Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Tvarovo zaujímavý koncept domov vznikol ako reakcia na zložitý (sub)urbánny kontext. Oba domy reflektujú klinovitú geometriu parcely, nadväzujú na objem blízkych rodinných domov, pričom však výškovo gradujú k viacpodlažným bytovkám v tesnom susedstve.
Odvážna geometrická forma a “výtvarná” kompozícia stavebných otvorov nie je v tomto prípade len lákavým obalom. Architekti sa neobmedzujú na schematickú vertikálnu adíciu bytov. Obytné priestory plynú po vertikále, dispozície sú navzájom “prepletené”.
Menší projekt vznikal so zreteľom na ekonomickú návratnosť, vsádza na priestorové kvality. Aj preto je sympatická snaha architekta o minimalistický výraz. Práve detaily robia majstrov :-) Najmä pri snahe o čisté striedme formy, ktoré sú neúprosné k precíznosti a premyslenosti realizácie.
Preto trochu zamrzí, že sa počas realizácie niektoré detaily neustriehli (prípadne si dodávateľ zjednodušil prácu). Platí to najmä pre kontakt domu s terénom, kde sa biela fasádna omietka dotýka zeme. (komplikácia z hľadiska znečistenia a mrazových cyklov v priebehu rokov). Podobne je na tom napríklad betónové schodisko jednoducho prisadené k múru, čo bráni bezkolíznej údržbe. Stačila by drobná úprava.
Napriek spomenutým výhradám je to zaujímavá a podnetná realizácia. Ekonomický a racionálny návrh, jednoduché monochromatické hmoty a predsa prítomná expresívna dynamika, zriedkavý typologický druh bytového domu na spodnej objemovej hranici bratislavských realizácií. Vynikne najmä v porovnaní s okolitou zástavbou. Príjemné bývanie s primeranou mierkou (najmä ak sa ešte dokončia pripravované záhradné úpravy okolia).
Dielo bližšie predstaví text Laca Bartka a Martina Vojtu:
Lokalita
Parcela sa nachádza na Priekopníckej ulici, na severnom okraji mestskej časti Podunajské Biskupice. Na periférii mesta, v území vymedzenom hlavnými komunikáciami Popradská - Vrakunská a kanálom Malého Dunaja. Lokalita je stavebne aj funkčne rôznorodá - rodinné domy, bytové sekciové, radové a vežové domy s odlišnou výškovou niveletou...
Objekty
Architekt spoločne s developerom formovali zadanie, ktoré by (v zmysle regulačných limitov) viedlo k efektívnemu využitiu parcely s jej špecifikami - stavebnou a funkčnou rôznorodosťou v okolí, odstupmi susedných objektov, geometriou a orientáciou parcely.
Výsledný koncept predstavuje hybridnú forma bývania, ktorá je na pomedzí dvoch obytných foriem - samostatný rodinný dom so záhradou vs. bytová jednotka v spoločnom bytovom dome.
Objekty novostavieb zachovávajú svojou tektonikou mierku pôvodnej zástavby rodinných domov (členenie na dva samostatné stavebné objemy s dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím, so šikmými strechami) - tvoria tak nielen hybridnú bytovú formu, ale aj stavebnú formu na pomedzí rodinného a bytového domu. Prirodzene tak dopĺňajú okolitú zástavbu individuálnych rodinných domov s gradáciou k štvor/päťpodlažným bytovým domom v tesnom susedstve.
Oba domy narábajú s rovnakou architektonickou priestorovou logikou, sú však vzájomne geometricky modifikované - overujú/potvrdzujú životaschopnosť modelu vertikálnej adície samostatných bytových jednotiek obalených v jednotnom obvodovom plášti.
Objekty sú osadené na osi parcely v smere východ - západ, na ktorej sú vzájomne odsadené a doplnené spoločným schodiskom pre byty na podlaží. Oba domy reflektujú klinovitú geometriu hraníc parcely, ktorá sa prepisuje do ich pôdorysných stôp. Hmoty sú odsadené od Priekopníckej ul. doplnením uličného profilu parkovacími státiami na východnej hranici parcely.
V oboch domoch sú tri dvojizbové bytové jednotky, spolu šesť bytov. Na prízemí je v ťažisku parcely v oboch objektoch vzájomne dispozične zrkadlený totožný štandardný byt so záhradou. Ostatné byty sú atypické, keď každý objekt má na poschodí v ťažisku parcely atyp dvojizbového bytu s podkrovným mezanínom a strešnou terasou; na kosých stranách domov sú trojúrovňové dvojizbové byty s mezanínmi, so záhradkami a strešnými terasami v šikmých strechách. Priestory jednotlivých bytových jednotiek sa neobmedzujú len na schematickú vertikálnu adíciu, pracujú v spoločnom objeme živšie, keď sú cez seba dispozíciami prekladané.
Geometrie striech domov, - v podobe ihlanových šikmých striech s dvoma zošikmenými trojuholníkovými rovinami v rozdielnych výškach ich vrcholov vpísaných na diagonálach pôdorysných stôp -, sú výsledkom susedských vzťahov bytov, objektov a ich vzájomných interakcií. Každý byt disponuje exteriérovými pobytovými plochami so súkromím -záhradou alebo strešnou terasou.
Podklady: Martin Vojta architekti