Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dielo predstavujeme so skráteným autorským textom:
Navrhovať novú architektúru na miesto akým je pozemok na pahorku Machnáč je citlivá záležitosť. Ide o miesto významné svojou jedinečnou lokalitou, v blízkosti centra mesta a hradného kopca, zeleným charakterom a výhľadmi na končiace pahorky Malých Karpát a začínajúce Alpy.
Jedinečné je ale aj svojou minulosťou a funkciou ktorú hostí. Výstavba campusu Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) je zložitý príbeh. Začína na prahu budovateľských 50. rokov s nástupom nového politického režimu, kedy sa vytvára jednotný rámec pre organizácie národnej kultúrnej politiky a vzdelávania.
Predmetom diplomovej práce je urbanisticko-architektonický návrh nového campusu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý dotvorí z časti zrealizovaný návrh školy od prof. Ing. arch. Dušana Kuzmu z roku 1981 a neskôr zrekonštruovaný Ing. arch. Jánom Bahnom. Návrh je vypracovaný na základe zadania medzinárodnej architektonickej súťaže s názvom "Art campus VŠVU".
Dispozičné riešenie a prevádzka nových budov je analogicky koncipovaná na základe prevádzky existujúcej budovy. Hlavné komunikačné osi sa pretínajú v navrhovanom foyer, čím vytvárajú ťažiskový bod celého campusu. Pozdĺžna os prepája komplex budov po celej ich dĺžke, s napojením na vertikálne komunikácie schodísk a výťahov. Priečna os spája komplex budov s tromi krajinnými terasami a ich rôznorodým charakterom.
Jedným z hlavných aspektov, ktoré formujú návrh, je zachovať čo najviac zelene a súčasne zelené plochy prepojiť so životom na škole. Vznikajú tak tri druhy zelene vymedzené tromi terasami riešeného územia.
Cieľom návrhu bolo pôvodnú vrstvu campusu pripomenúť, oživiť a priniesť znovu architektúru, ktorá je pevná, sošná a adekvátna svojej funkcii. Jej výtvarnú stránku efektívne prepojiť s jej funkciou a prevádzkou a vytvoriť tak ideálne miesto pre štúdium na umeleckej škole.
Návrh:
Kompletné portfólio práce, vrátane analytickej časti:
Záver:
Pôvodná kultúrna vrstva, ktorú priniesol návrh prof. Dušana Kuzmu, bola potlačená prestavbou v 90. rokoch, ako aj faktom, že nikdy nebola v plnom rozsahu zrealizovaná. Cieľom môjho návrhu bolo túto pôvodonú vrstvu pripomenúť, oživiť a priniesť znovu architektúru, ktorá je pevná sošná a adekvátna svojej funkcii. Jej výtvarnú stránku efektívne prepojiť s jej funkciou a prevádzkou a vytvoriť tak ideálne miesto pre štúdium na umeleckej škole.