Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Rukopis ateliéru Compass Architekti už pätnásť rokov formuje rozvoj celej zóny Slnečnice - Južné Mesto, ktorý je najväčším rezidenčným developerským projektom na Slovensku.
Bytové domy s označením UNIQ sú pomyslenou bodkou za výstavbou v "nižšej" zóne Viladomy, kde sa architekti snažili využiť potenciál lokality v blízkosti rieky Dunaj a lužných lesov. Posledná etapa, prezentovaná developerom ako najluxusnejšia časť celého projektu priniesla autorom značnú dávku tvorivej slobody. Výsledný koncept nadväzuje na nastavený urbanizmus zóny, s lineárnymi vnútroblokmi chránenými od okolitého ruchu. Objekty realizované v poslednej etape odlišuje od zvyšku zástavby expresívne architektonické riešenie so šikmými líniami priebežných lodžií a terasovým usporiadaním južných fasád.
Realizáciu bližšie predstavímes so sprievodným slovom autorov:
Úvodné slovo
Pre náš ateliér sú Slnečnice špeciálnym projektom. Lokalite Južného Mesta sa venujeme už 15 rokov a dá sa povedať, že na tomto projekte sme vyrástli. Prvá etapa Slnečníc bola úspešná u klientov a zároveň mala ohlas u odbornej verejnosti - architektov, a to nielen v podobe ocenení. Niekoľko našich kolegov architektov si v Slnečniciach kúpilo byt, respektíve dom, a to nás špeciálne teší.
Prvá etapa nás oslovila tým, že je hneď pri lese. Charakterizuje ju nižšia intenzita zástavby, viac zelene a prímestský typ bývania. V druhej etape Slnečníc sme plynulo nadviazali na prvú etapu s dôrazom na verejný priestor, čistú architektúru a kvalitu materiálov. Následne sa dostavala tretia etapa Viladomov. Do architektúry sme v nej vrátili paravany, ktoré sú veľmi obľúbeným prvkom z prvej etapy. Spolu s treťou etapou už rastie v Slnečniciach aj veľký mestský park, ktorý ponúkne nové možnosti trávenia voľného času.
V poslednej - štvrtej etape Viladomov sme dostali ako architekti veľkú slobodu. Ide o poslednú etapu zóny Viladomy, na ktorú sme skutočne hrdí, a veľmi sa na ňu tešíme. Veríme, že to bude jedna z výstavných etáp celého projektu.
Hlavným architektonickým prvkom je zalamovaný priebežný balkón, ktorý vytvára zaujímavú dynamickú kompozíciu. Zalamovaný tvar balkónov nie je samoúčelný, práve naopak, reaguje na svetelné pomery za účelom optimálnej insolácie bytov. Južná strana objektov má kaskádový tvar, takže tu vznikajú byty s veľkými presklenými terasami.
Vzhľadom na to, že ide o poslednú etapu viladomov v Slnečniciach, pokúsili sme sa tu aplikovať všetky skúsenosti, ktoré sme za roky práce na Slnečniciach nadobudli a posunúť Slnečnice ešte o kúsok bližšie našim predstavám o ideálnom rezidenčnom projekte.
Veríme, že tu nájde domov každý, kto hľadá priestor pre svoj aktívny životný štýl. Sadnúť ráno na bicykel a ísť po hrádzi do práce, kedykoľvek vybehnúť do lužných lesov a k Dunaju alebo si ísť zaplávať na Draždiak. To všetko prinášajú Slnečnice a v tom sú medzi novými projektami unikátne.
Územie výstavby
Osadenie objektov rešpektuje jestvujúcu výstavbu a je navrhnuté s dôrazom na optimálne začlenenie sa do územia a plynulú urbanizáciu prostredia smerom k sídlisku Petržalka. Južnú hranicu pozemku tvorí obslužná komunikácia, východnú a severnú hranicu tvoria hranice regulačného bloku.
Urbanistické riešenie objektov
Štvrtou etapou obytnej zóny Slnečnice Viladomy je zóna C4, ktorú tvorí 5 samostatných bytových domov. Zóna C4 je koncipovaná ako riadková zástavba doskových objektov s vnútornými poloverejnými dvormi, kde dochádza k plynulému prechodu od verejného prostredia s oddychovými priestormi a detskými ihriskami - až po súkromné predzáhradky. Jednotlivé dvory sú prepojené pasážami.
Základnú os zóny tvorí dnes už vybudovaná komunikácia vetvy CB. Na tejto komunikácií budú dobudované stromové aleje, veľkorysé pešie trasy a cyklochodník, ktorý v budúcnosti prepojí Zóny C a B Južného mesta. Do tejto komunikácie sú orientované všetky obchodné prevádzky. Objekty sú prepojené podzemnými podlažiami. Členenie na samostatné objekty umožňuje etapizáciu výstavby.
Kompozičným ohniskom je lineárny vnútroblokový priestor s členitým reliéfom, vzrastlou zeleňou a hlavnou pešou komunikáciou spájajúcou jednotlivé bytové bloky. V tomto priestore v priamej nadväznosti na vstupy do bytových domov sa nachádzajú vnútorné oddychové priestory.
Architektúra a stavebné riešenie
Obytný súbor sa skladá z piatich stavebných objektov - doskových bytových domov, s terasovaním ustúpených podlaží. Ide o samostatné stavebné celky.
Objekty majú 1 podzemné a 7 (miestami 6) nadzemných podlaží.
Objekty sú prevádzkovo aj architektonicky delený na časti:
Zvolený konštrukčný modul 7,5 x 7,5 m a 5,1 x 5,1m vyhovuje kombinácii parkovacích plôch v suteréne / prízemí a bytov na nadzemných podlažiach s ohľadom na flexibilitu ich dispozícií.
Objekt SO-01 má zapustenú garáž na úrovni 1.PP. Na úrovni 1.NP v priamej nadväznosti k peším trasám sú umiestnené obchodné prevádzky a služby. Druhé až šieste podlažie tvoria byty.
Objekty SO-02 až SO-04 majú spoločnú garáž zapustenú na úrovni 1.PP. Na úrovni 1.NP v priamej nadväznosti k peším trasám sú umiestnené obchodné prevádzky a služby a byty s predzáhradkami. Druhé až siedme podlažie tvoria byty.
Objekt SO-05 má zapustenú garáž na úrovni 1.PP. Prvé až siedme podlažie tvoria byty.
Riešenie bolo zvolené s ohľadom na efektivitu výstavby a potrebu parkovacích miest a najmä optimálne výškové osadenie bytov voči verejnému priestoru.
Dispozícia bytových domov sa odvíja okolo ústredných vertikálnych a horizontálnych komunikačných jadier. Inštalačné jadrá a siete sú vedené pri centrálnom komunikačnom jadre. Byty pri svojom rozmiestnení na podlaží sledujú výhľadové podmienky a orientujú sa hlavnými obytnými izbami smerom do voľného exteriérového priestoru. Na tento princíp sa viaže aj rozmiestnenie exteriérových priestorov balkónov a lodžií.
Priestory spoločenského kontaktu
V zmysle zásad a regulatívov novej bytovej výstavby je v rozvojovom území potrebné dosiahnuť rozmanitosť a individualitu každého navrhovaného obytného územia, vytvárať štruktúrou zástavby urbanisticky kvalitné priestory obytného prostredia; verejné priestory spoločenského kontaktu - obytné ulice, námestia, parkové a rekreačné plochy.
Koncepcia zóny C4 je navrhovaná s ohľadom na minimalizáciu negatívnych vplyvov statickej a dynamickej dopravy a zároveň s dôrazom na vytvorenie voľných verejných zelených plôch ako priestoru spoločenského kontaktu. Zvolená urbanistická forma zástavby prirodzene vyčleňuje priestor vnútrobloku pre tento účel. Ten je svojou polohou izolovaný od negatívnych vplyvov okolitého prostredia a slúži ako pobytovo-relaxačná plocha. V rámci vnútrobloku a lineárneho parku na juhu sa okrem výsadby zelene uvažuje aj s vybudovaním športovej vybavenosti a detského ihriska.
Projekt v číslach:
Podklady: Compass Architekti
Fotografie: Cresco Real Estate