Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Exotické zadanie, ktoré na prvý pohľad nesúvisí s našimi reáliami. A predsa...
Vila je súčasťou luxusného rezortu, ktorý na svahoch tichomorského pobrežia Kostariky vybudoval český podnikateľ Filip Žák. Investor oslovil trojicu “domácich” ateliérov, ktoré navrhli tri tropické vily a multifunkčný pavilón. Projekt koordinoval pražský ateliér Formafatal na čele s Dagmar Štefanovou, ktorý je tiež autorom interiérov vo všetkých objektoch. Prvým projektom a realizáciou v rezorte je Art Villa, postavená podľa projektu ateliéru Refuel Works. Prenájom vily s piatimi spálňami a kapacitou 10 hostí začína na 750 dolároch za noc.
Rezort Art Villas v kostarickej džungli, ktorý tvorí súbor viacerých objektov:
Tri vily = trojica ateliérov = tri rôzne prístupy
Stavby sú rozmiestnené na pozemku s celkovou výmerou 2,5 ha. Ateliér Refuel works navrhol architektonický koncept betónovej Art Villy. Menšiu Atelier Villu stvárnilo štúdio Formafatal. Autorom architektonického konceptu Coco villas a pavilónu Wing je ateliér Archwerk.
Art villa
Oblasť Uvita leží v južnej časti tichomorského pobrežia Kostariky, mimo hlavných turistických centier. Z prudkého svahu pozemku sa otvára výhľadom na oceán a okolité husto zarastené svahy. "Výhled na zapadající slunce nad hladinou Pacifiku je jeden z hlavních motivů prostoru domu," vysvetľujú architekti.
Koncept a priestor
“Betónový kváder” so štvorcovým pôdorysom vsadeným do svahu. Prísna geometria domu kontrastuje s prírodným prostredím a bohatou vegetáciou. Na otvorený obytný priestor nadväzuje bazén s hladinou smerujúcou k horizontu. Hlavnou osou domu je foyer, s nadväzujúcim obytným priestorom, kuchyňou a terasou s bazénom. Cesta od vstupu k bazénu smeruje k horizontu morskej hladiny. Výhľady zo spální, orientovaných pozdĺž oboch strán otvoreného obytného priestoru, smerujú do okolitých zelených svahov. Po celom obvode domu prebieha zastrešená terasa. Každá miestnosť tak má svoje zázemie, z ktorého možno nerušene pozorovať okolie aj v období dažďov.
Konštrukcia
Vertikálne a horizontálne konštrukcie domu sú odliate z pohľadového betónu. Materiál a tektonika nadväzuje na tradície stredoamerického a juhoamerického brutalizmu. Priaznivé klimatické podmienky nevyžadujú zložité tepelné izolácie, konštrukcie tak môžu byť výrazne subtílnejšie než v našich klimatických podmienkach.
Dispozícia
Okrem veľkorysých spoločných priestorov (foyer, hlavná obytná miestnosť, kuchyňa s jedálňou a obytná terasa pri bazéne) sa vo vile nachádza celkom 5 spální s vlastnou kúpeľňou. Suterén vily obsiahol detskú herňu, fitness, tanečnú miestnosť, šatňu, práčovňu a technické zázemie domu.
Interiér
Ateliér Formafatal sa zapojil do návrhu interiérov ešte v čase projektovania a príprav. “Inspirací nám byla jednak okolní divoká džungle, ale také jsme se nechali inspirovat realizacemi brazilského architekta Paulo Mendez da Rochy. Betonové stěny jsou záměrně ponechány ve své surové podobě, které v kombinaci s interiérovými prvky, použitými materiály, vodní plochou a zelení vytváří nevšední prostředí - drsné a luxusní zároveň,” vysvetľuje architektka Dagmar Štěpánová.
Základnú formu, ktorá necháva vyznieť priznanú materialitu dopĺňajú výraznejšie prvky zariadenia interiéru. Ornamentálna cementová dlažba vyrobená na zákazku v susednej Nikarague, ručne maľovaný akvarelový motív džungle na keramickom obklade kuchynskej steny, atypický nábytok, vyrobený miestnymi remeselníkmi alebo českými majstrami… Textúru pohľadového betónu dopĺňa teakové drevo, kov a ľan.
Záhradná architektúra - atelier Flera
Záhradu v strmom svahu sa architekti snažili v čo najväčšej miere využiť, “zabývať” a spriechodniť. Všadeprítomná džungľa siaha až k obytným miestnostiam. Nesmú chýbať plody banánovníka, kokosovej palmy, mangovníka, papáje alebo guavy... Celý kopec dostal pomenovanie podľa rastliny achiote, ktorá má hojné zastúpenie aj v záhrade vily. Nesmie chýbať ani Kostarický “národný strom” – ušatec (Enterolobium).
Podklady: Refuel Works, Linka
Foto: BoysPlayNice