Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Architekti Jan Holub a Tomáš Hanus z pražského ateliéru BYRÓ navrhli pavilón pre klientov, ktorí vlastnia záhradu uprostred mesta, ktorá sa navyše nachádza iba desať minút chôdze od ich bytu. "Pokud jsou klienti na své zahradě, snaží se trávit maximum času venku a přišli za námi se specifickým a možná lehce paradoxním zadáním. Na místě původní, rozpadající se chatky, chtěli novou stavbu, do které se však zároveň nechtěli před zahradou zavírat. Objekt měl nabízet pouze skromný prostor především při nepříznivém počasí a umožnit příležitostné přespání v letních měsících", vysvetľujú architekti východiská projektu. Počas zimy navyše stavba slúži ako obdoba zimnej záhrady pre teplomilné rastliny.
Rozsiahly výklopný panel, ktorý je podľa slov autorov parafrázou záhradnej lodžie, v priebehu pár minút dokáže otvoriť celú spodnú úroveď severnej fasády smerom do záhrady. V otvorenej polohe navyše polykarbonátová stena funguje ako vonkajšia strieška a rozširuje krytý exteriérový priestor. Výklopný mechanizmus tvorí systém oceľových tiahiel, kladkových koliesok a protizávaží, vďaka ktorému zvládne celú fasádu pohodlne otvoriť jeden človek.
Záhradný pavilón stojí na základoch pôvodnej drevenej chatky v záhradkárskej kolónii neďaleko Vltavy. Prostredie charakterizuje okrem bohatej zelene, skleníkov a altánkov aj niekoľko ďalších drobných chatiek, ktoré slúžia poväčšine ako sklady a zázemie pre jednotlivé záhrady. "Chatky jsou si navzájem podobné, jsou povětšinou tmavé, téměř nemají okna a je jim vlastní až romanticky vyznívající nedokonalost a nepravidelnost. Charakter okolí jsme se snažili propsat i do nové stavby, která je z tmavého, opalovaného dřeva s přirozeně nepravidelnou strukturou a ve stavu se zavřenými okenicemi koresponduje s tichými objekty v okolí," približujú autori.
Objekt je navrhnutý ako drevostavba s konštrukčným systémom two-by-four. Výnimku z omietnutých vnútorných povrchov tvorí zadná stena s integrovanou knižnicou a rebríkom vedúcim na poschodie. Vložené konštrukcie knižnice a poschodia pôsobia subtílne a prepúšťajú denné svetlo. "Díky oknům orientovaným na tři světové strany v kombinaci s polykarbonátovým panelem se světelná nálada uvnitř stavby během dne proměňuje a i v zavřeném stavu nepůsobí vnitřní prostor stísněně," dopĺňajú architekti. Pôdorysné rozmery sú pritom minimálne - 3 x 5 m, výška objektu je necelých 5 m. Stavba nie je napojená na žiadne inžinierske siete, disponuje iba vlastným fotovoltickým panelom, ktorý pokrýva základnú spotrebu elektriny v objekte.
Materiály:
Autori: BYRÓ architekti
Podklady: Linka
Fotografie: Alex Shoots Buildings