Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. júl 2024
8
1855

Parklet, Trenčín

Parklet je dočasná architektonická inštalácia vytvorená na parkovacom mieste, ktorá poskytuje ľuďom priestor na trávenie voľného času. Trenčiansky parklet vytvoril nórsky architekt Sami Rintala. Ide o prvú inštaláciu projektu Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026.
Parklet, Trenčín
Autori: Sami Rintala (autor návrhu + realizácia)Spolupráca: Matúš Vavrík (realizácia), Ing. arch. Alexander Topilin (realizácia), Remi Groenendijk (realizácia), David Velu (realizácia)Adresa: Palackého 27, Trenčín, SlovenskoPublikované: 8. júl 2024

Projekt Trenčín 2026 sa intenzívne venuje verejným priestorom a  ich spríjemňovaniu. Vo svojich aktivitách používa placemaking, teda vytváranie príjemných miest, ku ktorým si budujeme vzťah, namiesto anonymných mestských priestorov. 
 
Prvý trenčiansky parklet vytvoril nórsky architektonický ateliér Rintala - Eggertsson, ktorý sa špecializuje na stavby z dreva. Trenčiansky parklet nám môže pripomínať rímsky chrám alebo hustý les stromov. Jeho autor sa inšpiroval aj industriálnym dedičstvom Trenčína, rímskym odkazom i prírodou v okolí mesta. Intervencia vytvára na prehriatej ulici miesto pre pobyt a tieň.

Stavba parkletu prebiehala na mieste jeho osadenia, pred Galériou M. A. Bazovského na Palackého ulici v Trenčíne. Bol otvorený počas podujatia Korzo Palackého, ktoré na jeden deň otvorilo Palackého ulicu pre ľudí a uzatvorilo pre autá. Parklet zostane na Palackého ulici počas leta 2024. 

Sami Rintala je renomovaný nórsky architekt s fínskymi koreňmi. Jeho diela sú známe ekologickou udržateľnosťou a začlenením do prírodného prostredia, ako napríklad most Høse Bridge alebo Fleinvaer Refugium v  Nórsku. Rintala sa inšpiruje prírodou a kultúrnym dedičstvom, jeho projekty podporujú komunitu a vytvárajú harmonické verejné priestory. Práce Samiho Rintalu získali viacero prestížnych ocenení, ako napríklad The Global award for Sustainable Architecture, a boli vystavované na medzinárodných výstavách, vrátane Bienále architektúry v Benátkach. 

Parklet je vedlajšia aktivita bilaterálnej spolupráce mesta Trenčín s  nórskym mestom Bodø, ktoré v tomto roku nesie titul Európske hlavné mesto kultúry. Spoločný projekt Trenčína a Bodø  KULTÚRA SPÁJA - TREBØ VIAC KULTÚRY je financovaný z Grantov EHP a Nórska.  

Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja
Foto: Dvaja

Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Európska únia.  

Podklady a text: Lívia Gažová
Fotografie: Dvaja

Poloha diela

Sami Rintala

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím