Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dom v jadre stredočeského baníckeho mesta pochádza z konca 19. storočia. Stavba nahradila pôvodný stredoveký objekt, ktorý úplne vyhorel.
Už v momente, keď architekti Jan Holub a Tomáš Hanus z pražského ateliéru BYRÓ navštívili pozemok, im bolo jasné, že za necitlivými stavebnými úpravami zo 70. rokov minulého storočia sa skrýva množstvo autentických prvkov. “Naším hlavním záměrem bylo v domě znovuobjevit jeho paměť a původní vrstvy. Hranici mezi starým a novým jsme se snažili spíše znejišťovat, než aby na ní bylo upozorněno. Nové zásahy mají objektu přinést nové impulzy, které spočívají zejména v nečekaném propojování jednotlivých prostor domu interiérovými okny a otvory. Dům, který je určený k životu rodiny s třemi dětmi, díky tomu v interiéru lépe komunikuje, jednotlivé místnosti se navzájem otevírají a prolínají. Atmosféry a světelné nálady se vrství napříč objektem a přinášejí do domu proměnlivou a pestrou škálu vjemů,” vysvetľujú svoj prístup autori rekonštrukcie.
Ústredným prvkom dispozície je špirálové schodisko v jadre pôdorysu. “Díky luxferovým stěnám a dalším novým otvorům, které do něj ústí, se hlavní komunikační jádro stává i mediátorem mezi jednotlivými místnostmi domu v horizontálním směru,” zdôrazňujú architekti. Prízemie a poschodie prepájajú pôvodné kamenné stupne. Do podkrovia následne vedú votknuté oceľové schody, prepúšťajúce svetlo zo svetlíka do nižšej úrovne a hĺbky dispozície.
Farebná schéma vsádza primárne na prirodzenú kresbu materiálov v ich surovej forme. V interiéri na neutrálnom pozadí vynikajú výraznejšie akcenty, ktoré vznikali v dialógu s klientmi. Väčšina nábytku vznikla podľa autorského návrhu.
Dispozícia sa rozvíja okolo spomínaného vertikálneho jadra, ktoré prepája všetky podlažia. Pivnica zostala prakticky nedotknutá a slúži ako sklad. Do prízemia sa vstupuje cez priestrannú halu, na ktorú nadväzuje okrem schodiska denná detská herňa so samostatnou kúpeľňou a servisná časť domu.
Obslužný trakt, orientovaný do dvora, zahŕňa technickú miestnosť, práčovňu a výtvarnú dielňu. Na poschodí sa nachádza obytný priestor s kuchyňou, rodičovská spálňa so samostatnou kúpeľňou a pracovňa.
Podkrovie je určené pre deti. Nachádza sa v ňom chlapčenská a dievčenská izba a ďalšia kúpeľňa s toaletou. Neoddeliteľnú súčasť domu tvorí intímny dvor a záhrada, ktoré sú po rekonštrukcii priamo prístupné z hlavného obytného priestoru aj suterénu.
Materiály:
Autori: BYRÓ architekti
Podklady: Linka
Fotografie: Alex Shoots Buildings