Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Rodinný dom s výhľadom do krajiny, Heroltice (ČR)

Bývanie v prírodnom prostredí malej obce, neďaleko juhomoravskej metropoly. Výslednú podobu domu formoval strmý svahovitý pozemok.
Diela
Red 324.05.2020
96022+60
Rodinný dom s výhľadom do krajiny, Heroltice (ČR)
Autori: Ing. arch. Martin KlimeckýPlocha pozemku: 8720 m2Zastavaná plocha: 437 m2Podlažná plocha: 597 m2Obostavaný objem: 2603 m3Návrh: 2015 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Heroltice u Tišnova, Česká republikaPublikované: 24. máj 2020

Dom vo svahu, nad líniou pôvodnej zástavby. Prírodné prostredie, diaľkové pohľady do krajiny. Využitie prirodzeného reliéfu svahovitého pozemku - jednoduchá geometrická hmota, posadená na betónovom "sokli", zapustenom do svahu. Priestor nad domom využitý ako rozsiahla pobytová terasa... 

“Dům je výsledkem téměř ideální souhry klienta a architekta. Na základě předchozí spolupráce jsem dostal už od počátku velkou důvěru, kterou bylo zavazující nezklamat. Celý proces, od společné formulace zadání, přes výběr pozemku, projektování i vlastní realizaci, byl řešen s náležitou pečlivostí všech zúčastněných stran, bez zbytečného spěchu, s důrazem na promyšlenost každého kroku. Jedině tak bylo možné jít v mnoha ohledech až na hranici možného,” vysvetľuje architekt Martin Klimecký a pokračuje: “Zadání bylo docela prosté - kvalitní rodinné bydlení, kde propojení s přírodou a daleké výhledy do krajiny jsou všudypřítomné, tvoří hlavní dekoraci domu a určují jeho atmosféru. To zásadně ovlivnilo jak výběr pozemku, tak celkový přístup k řešení domu. Pro každou místnost je proto komponován jedinečný výhled, který architektura pouze rámuje. Nikdy nekončící, dynamická proměna přírody dům naplňuje.”

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Dom je osadený v spodnej časti čiastočne zalesneného pozemku s celkovou výmerou takmer 0,9 ha tak, aby spadal do príslušnej funkčnej plochy umožňujúcej výstavbu.

Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Svahovitý pozemok bol východiskom pre funkčné usporiadanie domu. Všetky obslužné priestory, vrátane garáže a apartmánov pre hostí, sú umiestnené v suteréne s priamou väzbou na ulicu. Celú plocha prízemia využíva byt, s prístupom na komfortne dimenzovanú terasu. Prízemie sprístupňuje okrem schodiska aj osobný výťah.

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Konfigurácia domu umožňuje nerušené výhľady do krajiny, ako v dennej - spoločenskej zóne, tak aj v spálňovom trakte. 

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Väčšina pozemku plynie v prirodzenom svahu. Výraznejšie terénne úpravy prebehli iba vo väzbe na vjazd do garáže a hlavný obytný priestor na prízemí. Sadové úpravy pozemku nadväzujú na prírodný charakter lokality, väčšina pozemku je upravená ako pobytová lúka.

“Aby stavba dobře navazovala na přírodní reliéf a zbytečně nevyčnívala, je většina suterénu zapuštěna do svahu a střecha nad přízemím je řešena jako plochá. Okenní otvory obytné části domu jsou vsazeny za 1,5 m hlubokými lodžiemi, které dodávají intimitu interiéru a zároveň umožňují přímý výstup do venkovního prostředí ze všech obytných místností domu,”  popisuje koncept Martin Klimecký.

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Primárnu železobetónovú nosnú konštrukciu domu dopĺňa tehlové nosné a výplňové murivo. V hlavnom obytnom priestore spomínané prvky dopĺňajú oceľové stĺpiky. Nosná konštrukcia je priznaná a spoluvytvára interiér domu. Monochromatické fasády domu tvorí kombinácia kontaktného zateplenia s hladkou brúsenou omietkou (prízemie) a pohľadových betónových stien suterénu.

K čitateľnosti architektonickej kompozície prispieva zasklenie so skrytými rámami, do ktorého sú vsadené otváravé a posuvné polia. Vždy na celú výšku miestnosti, bez parapetu a nadpražia.

Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Situácia
SituáciaAutor: Architekt Martin Klimecký
Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuPodklady: Architekt Martin Klimecký
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaPodklady: Architekt Martin Klimecký
Rezy
RezyPodklady: Architekt Martin Klimecký
Pohľady
PohľadyPodklady: Architekt Martin Klimecký
Detaily
DetailyPodklady: Architekt Martin Klimecký

Interiér

Železobetónové konštrukcie sa v pohľade uplatňujú na stropoch a schodisku. Väčšina stien je omietnutých hladkou sadrovou omietkou. Pochôdznu vrstvu podláh tvoria hladené cementové stierky. Všetky povrchy v kúpeľniach (podlaha, steny, strop) sú obložené sklenenou mozaikou. Interiérové ​​dvere, so skrytou zárubňou, prebiehajú cez celú výšku miestností, rovnako ako  dvere vstavaných skríň. Povrch dverí aj skríň tvorí dubová dyha, ponechaná zámerne vo svojej prirodzenej štruktúre aj farebnosti. Kuchynská linka je lakovaná na bielo.

Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Ako primárny zdroj energie pre vykurovanie a chladenie slúži tepelné čerpadlo typu zem-voda, ktoré je napojené na trojicu vrtov hlbokých 130 metrov. Vykurovanie domu zabezpečuje podlahové kúrenie, chladenie je riešené aktiváciou betónového jadra. Rúrkové registre sú zabudované do železobetónovej stropnej dosky nad najvyšším podlažím.

Podklady: Architekt Martin Klimecký

Poloha diela

Ing. arch. Martin Klimecký
Vložené
19. máj 2020
2
9602
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím