Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. marec 2019
3
6797

Rodinný dom so svetlíkom, Teriakovce

Rodinný dom v novej zástavbe na okraji obce Teriakovce, päť kilometrov východne od centra Prešova. Záhrada zvažujúca sa smerom k zelenému pásu stromov a potoku. Súkromie vymedzené polotransparentným rastrom betónových tvárnic...
Rodinný dom so svetlíkom, Teriakovce
Autori: Ing. arch. Martin Mihaly, Ing.arch. Matej MihaličSpolupráca: Ing. Matúš Rosina (statika)Plocha pozemku: 770 m2Zastavaná plocha: 169 m2Podlažná plocha: 152,4 m2Obostavaný objem: 676 m2Investičný náklad: 90000 €Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: Teriakovce, SlovenskoPublikované: 28. marec 2019

Pri stavaní na hranici urbanizovaného územia sa investori často snažia naplniť svoje nemalé ambície. Energeticky náročné predimenzované domy so zlou dispozíciou sú stále realitou novej zástavby. O to sympatickejší je počin prešovského ateliéru11. Zaujímavá práca s pozemkom, kontextom, otvoreným obytným priestorom... Dispozičné riešenie v kosouhlej osnove, napriek tomu čisté a prehľadné. V návrhu nejde o neúčelné predvádzanie sa a zložité detaily. Dôležité bolo efektívne využitie prostriedkov a možnosť svojpomocnej realizácie domu. S nákladmi pohybujúcimi sa tesne pod úrovňou šesťsto eur na meter štvorcový je výsledok viac než príjemný.

Prezentované dielo nie je typickým reprezentantom úplne dokonalých "instagramových", vo výsledku do posledného detailu dotiahnutých realizácií. Je však dobrým príkladom toho, že spolupráca stavebníka s dobrými architektmi sa vyplatí. Že kvalitná architektúra sa dá pri osobnom nasadení realizovať aj za prekvapivo “dobré peniaze”. A že pre kvalitu života obyvateľov je omnoho dôležitejšia kvalita návrhu a primeranosť riešenia, ako materiálová exhibícia.

 

Viac slovami autorov:

Do lokality s typickou satelitnou zástavbou rodinných domov sme sa pokúsili vniesť oživenie. Dom s netradičným pôdorysom a jednoduchým tvaroslovím.

Foto: František Trusa

Dôraz je kladený na prácu s materiálmi. Dom pozostáva z dvoch vrstiev - obytnej a doplnkovej, čo je podporené zmenou materiálu fasády.

Foto: František Trusa

V pôdoryse sledujeme stopu pozemku a využívame ho v maximálnej možnej miere. Logickým vyústením je lichobežníkový pôdorys domu. Od svojho východného suseda sa natáča smerom na západ, obytná časť domu sa rozširuje smerom do záhrady.

Situácia
SituáciaAutor: atelier11

Okolo obytnej časti prebieha na západnej a južnej strane domu prstenec garáže, skladov a terasy. Terasa prebieha pozdĺž celej južnej fasády domu, z dvoch tretín je zastrešená. Otvorená časť slúži ako okrasná záhradka.

Pôdorys 1. N.P.
Pôdorys 1. N.P.Autor: atelier11
Pôdorys 2. N.P.
Pôdorys 2. N.P.Autor: atelier11
Rez
RezAutor: atelier11
Pohľad
PohľadAutor: atelier11
Pohľad
PohľadAutor: atelier11
Pohľad
PohľadAutor: atelier11
Pohľad
PohľadAutor: atelier11

Hmotovo sme sa snažili zachovať pocit jednoliatej stavby, preto sú terasa aj garáž ukončené jednotiacou atikou, ktorá ich prepája so zvyškom domu. Steny garáže a terasy sú murované z betónových debniacich tvárnic ukladaných na kolmo. Raster otvorov rôznej veľkosti, prepúšťa svetlo a zároveň tvorí optickú bariéra od susedov.

Foto: František Trusa

Pokračovaním domu je záhrada ktorá terasovito klesá smerom k potoku s biotopom stromov na južnej hranici pozemku.

Foto: František Trusa
Foto: František Trusa

Podobná logika prstencového usporiadania priestorov sa prenáša aj do interiéru. Okolo centrálneho priestoru “obývačko-kuchyne”  prebieha pás nočnej časti so spálňami a kúpelňou a zo severu pás s hygienickým a technickým zázemím.

Foto: Michaela Kučmová

Nad kuchyňou je skrytá odpočinková miestnosť - preglejkový svetlík, ktorý presvetľuje celý priestor. Otvor v podlahe svetlíka je vyplnený bezpečnostnou sieťou, ktorá je využívaná aj na ležanie.

Foto: Michaela Kučmová
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík

Materiálove riešenie interiéru je striedme, kombinuje betón a drevo s neutrálnymi bielymi stenami. Obytné priestory sú navzájom oddelené hygienickými jadrami z priznaných betónových tvárnic. K jednoduchej údržbe interiéru prispieva liata podlaha z brúseného betónu. Stropy sú drevené s priznanou konštrukciou, alebo dreveným podhľadom. Ostenia okien zvýrazňuje preglejkový obklad.

Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík
Foto: Rado Slovík

Podklady: atelier11

Poloha diela

Ing. arch. Martin Mihaly
Ing.arch. Matej Mihalič
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím