Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Príspevok k dialógu o možných podobách predškolských zariadení. Spektrum používaných riešení je široké. Od pestrofarebných riešení prekvitajúcich zároveň bohatosťou foriem až po minimalisticko strohé riešenia.
Ako pristupovať k tvorbe prostredia pre prvotný kontakt dieťaťa so vzdelávacím objektom. Ponúknuť mu predpripravenú “hotovú scénografiu prostredia”, ktoré je už “dopovedané”? Alebo mu pripraviť “holý” priestor, ktorý budú deti ďalej obohacovať o svoje vlastné výtvory a nánosy vrstiev pribúdajúcich v čase?
Jednoznačná odpoveď asi neexistuje. Možné spektrum je široké. Menej vídaným prvkom v našom prostredí je druhý spomenutý princíp. Budova materskej školy ako surový elementárny rámec, ktorý čaká na to, aby mu používatelia vdýchli vlastný charakter. Prezentované dielo predstavuje zhmotnenie takéhoto názorového prístupu.
Iniciátorom projektu je rýchlo rastúca obec Lety v blízkosti Prahy. S Akútnou potrebou rýchleho vybudovania a skvalitnenia novej infraštruktúry, oslovila samospráva pražského architekta Ondřeja Tučeka s kvalitným portfóliom školských stavieb. Materská škola vznikla v rámci prvej etapy budovania vzdelávacieho areálu na okraji zastavaného územia obce. Architekt v tomto prípade nestál iba pri projektovaní haly, ale ponúkol ucelenú víziu fungovania nového celku.
Architektúra škôlky je príkladom riešenia, ktoré vytvára základný potrebný priestor a zázemie pre deti, pričom efektívne využíva obmedzený rozpočet. Realizácia sa zaradila medzi viaceré pozorne sledované príklady z okolia Prahy (viď. súvisiace články) a môže byť v mnohom príkladom pre naše samosprávy.
Materská škola Lety vznikla v roku 2020 ako prvá časť areálu, ktorý postupne rozšíri základná škola, telocvičňa a spoločné vonkajšie priestory. Nový campus vyrastá na okraji zastavaného územia rýchlo rastúcej obce. Jednotlivé budovy boli od začiatku navrhované ako samostatné pavilóny, pospájané prízemnými blokmi.
“Hlavním architektonickým principem návrhu je prostota a lapidárnost tvarového, materiálového i barevného řešení, bez zbytečných efektů. Vnější výraz celého souboru je solidní a pevný. Všechny budovy jsou sjednocené přísným rastrem oken a jednotným stylem fasádního pláště,” vysvetľuje svoj zámer Ondřej Tuček.
Konštrukčný systém - betónové sendvičové tvárnice s integrovanou tepelnou izoláciou sa pohľadovo uplatňujú na fasádach aj v interiéri.
Interiér je navrhnutý predovšetkým s ohľadom na jeho malých užívateľov. “Hlavním hlediskem je vytvoření ideální pobytové pohody, třídy jsou zalité světlem. Stěžejní bylo použít kvalitní a odolné materiály, jako je lité terazzo a PUR stěrky na podlahách a dřevěný nábytek a okna,” dopĺňa na záver architekt.
Podklady: architekt Ondřej Tuček