Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Projekt predstavujeme so skráteným autorským textom:
Predmetom riešenia diplomovej práce bol návrh pamiatkovej obnovy hlavného objektu cvernovej továrne Danubius v Bratislave na Trnavskej ceste. Vznik cvernovej továrne Danubius spolu s objektom hlavnej pradiarne, ktorý je dnes Národnou kultúrnou pamiatkou, sa datuje od roku 1909. Svojho času továreň zamestnávala vyše 600 zamestnancov a spracovávala egyptskú, americkú a tureckú vlnu na výrobu bavlnených nití.
Z pôvodného areálu sa zachovali iba dva objekty, spomínaný objekt pradiarne a menší objekt vilového charakteru.
Podnetom pre vznik diplomovej práce je za posledné desaťročia opakujúci sa trend zanedbávania industriálnej architektúry a jej potenciálu. Industriálna architektúra a jej chátranie je v dnešnej dobe čoraz častejšie predmetom diskusie. V mnohých prípadoch (aj v tomto konkrétnom) sa Národná kultúrna pamiatka dostáva do rúk developerov, ktorí nie vždy hľadia na pamiatkové hodnoty objektu. Cieľom návrhu je sprístupnenie pamiatky širokej verejnosti, pozdvihnutie povedomia o industriálnom dedičstve a jeho dôležitosti. Vypracovaný návrh sa prostredníctvom multifunkčného a variabilného využitia priestorov snúbi s didaktickými prvkami zakomponovanými v interiéri aj exteriéri, čím sa obracia na všetky cieľové skupiny - deti, dospelích, dôchodcov, či odbornú verejnosť.
Kompletnú prácu, vrátane textovej a analytickej časti nájdete v prílohe nižšie:
Podklady: Lucia Inczingerová