Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Exotické zadanie, ktoré na prvý pohľad nesúvisí s našimi reáliami. A predsa...
Vila je súčasťou luxusného rezortu, ktorý na svahoch tichomorského pobrežia Kostariky vybudoval český podnikateľ Filip Žák. Investor oslovil trojicu “domácich” ateliérov, ktoré navrhli tri tropické vily a multifunkčný pavilón. Projekt koordinoval pražský ateliér Formafatal na čele s Dagmar Štefanovou, ktorý je tiež autorom interiérov vo všetkých objektoch. Včera sme písali o betónovej Art Ville. Dnes predstavíme minimalistickú Atelier Villu.
Rezort Art Villas v kostarickej džungli, ktorý tvorí súbor viacerých objektov:
Tri vily = trojica ateliérov = tri rôzne prístupy
Stavby sú rozmiestnené na pozemku s celkovou výmerou 2,5 ha. Ateliér Refuel works navrhol architektonický koncept betónovej Art Villy. Menšiu Atelier Villu stvárnilo štúdio Formafatal. Autorom architektonického konceptu Coco villas a pavilónu Wing je ateliér Archwerk.
Atelier Villa
Súkromná vila pre investora a jeho rodinu. 26 metrový hranol, osadený do prudkého svahu bujnou tropickou vegetáciou. Výhľady smerujú k oceánu, alebo do zelených kopcov, plná zadná fasáda orientovaná k vstupu zabezpečuje požadované súkromie.
“Největší důraz jsme vedle myšlenky smazat hranice mezi interiérem a exteriérem kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie pura vida >> pura arquitectura,” vysvetľuje architektka Dagmar Štěpánová. Priestorové riešenie aj z tohto dôvodu definuje oceľový skelet s rozponom 4x4 mm
Potlačená farebnosť fasád a zelená strecha nechávajú vilu splynúť s okolím. Všetky fasády orientované k výhľadmom do džungle a k oceánu sú navrhnuté z veľkoformátových hliníkových perforovaných dielcov, ktoré po vysunutí slúžia ako tieniace prvky. Miera a vzor perforácie každého panelu sa líši, čo vytvára zaujímavú hru svetla a tieňov v interiéri vily. Celá plocha plnej zadnej fasády je obložená drevenými opalovanými doskami (stará japonská technika Shou-sugi-ban).
Dispozícia zodpovedá minimalistickému zovňajšku. Pozdĺž plnej zadnej steny sú rozmiestnené technické miestnosti, sklady, kúpeľne a kuchyňa.
Zvyšok sa odohráva v otvorenom priestore. Pohyblivé prvky fasády umožňujú “zmazať” hranice medzi interiérom a exteriérom. Celý priestor dokáže fungovať ako zastrešená terasa. Ľahké posuvné priečky podľa potreby formujú súkromné zóny.
Bazén s napnutou hladinou je čiastočne krytý strechou domu a chránený pred prudkým slnkom.
V Interiéri, ladenom do zemitých tónov, prevládajú prírodné materiály. Okrem kresiel a stoličiek je všetok mobiliár navrhnutý priamo pre vilu a vyrobený na zákazku. Atypický nábytok z veľkej časti realizovali na mieste lokálni remeselníci, niektoré kusy pochádzajú z českej výroby.
Záhradná architektúra - atelier Flera
Záhradu v strmom svahu sa architekti snažili v čo najväčšej miere využiť, “zabývať” a spriechodniť. Všadeprítomná džungľa siaha až k obytným miestnostiam. Nesmú chýbať plody banánovníka, kokosovej palmy, mangovníka, papáje alebo guavy... Celý kopec dostal pomenovanie podľa rastliny achiote, ktorá má hojné zastúpenie aj v záhrade vily. Nesmie chýbať ani Kostarický “národný strom” – ušatec (Enterolobium).
Podklady: Linka
Foto: BoysPlayNice