Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
"V striktne neprogresívnom návrhu sme sa snažili rešpektovať ducha doby. Byt slúži mladému, bezdetnému páru a tak si mohol ponechať čo to z panských manierov," komentuje realizáciu Peter Jurkovič.
Pri pohľade na vilu by človek sotva tipoval, že bola dokončená pred 85 rokmi. Pre podnikateľa Steina ju navrhli v prvej polovici 20. storočia architekti Friedrich Weinwurm a Ignác Vécsei (okrem iného autori obytných súborov Unitas a Nová doba). Moderná trojpodlažná vila s nájomnými bytmi dokončená v roku 1933 ostro kontrastuje so susediacimi eklektickými mestskými domami. Na prízemí sa pôvodne nachádzal byt Huga Steina (vtedajšieho vlastníka bratislavského pivovaru) a spoločné priestory. Na každom z vyšších poschodí boli dva byty.
Nájomné jednotky mali kuchynskú časť so zázemím a slúžkovskou izbou orientovanú do záhrady, hlavné obytné priestory smerovali do ulice. Konštrukčné riešenie umožnilo architektom eliminovať nosné prvky zasahujúce do dispozície bytu. Z tejto priestorovej variability ťažili aj autori nedávnej rekonštrukcie bytu s úžitkovou plochou 110 m2.
Dispozícii dominuje trojica za sebou radených miestností - kuchyňa, jedáleň a obývacia izba. Miestnosti sú prepojené rozmernými štvorkrídlovými dverami, čo umožňuje ich transformáciu na jeden funkčný celok. Na rovnakom princípe funguje prepojenie obývacej izby a pracovne. Architekti pri navrhovaní počítali s rozrastaním rodiny, pracovňa môže byť jednoducho transformovaná na detskú izbu. Spálňa sa napája na dennú zónu z kuchyne, alebo cez priechodný šatník a kúpeľňu priamo zo zádveria. Naprieč bytom sa tiahne šatníková stena, ktorá poskytuje dostatok úložného priestoru pre celú rodinu.
Interiér v historickom prostredí sa dá robiť rôznym spôsobom. Nejestvuje iba jeden dobrý recept. V tomto prípade autori použli mix zdravého konzervativizmu aj s miernymi “úletmi” v zmysle populárnych riešení a farebných, či materiálových akcentov.
Celkovú atmosféru bytu dopĺňajú drevené dverové a okenné výplne so štíhlym rastrovaním, parkety so “stromčekovým” vzorom, či nábytok z exotického dreva (leštený palisander). Okrem klasických materiálov (kameň, drevo, mosadz) sa architekti nebáli v interiéri použiť frézovanú MDF dosku striekanú na modro (profilovaný sokel, či dvierka kuchynskej linky), či ružovú farbu v priechodnom šatníku. Dosiahli súčasnú, obľúbenú podobu bytu. Zachovali zároveň stavebnú podstatu diela majstrov. Mobiliár sa časom môže zmeniť. Krásny dom od Weinwurma a Vécseiho však stále bude cítiť v pozadí.
Na záver ostáva dúfať, že vila na Kuzmányho ulici sa dočká dôslednej celkovej obnovy. Rekonštrukcia bytu pre mladú rodinu by mohola byť jedným z prvotných impulzov.
Viac o projekte KZM si môžete prečítať na blogu Petra Jurkoviča.
Podklady: JRKVC