Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt nadviazal na víťazný návrh vo vyzvanej súťaži, usporiadanej na prelome rokov 2018 a 2019 organizáciou CZECHDESIGN. Zámerom vyhlasovateľa bolo bolo otvoriť priestory predsália filharmónie pre verejnosť aj mimo času konania koncertov. Zadanie od Českej filharmónie zahŕňalo vytvorenie expozície o histórii budovy a redizajn obchodu so suvenírmi. V súťaži zvíťazil návrh Lenky Míkovej, ktorý nadviazal na pokorný prístup inak avantgardného architekta Karla Pragera pri generálnej rekonštrukcii budovy v 90.rokoch 20.storočia.
“Náš návrh pro interiér předsálí Dvořákovy síně v Rudolfinu vznikal s respektem k původní architektuře budovy i k nadčasové hodnotě a důstojnosti České filharmonie. Záměrem bylo daný historický prostor vizuálně nepřebíjet ale spíše akcentovat, zároveň doplnit o nové využití uceleně, funkčně a současně. Tomu pomáhá efekt zrcadlení a volba materiálů, které se už nějak v budově vyskytují – primárně leštěná mosaz a tmavá dřevěná dýha. Tvarování nových prvků vychází z půdorysu řešených prostor a navazuje na ornamenty v původní kamenné podlaze,” vysvetľuje svoj zámer architektka Lenka Míková.
Nový interiér tvoria celkom tri prepojené časti - dva krajné salóniky, “Bělohlávkův poslechový salónek” + obchod so suvenírmi Rudolfinum shop a stredný foyer s výstavou. Inštaláciu v nej tvoria dva voľne stojace panely - monolitické mosadzné obelisky. Pri prechode k šatniam zrkadlia historický priestor a lákajú návštevníkov k sebe i k salónikom.
Obsah výstavy nesú podsvietené panely na dlhších stranách panelov, kryté zlatistým reflexným sklom. Historické fotografie a texty vystupujú z hĺbky panelu v niekoľkých vrstvách. “Naším záměrem bylo vytvořit svébytné objekty se vztahem k prostoru, ne pouhé nosiče informací. Na koncepci expozice spolupracovala designérka Miroko Maroko, která měla na starosti kompletní grafické řešení výstavy,” vysvetľuje autorka. Foyer dopĺňajú drevené lavičky s mosadzným soklom.
Salóniku a obchodu so suvenírmi, na pravom konci foyer, dominuje centrálny stôl, ktorého mosadzný povrch zrkadlí ornamenty dlažby. Rovnako ako drevené výstavné steny v okolitých nikách umožňuje rôzne variácie predajnej expozície. Pult s pokladňou je prisadený k výstavnej stene v nike medzi dverami, čo zabezpečuje prehľad a kontakt predajcov so zákazníkmi. Tmavá drevená dyha a plné chrbty výstavných stien vizuálne zjednocujú priestor..
Podobné radiálne riešenie má aj posluchový salónik na opačnom konci foyer, ktorý ponúka miesto na sedenie, štúdium publikácií, alebo posluch hudby z repertoáru filharmónie. Ten umožňujú slúchadlá a tablet s aplikáciou na výber skladieb integrované v podrúčkach trojice zamatových sedačiek. Drevená lavica medzi dverami nesie na zvýšenom "chrbte" poličku s knižnicou.
Autor: Lenka Míková Architekti
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice