Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Novorenesančná budova Rudolfina je vyhľadávaným turistickým cieľom nielen preto, že je sídlom Českej filharmónie a Galérie Rudolfinum, ale taktiež pre jej architektonický význam. Česká filharmónia sa rozhodla pristúpiť k úprave vnútorného priestoru budovy v predsálií Dvořákovej siene, kde býval len malý obchod inštitúcie a kam cez deň mieria predovšetkým turisti a večer návštevníci koncertov.
Cieľom architektonickej súťaže bolo nájsť riešenie, ktoré zo vstupného priestoru urobí reprezentatívny a priateľský priestor. Kde okrem návštevy suvenír shopu Českej filharmónie si budú môcť návštevníci pozrieť aj komornú výstavu o histórií budovy alebo sa len usadiť a počúvať hudbu. Nové spracovanie malo rešpektovať charakter historickej budovy a interiéru Rudolfina, zároveň však pôsobiť súčasne.
VÍŤAZNÝ NÁVRH - CITLIVOSŤ A MINIMALIZMUS
Zo štyroch návrhov vybrala porota ten od Lenky Míkovej, ktorá ho zhotovila v spolupráci s Matyášom Ciglerom, Martinom Surovcom, Dominikou Balanovou a grafickou dizajnérkou Miroko Maroko.
Porotu si získala svojim dôstojným a pokorným prístupom k historickému charakteru budovy a primeranou nadväznosťou na odkaz architektúry 80. rokov a jej významného predstaviteľa Karla Pragera. Zaujala tiež ambicióznosť v podobe riešenia pultu a sedenia. Hodnotiaci taktiež ocenili, že víťazný návrh vzal do úvahy typológiu návštevníkov, pre ktorých bude slúžiť.
„Súťaž na nové riešenie vstupného priestoru bola vypísaná kvôli potrebe tento priestor zatraktívniť a zrenovovať tak, aby lepšie napĺňal svoju funkciu pre návštevníkov. Našou hlavnou požiadavkou bolo, aby pôsobil súčasne, ale rešpektoval historický charakter budovy. Vytvoriť z neho reprezentatívne a priateľské miesto, ktoré návštevníkom ponúkne zážitok. Tieto požiadavky sa pre nás najlepšie snúbia v návrhu Lenky Míkovej, ktorá sa inšpirovala historickou budovou Rudolfina a jej atmosférou, zároveň do nej však vnáša nový vietor predovšetkým v podobe práce s materiálmi,“ komentuje priebeh súťaže vedúca projektu Lenka Čápová z Českej filharmónie.
LENKA MÍKOVÁ
Lenka Míková študovala architektúru na pražskej ČVUT a v Paríži. Zameriava sa predovšetkým na rekonštrukcie, rezidenčné stavby, interiéry a inštalácie. Od roku 2014 vedie vlastné architektonické štúdio, ktoré má za sebou radu úspešných riešení ako napríklad interiér podzemného hodinového hotela Relax Underground alebo koncept SQUAT id23 na Parížskej ulici. Lenka Míková sa podieľala aj na návrhu pre Café Parlour v pražskom Karlíne. Je držiteľkou ceny Interiér roka 2017 za rekonštrukciu usadlosti v Južných Čechách.
„V pokore k pôvodnej architektúre a snahe ju čo najmenej rušiť vychádza aj materiálové riešenie a používa primárne povrchy, ktoré už sa v priestoroch predsália vyskytujú. Objekty umiestené v priestore kryje leštený mosadzný plech so zrkadlovým efektom. Obsah výstavy nesú podsvietené panely so zlato zafarbeným sklom, aby s mosadzným plechom tvorili z diaľky monolitický celok. Obrazové prílohy sú na skle tlačené v čiernej farbe a texty na ďalšej vrstve skla v bielej, aby presvietením vynikli. Mosadzný plech kryje aj podstavec a stôl v salónoch," komentuje výber materiálov v návrhu Lenka Míková.
PRIEBEH SÚŤAŽE
Súťaž bola vyhlásená ako uzavretá a jednokolová a prebiehala od novembra 2018 do februára 2019. Česká filharmónia v spolupráci s CZECHDESIGN do súťaže oslovila štyri popredné architektonické a dizajnérske štúdiá. Každý súťažiaci mohol odovzdať maximálne 2 návrhy, ktoré boli osobne prezentované odbornej porote.
Jana Vinšová, riaditeľka CZECHDESIGN, veľmi oceňuje, že sa Česká filharmónia rozhodla ísť cestou odborne organizovanej transparentnej súťaže. „S Českou filharmóniou sme spolupracovali po prvý raz a bola to aj naša prvá súťaž v oblasti interiéru. Kvalitná úroveň prihlásených prác a víťazného návrhu hovorí, že nami nastavený proces bol úspešný,” dodáva.
Súťaže sa zúčastnili nasledujúce štúdiá (zoradené abecedne):
Porota hodnotila predovšetkým citlivosť riešenia k architektúre, interiéru a atmosfére budovy Rudolfina, previazanosť a nadväznosť všetkých riešených miestností a schopnosť interiéru suvenír shopu atraktívne prezentovať predávané produkty.
Skicovné pre všetkých účastníkov súťaže bolo 20.000 Kč. Víťazné štúdio získalo zákazku na vypracovanie návrhu interiéru vstupného priestoru Rudolfina v hodnote 180.000 Kč.
POROTA SÚŤAŽE
Súťažné návrhy posúdila a vyhodnotila odborná porota v zložení:
Zástupcovia Českej filharmónie:
Nezávislá časť poroty:
Hlasy poradné (bez hlasovacieho práva):
CZECHDESIGN
CZECHDESIGN je profesionálna zastrešujúca organizácia, ktorá sa stará o rozvoj dizajnu v Českej republike. Dlhodobo presadzuje uplatňovanie dizajnu v praxi a férové nastavenie podmienok v dizajnérskych súťažiach. Prevádzkuje najčítanejší webový portál o českom dizajne www.czechdesign.cz, podporuje a propaguje českých dizajnérov, radí firmám a inštitúciám, ako spolupracovať s dizajnérmi, a je popredným usporiadateľom dizajnérskych súťaží.
Ďalšie informácie o priebehu súťaže nájdete tu.