencií, ktoré umožnili výraznejšie spojenie domu s exteriérom. Bývanie môže slúžiť obyvateľom ďalšie dlhé roky. Svojim rešpektom k východiskám v mnohom prevyšuje časté nové "kreatívne výtvory", ktoré sú bežnou realitou slovenskej dediny.
Realizáciu predstavujeme prostredníctvom autorskej dokumentácie a fotografií Mateja Hakára ešte v nedokončenej podobe:
Viac slovami autorského kolektívu MAPA:
Pôvodný dvorový vidiecky dom rástol smerom od ulice niečo vyše storočia. Podľa toho, ako sa menili potreby jeho obyvateľov. Vznikol tak dvojkrídlový prejazdový dom, spojený strechou. Pôvodný objem sa tiahne svojím krídlom až hlboko do záhrady, kde sa spája s objektom stodoly.
Tento princíp rastu sme využili aj my pri rekonštrukcii a dostavbe domu. Dostavbou sme zväčšili pôvodnú kuchyňu na plnohodnotný obytný priestor. Otvorená svetlá miestnosť, prepojená s exteriérom, pôsobí nenápadne a prispôsobuje sa atmosfér pôvodného vidieckeho domu.
Dôležité bolo pre nás zachovanie charakteru objektu a úcta k rodinnému domu, ktorú sme zdieľali s jeho majiteľom. Cez neho sme vnímali, ako môže byť pre niekoho aj banálna stavba dôležitá. Vnímali sme ju cez príbehy, dobové fotografie či remeselné detaily.
Pôvodnú časť objektu sme rekonštruovali v podstate do pôvodného stavu, s prihliadnutím na užívateľský komfort. Väčšie zmeny nastali v časti prístavby. Vznikol tu priestor na použitie súčasných konštrukcií a proporcií otvorov.
V tejto obytnej časti sme vytvorili novú strechu s obrátenou skladbou a priznanými KVH hranolmi s dreveným záklopom. Hranoly nad okenným portálom sme kotvili do oceľového I profilu, ktorý nám zároveň robil preklad aj pomúrnicu. To nám dovolilo sa viac priblížiť subtílnej architektúre pôvodného domu.
V interiéri pracujeme s pôvodnou materiálovou koncepciou, ktorú prenášame do súčasnosti. V izbách je použitá dlážkovica z ihličnatého dreva. Vo zvyšku domu je terazzo v súčasnom prevedení, s použitím lokálneho dunajského štrku. Obklady ako aj vstavaný nábytok vychádzajú z pôvodných farebností.
Cieľom bolo vytvoriť súčasné dielo so zachovaním istej dávky sentimentu k pôvodnému objektu. Týmto princípom sme pristupovali už v urbanistickom a hmotovom riešení dostavby, ako aj v interiérových detailoch, farebnosti či materialite. Či sa nám to podarilo ukáže čas.
Fotografie zo stavby:
Historické fotografie, z ktorých autori čiastočne vychádzali pri rekonštrukcii:
Autor: MAPA
Foto: Matej Hakár