Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nebúrať, radšej recyklovať...
Polyfunkčný objekt na Vajnorskej ulici, blízko Tehelného pola, vznikol rozsiahlou prestavbou a dostavbou administratívnej budovy z 80. rokov.
Z pôvodnej stavby ostala zachovaná iba nosná konštrukcia. O využití základu staršej budovy rozhodla požiadavka bratislavskej časti Nové Mesto na zachovanie prevádzky strediska kultúry na prízemí objektu. Projekt ateliéru cakov+partners, ktorý si vybral investor vo vyzvanej architektonickej súťaži, ukazuje, že aj pri konverzii je možné dosiahnuť kvalitu porovnateľnú s novostavbou. Plusom realizácie je dôraz na riešenie priľahlého verejného priestoru. Nová figúra domu rešpektuje urbanistické väzby v území, aj po rozšírení zapadá do prostredia a nenarúša jeho pôvodný charakter. Prístavby a nadstavba zohľadňujú pôvodnú modulovú sieť, staré a nové časti zjednocuje výrazný raster fasády.
Polyfunkcia v blízkosti Tehelného pola
Dostavby a nadstavba, ktoré rešpektujú pôvodnú modulovú osnovu, rozširujú priestor pre novú funkčnú náplň. Objekt, ktorý sa podľa zadania investora zmenil na moderný polyfunkčný dom, zachováva dlhoročnú prevádzku kultúrneho strediska. Retail na prízemí a administratívu na poschodí rozširuje bývanie na zvyšných podlažiach. Pre zrekonštruovaný objekt, uzavretý z ulíc Česká, Robotnícka a Osadná, je charakteristický výrazný raster transparentných častí fasády.
V pôvodnom module
Nároky na nové funkcie domu si vyžiadali radikálnejší prístup k zadaniu. Z pôvodnej budovy zostal iba statický nosný systém - montovaný železobetónový skelet. Pôvodné pásové okná nahradili francúzske okná v kombinácii s loggiami. Rozmerné plochy zasklenia presvetľujú byty s nadštandardnou svetlou výškou 2,9 m. Zároveň tvoria dôležitú súčasť “odľahčeného” vizuálu fasád.
Dispozícia a prevádzka
Presklené fasády, s pekárňou a kaviarňou na prízemí, sú v priamom kontakte s námestím pred budovou. Kancelárske priestory s celkovou výmerou 1100 m2 situovali architekti o poschodie vyššie. Retail a administratíva sú materiálovo a hmotovo oddelené od bývania.
Vyššie podlažia vyhradili architekti pre bývanie s nadštandardnou svetlou výškou.
V 7. a 8. nadzemnom podlaží navrhli architekti mezonetové byty, využívajúce obe výškové úrovne.
Okolie
Okrem samotného objektu prešli revitalizáciou aj priľahlé verejné priestory a vstup do strediska kultúry, ktorý dostal novú podobu. Pred budovou vzniklo nové námestie, z ktorého sa vstupuje do retailu, strediska kultúry, administratívy a bytovej časti domu. Pôvodný chodník nahradilo živé predpolie, v ktorom sa ľudia radi zdržiavajú.
Umenie
Umelecké diela Ašota Haasa vo vstupnej hale domu vítajú rezidentov a zároveň robia radosť okoloidúcim.
Autor: cakov + partners
Foto: Tomáš Manina