Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Jednoduché a striedme dielo. Monochromatický sivý betón tvárnic, spolu s priznanými monolitickými betónovými stropmi, jemne oživujú parciálne prvky dreveného obkladu. Na slovenské pomery nezvyklá výrazová strohosť. Naviac zaujme aj fakt, že konečná podoba je tvorená "hrubou stavbou", ktorá v prezentovanej podobe mohla vzniknúť iba tak, že autori veľmi dobre premysleli v dostatočnom predstihu pred realizáciou všetky použité detaily a prvky. Poteší, že návrh bol takisto v slušnej kvalite (v zmysle návrhu autorov) zhmotnený. Veľmi podnetný príklad v spektre prepestrej štandardnej stavebnej produkcie rodinných domov. Ukážka, že menej býva väčšinou naozaj viac.
Dom využíva reliéf terénu so svahom zvažujúcim sa smerom od ulice. Relatívne nenápadný jednopodlažný objem (pri pohľade z cesty) sa rozvíja a “rastie” smerom do záhrady. Obslužné časti domu tvoria nárazníkový filter Členitá vnútorná štruktúra vzájomne prepojených objemov vymedzuje rozsiahle súkromné pátio. Pestrá náplň je zaodetá do kompaktnej obálky, zjednotenej prísnym rastrom betónových tvárnic.
Novostavba stojí na okraji mestskej časti Šidlovec, uprostred formujúcej sa obytnej zóny. “S ohľadom na veľkosť daných parciel sme využili možnosť koncipovať dom na dvoch susedných pozemkoch. Ich spojením vznikol potenciál voľnejšieho narábania s priestorovo hmotovým konceptom. Ten je motivovaný distribúciou programov tak, aby vo výsledku dom so záhradou vytváral širšie spektrum situácií a modelov užívania. Cieľom pritom bolo zachovať kompaktnosť výsledného riešenia.” vysvetľujú autori.
Výsledná architektonická kompozícia spája trojicu vzájomne prepojených objektov. Garáž, letná kuchyňa so skladom a hlavný obytný trakt spolu generujú autonómny mikrourbanizmus, s potenciálom moderovať vnútorný život a reagovať na vonkajšie podnety okolia.
V reakcii na morfológiu terénu je celá štruktúra členená na dve výškové úrovne. Vrchnú - garáž s krytým vstupom od ulice a spodnú - dom s letnou kuchyňou, v kontakte s patiom a záhradou.
Z priestoru “medzidomia” s letnou kuchyňou a komorným patiom, čakajúcim na svoju umeleckú plastiku, prechádzame do samotného domu. Vstupné priestory so šatníkom sú na pomedzí nočnej a dennej časti.
Zatiaľ čo nočná časť s hygienickým zázemím je riešená utilitárne, denná zóna ťaží z priestorovej artikulácie v podobe výrazného prevýšenia a prepojenia na rôzne exteriérové prostredia.
Jednotný plášť z povrchovo neupravených betónových tvárnic, našiel svoje uplatnenie aj v interiéri domu.
Podklady: Pavol Šilla a Silvia Šillová