Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Lokalita predmetnej práce má industriálny ráz, ktorá v minulosti slúžila na výrobu nití, vlny ... . Územiu prislúcha názov „cvernovka“. Nachádza sa pri autobusovej stanici Nivy v mestskej časti Ružinov, v Bratislave. Príznačné k celému pozemku cvernovky je jeho tvar trojuholníka a usporiadanie existujúcich štruktúr, ktoré vytvárajú nádvorie. Na území sa nachádza mnoho industriálnych budov, ktoré plánujú byť odstránené z dôvodu veľkého poškodenia a nového investičného plánu. Jediným objektom s ktorým nový územný plán počíta je bývalá pradiareň, ktorá sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Aj z toho titulu je hlavnou témou danej práce.
Návrh nového urbanistického plánu zóny je podmienený okolitou zástavbou s ktorou komunikuje a pešími trasami, ktoré prepájajú verejné priestory. Tento prechod prechádza aj objektom, vo forme portálu. Priečelie objektu pôsobí monotónne a pozdĺžny tvar hmoty to umocňuje. V susedstve sa taktiež nachádzajú štruktúry v podobe solitérov, no ich benefitom je prechádzajúca zeleň, ktorá ich pomyselne rozdeľuje. Návrh zelene vždy vnáša do územia patričnú kvalitu. Tento benefit si uvedomujú aj ateliéry v pradiarni a na streche susedného objektu si ju aj pestujú. Kvalita a práca s vegetáciou bola jednou s inšpiráciou a vďaka odoberaním hmoty z rastra objektu sa dosiahol prázdny objem, ktorý by bol následne doplnený objemom zelene. Vybraté hmoty sa v danej kubatúre umiestnia na strechu a budú slúžiť ako bytové jednotky (rodinné domy). Vzhľadom na poetiku a zdanlivú rôznorodosť hmôt na streche je nad strešnou rovinou „vytiahnutý“ existujúci nosný systém objektu v podobe oceľovej konštrukcie. Vďaka nej sa potvrdzuje industriálny charakter pradiarne. Do rastra objektu sa na streche vložia spomínané kubatúry pripomínajúce kontajnery, ktoré ešte viac pridajú na industriálnom charaktere v súčasnom šate a zjednotia tým strešnú rovinu. Akcentom objektu na východnej strane je pôvodná silocentrála, ktorá sa funkčne napojí na pradiareň a jej pridaná kultúrna hodnota s vegetačnou strechou bude prínosom pre obyvateľov celej cvernovky. Vďaka nej prichádza ku stretu verejnej a súkromnej sféry (ateliéry, štúdiá, výstavy, vystúpenia). K existujúcim jadrám sa pridá symetricky difúzna hmota, ktorá je kontrastom hmoty minulej a súčasnej. Pravidelná oceľová konštrukcia jadra ako aj otvorená konštrukcia silocentrály harmonizuje s oceľovým skeletom strechy pradiarne. Zo strechy sú nad cestu visuté dva segmenty rodinných domov, ktoré sú ovplyvnené výhľadmi na hrad. Z dôvodu optickej bariéry existujúcich a navrhovaných výškových budov sú tieto vystúpenia len v dvoch bodoch.
Charakteristickým znakom pradiarne sú existujúce ateliéry a štúdia, ktoré sa stali jej súčasťou. Ich zachovanie a integrovanie do nového návrhu by rešpektovalo „genius loci“ miesta. Návrh poukazuje na fakt, že investor ateliéry rušiť nemusí, ale skôr ich podporiť. Navrhovaná komerčná sféra v partri objektu je vertikálnymi jadrami napojená na ateliéry. Týmto počinom sa stanú ateliéry viac produktívne, komerčné priestory zaujímavejšie a vo vyšších podlažiach by sa nachádzali byty, ktoré by mohli byť čiastočne tiež napojené na ateliéry. Blízky kontakt ateliérov s nájomnými bytmi je jedným zo súčasných trendov vo svete, ktorý prepája prácu s bývaním. Týmto konsenzom by nastal stav spokojnosti oboch strán. Projekt je pokusom o konsenzus medzi investorom so zachovaním geniusu loci miesta a vytvorením „refreshu“ objektu, vďaka ktorému by sa znovu objekt naplnil životom tak ako v minulosti.