Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Aktuálna realizácia ateliéru SPDe je vydareným príkladom obnovy gazdovského dvora a citlivého zaobchádzania s pôvodnou stavebnou substanciou. Autori bez prehnaných gest a štylizácie stavajú na pôvodných kvalitách.
Poctivá práca s využitým osvedčených materiálov a remeselných postupov, ktorá sa zaobíde bez "ľubivých" historických replík, viedla k vytvoreniu diela s úctou k historickým východiskám a kontextu. Objekt, ktorý bol pred premenou v havarijnom stave mal šťastie na stretnutie rozhľadených klientov a ateliéru, ktorý bol ochotný hlboko sa ponoriť do zadania a komplexne riešiť viaceré vrstvy projektu. Prezentovaný prístup k záchrane nehnuteľného dedičstva môže byť inšpiratívnym príkladom pre podobne zmýšľajúcich ľudí.
Realizáciu bližšie predstaví sprievodný text Alexandra Schleichera:
Projekt Umeleckej rezidencie U Durcov v Poriadí rieši záchranu a obnovu usadlosti na Myjavských kopaniciach a jej premenu na nový účel. Návrh vychádza z udržateľnej obnovy objektu, záchrany jeho fyzickej podstaty, návratu pôvodného výrazu a priestorovej adaptácie na novonavrhovanú funkciu.
Objekt vernakulárnej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia s postupne sa zväčšujúcou štruktúrou bude slúžiť na rezidenčné pobyty umelcov, ich tvorbu, výstavy umenia a stretnutia milovníkov umenia
Objekt je situovaný v malebnom kraji Myjavských kopaníc. Nachádza sa v usadlosti niekoľkých domov „u Durcov“ za obcou Poriadie. Obdobné skupiny gazdovských dvorov viac, či menej od seba vzdialených, sú pre danú oblasť typické. Lokalita s fenoménmi atraktívnych výhľadov, zaujímavého terénu, sadov a prírody. Vlastná usadlosť z prelomu 19. a 20. storočia, s viacerými postupnými stavebnými fázami, ako sa rodina a statok rozrastali, bola postavená z nepálených tehál, pálených tehál, keramiky, kameňa a dreva. Príklad vernakulárnej architektúry charakteristickej pre kopanice. Nový majiteľ sa v roku 2020 rozhodol, že v usadlosti vytvorí umeleckú rezidenciu slúžiacu na pobyty a tvorbu umelcov, výstavu umenia a stretnutia milovníkov a zberateľov umenia.
Objekt bol pred premenou v havarijnom stave. Narušená statika objektu predstavovala riziko zrútenia. Prioritná bola záchrana základných konštrukcií, aby báza mohla poslúžiť novej funkcii.
Koncept zachovania
Existujúca mimoriadna substancia, odhliadnuc od poškodení, bola dobrým základom a východiskovým bodom pre ďalší rozvoj. Pôvodný objekt v sebe zahŕňal zaujímavé priestorové momenty, vzájomnú konfiguráciu priestorov, hmôt, úrovní a prvkov. Našou snahou preto bolo v maximálnej miere zachovať a ďalej ich rozvinúť, pri zlepšení parametrov, ideálne pôvodnými technikami. Východiskom bolo poznanie objektu a referenčných typických objektov s pôvodnou materialitou a farebnosťou v okolí. Dôležitý bol pre nás kontext - kontext s okolím, tradíciami, použitými materiálmi a typickou farebnosťou.
Koncept vloženia
Do objektu je vložená nová funkcia umeleckej rezidencie a nové dispozičné prvky - ateliér a hygiena, ktoré v objekte nikdy predtým neboli prítomné. Tieto sú vkladané do miest, ktoré pôvodne slúžili odlišným funkciám - do maštale a šopy. Aj tieto uvedené funkcie sa v pôvodnom objekte menili a putovali.
Nové prepojenia a väzby
V návrhu boli okrem zachovania pôvodných funkcií a väzieb priestorov, najmä v obytných častiach usadlosti, vytvorené v súvislosti s novými funkciami minimálnymi zásahmi nové väzby. Malými úpravami boli prepojené rôzne výškové úrovne jednotlivých častí objektu.
Materialita
Bola uplatnená pôvodná materialita a farebnosť pôvodného objektu v podobe použitých konštrukčných materiálov, omietok a povrchov, v spojení s hrubým výrazom betónových podláh v mieste nových funkcií.
Recyklácia
Boli odstraňované konštrukcie, ktoré boli zdevastované, poškodené a staticky narušené. Zároveň pri rekonštrukcii prebehlo opätovné použitie prvkov a materiálov, u ktorých to bolo možné - drevených prvkov, kameňa, interiérových prvkov. Boli repasované, premiestňované na nové miesta, kde našli využitie. V prípade poškodených prvkov, ktoré nebolo možné nahradiť prvkami priamo z rekonštruovaného objektu, bola snaha o použitie recyklovaných prvkov z iných stavieb, väčšinou vernakulárnej architektúry.
Dispozičné usporiadanie
V centrálnej polohe dispozície sa nachádza zo severnej strany prístupná chodba, z ktorej sa vstupuje do veľkej obytnej miestnosti s pecou a tromi menšími izbami na „výškach“. Tieto budú slúžiť ako malý ateliér a dve spálne. Veľká miestnosť má variabilné využitie ako ateliér, spoločenská miestnosť, výstavný priestor a pod. Na druhej strane - smerom na západ, sa vstupuje do kuchyne. Na konci dispozície v západnej časti je umiestnená hygiena, slúžiaca rezidentom aj verejnosti, ktorá sa bude zúčastňovať umeleckých eventov. Hygiena je prístupná z obytnej časti - z interiéru, cez kuchyňu alebo samostatnými vstupmi z exteriérového podbránia. Na tejto úrovni, na trochu nižšej nivelete je v samostatnej časti situovaný ateliér. Je prístupný pôvodným vstupom z dvora do maštale, ale aj novým, veľkým prepojením s podbráním. Tento exteriérový priestor okrem primárnej komunikačnej funkcie, ktorú pôvodne plnil, bude slúžiť aj na umeleckú tvorbu a výstavy v krytom exteriéri.
Zaujímavým prvkom usadlosti je, že v časti východného krídla je dvojpodlažná. Cez nižšiu úroveň 1.PP je sprístupnená z východnej strany podbráním spodná časť dvora. Z východného podbránia sú prístupné dva pôvodne skladové priestory v suteréne. Tieto môžu slúžiť pôvodnej funkcii ako sklady alebo aj ako výstavný priestor.
Fotografie pôvodného stavu:
Fotografie zo stavby:
Podklady: SPDe architekti
Fotografie: Matej Hakár