Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dôležitým krokom pre rozvoj univerzity a pre zvyšovanie kvality vzdelávania bolo vybudovanie knižnice, ktorá spĺňa požiadavky na vzdelávanie súčasných študentov. Riešenie problému Katolíckej univerzity v Ružomberku bolo naznačené už v architektonicko-urbanistickej súťaži na kampus univerzity (street view TU) z roku 2006. Projekt novej knižnice bol spracovaný v rokoch 2009-2010, pričom v júli 2011 bola stavba zahájená. Objekt knižnice je súčasťou, resp. prvou etapou komplexného návrhu univerzitného kampusu. V ďalších krokoch by mali byť podľa hotovej zastavovacej štúdie realizované študentské domovy, nadstavby nad pedagogickou a filozofickou fakultou, budova právnickej fakulty, kaplnka, nové auditórium, koncertná sála a podzemné parkovanie.
Stavba ponúka študentom a verejnosti prístup k cca 700 000 knižným zväzkom, približne 500 štúdijných miest, konferenčné, výstavné a iné doplnkové priestory na ploche približne 5 000 m2 určenej verejným funkciám. Vzhľadom na požiadavky na knižnicu ako moderný nástroj doby s cieľom poskytovať informácie a široké možnosti vzdelávania resp. kultúrneho a spoločenského života je priestor riešený ako otvorený, multifunkčný s možnosťou výberu spôsobu vyhľadávania zdrojov, štúdia a zároveň ponúka sekundárne možnosti (prednášky, školenie, publikovanie, klubová literárna a umelecká činnosť, multimediálne činnosti, kultúrne a spoločenské stretnutia).
Architektonicky je objekt knižnice v maximálnej možnej miere prepojený na existujúcu (resp. na predpokladanú) objemovú a prevádzkovú štruktúru kampusu, ktorej základ tvorí pôvodná štruktúra od architekta Škorupu. Prevádzka verejne dostupných priestorov knižnice je rozložená do troch nadzemných a jedného podzemného podlažia (vrátane časti štvrtého NP, kde sa nachádzajú klubové a kultúrno-spoločenské priestory).
Prízemie je tvorené vstupnými priestormi, informačnou a kontrolnou zónou (registrácia, príjem a výdaj), samotnými plochami knižnice- katalógy, oddelenia rýchleho výberu (skriptá, časopisy, internet, voľne prístupný knižný fond, štúdijné a pracovné miesta). V nástupnom priestore knižnice je vytvorená otvorená galéria cez všetky verejné podlažia, ktorá je zároveň vertikálnym komunikačným centrom.
Druhé a tretie nadzemné podlažie obsahuje oddelenia voľne prístupného knižného, študijných miest (vrátane tichej študovne, pracovísk pre menšie skupinky), konferenčných a multimediálnych miestností.
Štvrté nadzemné podlažie má špecifický charakter, ktorý umožňuje knižnicu chápať ako viacfunkčný priestor s možnosťami pre klubovú činnosť (literárnu, umeleckú, príp. stretávanie umeleckých žánrov), kultúrne a spoločenské aktivity (prezentácie literatúry a umenia, výstavy a vernisáže, priestor pre diskusné fóra, multimediálne prezentácie a pod.). Do tohto začleňujeme aj využitie strechy nad 3. NP ako otvorený priestor pre výstavy, zhromažďovanie. Na túto plochu nadväzuje aj malá kaviareň v časti presklenej galérie v mieste vstupných priestorov knižnice.
Stavba je zrealizovaná ako monolitický železobetónový skelet. Fasáda je metalická z kaziet Alucobondu vo vertikálnom členení s vloženými hliníkovými oknami podporujúcimi použitý raster. Časti objektu sú doplnené o celozasklené fasády (administratívna časť budovy, vstupné priestory knižnice, časť štúdijných priestorov).
podklady: a02 ateliér, A-projekt