Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Cieľom realizácie pražského ateliéru architekta Ondřeja Tučeka bola nielen obnova a oživenie cenných architektonických prvkov, ale tiež hľadanie adekvátnej funkčnej náplne a spôsobu využitia stavebného celku.
Kúpeľný dom čp. 47, pôvodne Bílá Labuť, neskôr Chopin, sa nachádza v centrálnej časti Mariánskych Lázní. Je súčasťou západnej uličnej zástavby, ktorá prilieha k hlavnému kúpeľnému parku. Objekt postavený v rokoch 1819-1820 spadá do prvej etapy výstavby mesta - je jedným z prvej trojice domov na Hlavnej triede. Od roku 1958 patrí do zoznamu nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Stavbu v skutočnosti tvoria 3 objekty, ktoré vymedzujú spoločný dvor s prejazdom.
Hlavná budova, situovaná pozdĺž Hlavnej triedy, bola pôvodne určená pre ubytovanie kúpeľných hostí. V roku 1836 tu bola ubytovaná rodina poľských šľachticov Wodziňských, ktorých hosťom bol aj skladateľ Fryderyk Chopin, ktorého meno dnes dom nesie. Budova bola v priebehu rokov viackrát stavebne upravená a dostavaná. Uličné priečelie charakterizuje neogotická výzdoba. Dvorové krídlo B z roku 1899 má neorenesančnú podobu a zahŕňalo pôvodne ubytovacie jednotky, neskôr kancelárie. Druhé dvorové krídlo C z roku 1896, pôvodne vybudované ako fotografický ateliér, bolo v 50. rokoch asanované a na jeho mieste vznikla nová budova s tzv. Malou scénou - sálou pre 80 návštevníkov. Po vyhnaní pôvodných majiteľov a znárodnení domu v rokoch 1952 - 1954 bol objekt adaptovaný na účely Chopinovho múzea a koncertnej sály. Ďalšou rekonštrukciou prešli stavby v polovici 70. rokov 20. storočia.
Dom reprezentuje vzácny príklad stavebného vývoja organizmu mesta. Zatiaľ čo oba susedné domy, rovnako ako väčšina ďalších v centre Mariánskych Lázní, v priebehu času zmenili svoju podobu a boli výrazne nadstavané, Chopin si zachoval svoje pôvodné proporcie, vrátane tvaru striech. Dôležitým priestorom je verejne prístupný dvor. Tradične sa tu konajú spoločenské a kultúrne podujatia, ktorých návštevníci môžu využívať zázemie domu. Cenný súbor, pripomína nielen podobu mesta tesne po jeho založení, ale aj ďalšie stavebné fázy jeho vývoja.
Projekt rekonštrukcie bol zahájený štúdiou v roku 2016, najmä z dôvodu havarijného stavu budovy B. Realizácia prebiehala v dvoch etapách od roku 2020, s kolaudáciou v lete 2023. Cieľom návrhu bola nielen obnova a oživenie cenných architektonických prvkov a detailov, ale predovšetkým hľadanie adekvátnej funkčnej náplne a spôsobu využitia. Dom nemal byť len statickou pamiatkou, ale živým kultúrno-spoločenským centrom. Okrem Chopinovho múzea tak nový lokalitný program zahŕňa mestské infocentrum, obnovenú Malú scénu, komunitnú kaviareň a ďalšie klubové priestory, všetko s bezbariérovým prístupom. Každá z troch hlavných budov si zachováva svoj charakter a samostatnosť, čo podporilo aj odstránenie neskorších prístavieb.
Rekonštrukcia zahŕňala celkovú stavebnú obnovu súboru, opravy či nahradenie poškodených prvkov a konštrukcií, domových technológií a čiastkové úpravy funkčného využitia. Súčasťou návrhu je aj zlepšenie komunikačných väzieb, najmä s ohľadom na zabezpečenie bezbariérovosti celej budovy vybudovaním dvoch výťahov. Najväčšou zmenou prešla budova C, pri ktorej bolo obnovené panoramatické okno do Malej scény, doplnené arkierom. Pribudol nový vstup a priestor šatní.
Významnou súčasťou návrhu bolo doplnenie dekoratívnych osvetľovacích prvkov, ktorých autorom je akademický Sochár Laco Sorokáč.
Dobové fotografie a východiskový stav:
Podklady: ARCHITEKT Ondřej Tuček
Fotografie: Viktor Tuček