Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Hlavným poslaním Centra architektúry a mestského plánovania je zlepšiť verejnú diskusiu o rozvoji Prahy a slúžiť ako základný zdroj prehľadných a dostupných informácií o jej prítomnosti a budúcnosti. Preto CAMP funguje ako otvorená platforma, "základný tábor" pre každého, kto má na spoločnom plánovaní a rozvoji hlavného mesta záujem. Garantom a realizátorm centra je Inštitút plánovania a rozvoja hlavného mesta Prahy.
CAMP sídli na rovnakej adrese ako IPR Praha, na Karlovom námestí, v blízkosti Emauzského kláštora. Centrum pre odborníkov a verejnosť je situované v podnoži troch Pragerových kvádrov (nedokončenom súbore ateliérových budov pôvodne určenom pre Združenie projektových ateliérov a následne využívanom Projektovým ústavom výstavby hlavného mesta Prahy). Autorom modernistických budov z konca šesťdesiatych rokov, je významný český architekt 20. storočia Karel Prager (autor budov pražskej Novej scény Národného divadla či bývalého Federálneho zhromaždenia - dnes Národného múzea). V susedstve benediktínskeho opátstva, ktoré dlhodobo pracuje na sprístupnení svojich budov a záhrad pre návštevníkov, tak pribudol ďalší atraktívny bod pre obyvateľov i návštevníkov metropoly. (Výstavná sieň pri Vyšehradskej ulici bola pritom už v Pragerovom pôvodnom koncepte, doteraz ale svojmu účelu, okrem pár výstav zo začiatku 90. rokov, neslúžila.)
Popri základnej funkcii informačného centra ponúka CAMP výstavnú sálu s veľkoplošnou projekciou, študovňu, kaviareň, vonkajšiu terasu a modernú prednáškovú sálu. Program pozostáva z verejných diskusií, vystúpení českých i zahraničných odborníkov, workshopov, projekcií a ďalších aktivít.
Priestor výstavnej sály bolo treba na uvedené očistiť od priečok a úprav z predchádzajúcich dekád, kedy slúžil rôznym podradným účelom. Pôvodná podlaha a podhľad boli odstránené už skôr, takže bolo možné pracovať s čistým priestorom. Jedinou výnimkou bol amfiteáter so sedadlami pre 110 návštevníkov a pavlač k únikovému východu ako prevzaté rezíduum z predchádzajúcej etapy projektu, na ktorú bolo treba čo najplynulejšie nadviazať a zabezpečiť bezbariérový prístup.
Zásadným rozhodnutím bolo ustúpiť od prvotnej koncepcie dlhodobej výstavy založenej na fyzických modeloch Prahy kombinovaných s videomappingom. Tú vystriedala odvážna idea prázdnej univerzálnej sály s jedným hlavným atribútom - veľkoplošnou digitálnou projekčnou stenou. Flexibilita priestoru, možnosť slúžiť jeden deň výstave a druhý napríklad konferencii, sa ukázala ako adekvátnu odpoveď na všetky ambície, ktoré si projekt kládol.
Veľkú sálu s celopresklennou fasádou smerom do átria bolo treba zatemniť kvôli navrhnutej veľkoplošnej projekcii. Zámer bol realizovaný prostredníctvom priečky, ktorá slúži ako projekčná stena zo strany sály a zároveň knižnica zo strany orientovanej do átria.
Projekcia na panoramatickej stene (24 × 4 m) je zložená z obrazu štyroch projektorov, s celkovým rozlíšením 8K. Atypický širokouhlý formát ponúka nové možnosti narábania s obsahom, dovoľuje napríklad simuláciu mestského priestoru v mierke 1:1.
Átrium priliehajúce ku CAMPu bolo dočasne vybavené drevenou palubovkou so sedením a vďaka novo vybudovanému priechodu do budovy A (IPR) sa stalo priestorom, ktorý CAMP s IPR spája. Projekt krajinárskych úprav je v prípravnej fáze a zahŕňa aj schodisko vedúce na rozľahlú terasu na streche celej podnože, ktorej sprístupnenie je dlhodobo v pláne.
CAMP bol navrhnutý tak, aby dokázal hostiť čo najširšiu škálu udalostí. Akustika sály bola upravená, znížil sa čas dozvuku. Systém osvetlenia umožňuje pružne reagovať na aktuálne dianie a meniť atmosféru sály. Dostatok podlahových “krabíc” so silnoprúdovými aj slaboprúdovými rozvodmi umožňuje elegantne riešiť aj náročné priestorové inštalácie.
Vizuálna identita CAMPu má utilitárny, obslužný charakter. Jej základom je grid, ktorý má pre aplikácie v priestore CAMPu základný modul 474 × 474 mm, čo zodpovedá trojnásobku modulu glazovaného keramického obkladu ako najzložitejšieho miesta pre inštaláciu, ku ktorému bolo treba pristúpiť čo možno najšetrnejšie. Tomuto modulu je potom prispôsobený nábytok a ďalšie prvky. Uzlové body gridu sú v priestore fyzicky zhmotné atypickými nerezovými skrutkami a maticami tvoriacimi lesklé valcové čapy. Tie slúžia zároveň ako kotviaci systém pre panely s obsahom aj ako priestorová navigácia - základné aplikácie vizuálnej identity v priestore.
Výsledný priestor CAMPu tvorí neutrálne pozadie pre akýkoľvek kvalitný obsah, či už sa jedná o fyzické exponáty alebo audiovizuálne inštalácie.
Podklady: CAMP