Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.
Pri stanici pražského metra Nové Butovice vyrástlo infocentrum a vináreň s robotickou obsluhou. Stavba je prvou realizáciou ateliéru Black n 'Arch, v ktorom pôsobí umelec David Černý známy predovšetkým svojimi provokatívnymi sochami a inštaláciam po boku architekta Tomáša Císařa. V súčasnosti Black n 'Arch pracuje už viac ako na desiatke projektov. Náklady na realizáciu objektu s oceľovou priestorovou konštrukciou sa vyšplhali na 21 miliónov Kč. Stavba vznikla podobne ako mnohé Černého sochy. Nosný skelet dvoch modulov bol v dielni precízne zvarený z ohýbaných “íčkových” profilov. Na nosníky bola následne navarená subtílnejšia podkonštrukcia. Oba moduly boli v celku dopravené na miesto, kde prebiehali dokončovacie práce a inštalácia fasádnych panelov z nehrdzavejúcej ocele. Proces výstavby bol zjednodušený absenciou pevných základov. Stavba je položená na pevnom povrchu, pričom dodatočnú oporu tvoria “nožičky” vybiehajúce do strán.
Názov vychádza podľa slov Davida Černého z podoby objektu, ktorého silueta pripomína sediaceho psa. Priestorová bunka na poschodí je kratšia, pričom veľké presklenie orientované smerom do pešej zóny funguje nielen ako “výklad so živou náplňou”, ale vďaka použitiu špeciálnej fólie umožňuje sledovať projekcie z interiéru aj exteriéru. Oba moduly prepája v interiéri točité schodisko.
Objekt je rozdelený na robotické pracovisko, vozíkovú dráhu umiestnenú nad sedením pre návštevníkov a priestor s projekciou, kde sa premietajú ukážky zo sveta technológií.
Cyberdog je podľa autorov prvé miesto v Európe, kde robot pripravuje nápoje - nejde len o ich nalievanie, ale celý systém od objednávky až po platbu. Zákazník si objedná cez mobilnú aplikáciu, nápoj naleje robotická ruka a objednávku doručí koľajnicový distribučný systém. Už dnes si na stránke vinárne možno vyberať z menu. Počíta sa aj s prenájmom na firemné akcie či narodeninové oslavy, kapacita kaviarne je 41 osôb.
Okrem dominantného postavenia robotického someliéra disponuje Cyberdog množstvom multimediálneho obsahu s vedecko-technologickú tematikou.
Robotický someliér v akcii:
Podklady: Black n' Arch