Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Byt v radovom terasovom dome zo 70. rokov, v pražskej lokalite Hřebenky, patrí úspešnému filmovému režisérovi Janovi Hřebejkovi a jeho rodine. Na rekonštrukciu bývania, obklopeného zeleňou si majitelia prizvali architektku Dagmar Štěpánovú z ateliéru Formafatal. Štyri roky práce na projekte sa podpísali pod výsledok, ktorý zrkadlí charakter majiteľov. Živý interiér plný kníh, obrazov a umeleckých diel. Často nevšedná kombinácia poctivých materiálov, detailov a nábytkových solitérov. Otvorená a rozšírená denná časť s krásnymi výhľadmi na panorámu Prahy…
Bytová jednotka s výmerou 175 m2 prešla kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa ľahko prepísala aj do exteriéru. Bývanie rodiny režiséra, zasadené v prudkom svahu, je prístupné iba po úzkom vonkajšom schodisku. To vedie labyrintom vzrastlej zelene. Prízemie domu vo svojej zadnej časti nadväzuje na romantickú súkromnú záhradu. Až z rozľahlej terasy na poschodí sa však otvárajú spomínané výhľady na mesto.
Neveľké dvojpodlažné bývanie podľa slov architektky reprezentuje to, čo majú majitelia najradšej - žiť v meste, ale zároveň v obklopení prírody. Nová lokalita tak vystriedala ich predchádzajúci dlhoročný domov na hausbóte v pražskom Smíchove.
Rovnako ako na hausbóte, kde boli priestorovo potlačené spálne a kúpeľňa, sa aj pri novom domove tento princíp opakuje. Upravená dispozícia preto na žiadosť majiteľov uprednostňuje zväčšenie spoločenských zón a to rovno na oboch podlažiach. Súkromné časti sú minimalizované.
Podľa slov architektky bolo cieľom majiteľov “Vytvořit místo pro život, kde se budou cítit dobře nejen oni, ale i jejich přátelé. Místo, které bude působit přirozeně a zabydleně od samého začátku. Domov, který bude autentický, barevný, plný knih, obrazů a dalších uměleckých předmětů. Byt, do kterého kdykoliv umístíte něco nového, neuškodí mu to.”
Dagmar Štěpánová pracovala na projekte celkom štyri roky. Bývanie rodiny režiséra tvorí súčasť radového domu, preto boli v rámci zachovania jednotného charakteru fasády vonkajšie zmeny minimalizované. Medzi výnimky však patrí nový vstupný portál na poschodí s bezrámovým zasklením. Táto zmena podporila vizuálne prepojenie a presvetlenie celého horného poschodia. Na prianie klientov tu vznikla nová presklená prístavba, ktorá využíva časť pôvodnej terasy a rozširuje spoločenskú zónu domu. Prístavba ďalej integruje pôvodný krb, avšak s novou vložkou a obkladom z červeného travertínu. Priestor slúži ako hlavná jedáleň, prepojená s terasou a kuchyňou, na ktorej mieste bola predtým spálňa a kúpeľňa.
Do hlavného obytného priestoru na poschodí Dagmar Štěpánová umiestnila novú kúpeľňu pomocou industriálne presklenej kocky. Súkromie v presklenom priestore hygieny zabezpečuje záves. K hlavnému priestoru priliehajú už len dve malé spálne (detské izby) s oknami do záhrady.
Dvere, vedúce do spální, sú zakomponované do obkladu olejovanej brezovej preglejky. Komplikáciou bolo premiestnenie zvodu dažďovej vody zo strechy, ktorý po úpravách dispozície umiestnila architektka do starého liatinového stĺpu, ktorý majitelia bytu kúpili v bazáre.
V interiéri sa borovicová preglejka stretáva so sofistikovanými materiálmi, ako sú obklady z červeného a žltého travertínu, alebo mahagónové masívne drevo na kuchynskom pracovnom pulte. Interiér zvýrazňujú farebné výmaľby v modrých odtieňoch, alebo zelená cementová stierka v hlavnej obytnej časti domu, ktorá nadväzuje na dubové parkety. Tie sú kupované ako chybné kusy druhej kvalitatívnej triedy. Nedokonalosť je v prípade tohto interiéru žiaduca.
Na prízemí domu sa nachádza malá spálňa s kuchynkou, miniatúrna kúpeľňa a veľká pracovňa ústiaca do záhrady, ktorá je druhým spoločenským priestorom v dome.
Niektorý vintage nábytok a svietidlá si režisér s manželkou vyberali sami, na spoluprácu tiež často prizvali svojho dlhoročného rodinného priateľa, akademického maliara Miroslava Bednára. Ten pre nich vybral niekoľko originálnych a nevšedných kusov a po dome rozmiestnil obrazy a umelecké predmety zo zbierky majiteľov.
Materiály:
Autorka: Dagmar Štefanová / Formafatal
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice